Yaponiya orduda qadın hərbçilərin sayını artıracaq -
Yaponiya 2030-cu illərin ortalarına qədər orduda qadınların sayını əhəmiyyətli dərəcədə artırmaq niyyətindədir.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə sözügedən ölkənin Müdafiə Nazirliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, buna səbəb yeni hərbçilərin işə cəlb edilməsində yaşanan çətinliklərdir.
Qeyd olunur ki, 250 min vakant yerin təxminən 10 faizi dolmayıb.
Bu il qarşıya qoyulan yeni hədəf 2036-cı ilin martına qədər Yaponiyanın Özünümüdafiə Qüvvələrində qadın hərbi qulluqçuların payını 13%-ə çatdırmaqdır (hazırda bu göstərici 9%-dir).
Nazirlik qadınlar üçün xidmət şəraitin yaxşılaşdırılacağını vəd edib. Xüsusilə, gəmilərdə ayrıca tualet, hamam və yaşayış otaqlarının təchiz edilməsi nəzərdə tutulur.

Japan will increase the number of female soldiers in the military -
Medianews.az, citing Oxu.Az, reports that the country’s Ministry of Defense has released this information.
According to the information, the reason for this is the difficulties in recruiting new soldiers.
It is noted that about 10 percent of the approximately 250,000 vacant positions have not been filled.
This year, the new target is to increase the share of female military personnel in Japan's Self-Defense Forces to 13% by March 2036 (currently this figure is 9%).
The ministry promised to improve service conditions for women. In particular, it plans to equip ships with separate toilets, baths, and living quarters.