Məğlubiyyətin ilk qurbanı niyə baş məşqçi olur? -
23-cü dünya futbol çempionatı baş məşqçilərin istefası ilə də yadda qalır. Qrup mərhələsinin ilk turundan sonra Tunis millisinin baş məşqçisi postdan getdi. Bu yığıma qrupda qaldı və yeni baş məşqçi də istefa verdi.
Qrup raundunu dəf edə bilməyən Cənubi Koreya, Çexiya, Şotlandiya, Uruqvay, 1/16 finalda ələnən Almaniya, Niderland, Ekvador milli komandaları da baş məşqçiləri ilə vidalaşıb. Daha bir neçə baş məşqçi, o cümlədən mübarizəni 1/8 finalda dayandıran Braziliya millisinin baş məşqçisi istefa çağırışları ilə üz-üzədir.
Futbolda belə bir deyim var: komanda udur, baş məşqçi uduzur. Yəni çox vaxt məğlubiyyətə görə əsas məsuliyyəti baş məşqçi daşıyır. Bu, nə dərəcədə ədalətli yanaşmadır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan “Futbol+” qəzetinin və Football-plus.az saytının baş redaktoru Mahir Rüstəmli bildirib ki, DÇ-2026-ya ev sahibliyi edən ölkələrin, xüsusən də ABŞ-nin təsiri ilə turnir ətrafında əzəmət qarışıq bayram ab-havası yaradılıb: “Şəxsən mənə bir qədər qəribə görünsə də, sanki bütün yığmalar bu turnirə varlığını sübut etmək üçün son imkan, son şans kimi baxır. Təbii ki, belədə nəticə və ya nəticəsizlik ön plana çıxır. Nəticəyə görə məsuliyyət daşıyan şəxs isə baş məşqçidir.
Bütün istefalara eyni şəkildə yanaşmaq olmaz. Dördqat dünya çempionu Almaniya 1/16 uduzursa, baş məşqçisi getməlidir. İkiqat dünya çempionı Uruqvay da eləcə. Dünya çempionu olmasalar da, bu, Niderlanda da aiddir.
Dünya çempionatı zirvədir, bu turnirdəki nəticədən dolayı baş məşqçilərin istefa verməsi təbiidir. Digər tərəfdən, belə məsələlələr əsasən turnir ərəfəsində federasiya rəhbərliyi ilə baş məşqçi arasındakı görüşdə razılaşdırılır. Yəni görüşdə anlaşma olur: baş məşqçi yığmanı hara qədər daşıya biləcəyini deyir, federasiya da hədəfə, məqsədə uyğun pul mükafatı müəyyənləşdirir. Kəsəsi, nəticəsizliyə görə məhz baş məşqçilərin istefaya göndərilməsində hansısa ədalətsizlik görmürəm. Öz aramızdır, ədalət axtarmalı olduğumuz o qədər yer, o qədər sahə var ki?!”

23-й чемпионат мира по футболу запомнился также отставками главных тренеров. После первого тура группового этапа пост покинул главный тренер сборной Туниса. Эта команда осталась в группе, и новый главный тренер тоже ушёл в отставку.
Команды Южной Кореи, Чехии, Шотландии, Уругвая, не сумевшие преодолеть групповой раунд, а также Германия, Нидерланды, Эквадор, выбывшие в 1/16 финала, также попрощались со своими главными тренерами. Ещё несколько тренеров, в том числе главный тренер сборной Бразилии, завершившей борьбу на стадии 1/8 финала, сталкиваются с призывами к отставке.
В футболе есть такое выражение: команда побеждает, главный тренер проигрывает. То есть очень часто за поражение несёт основную ответственность главный тренер. Насколько справедлив такой подход?
Редактор газеты «Футбол+» и сайта Football-plus.az Махир Рустэмли в беседе с Medianews.az заявил, что с влиянием стран-хозяек турнира, особенно США, вокруг турнира создана атмосфера величия вместе с праздничным настроением: «Лично мне это кажется немного странным, но как будто все сборные воспринимают этот турнир как последний шанс подтвердить своё существование. Естественно, в таком случае на первый план выходит результат или его отсутствие. Ответственным за результат является главный тренер.
Нельзя одинаково подходить к всем отставкам. Если четырёхкратный чемпион мира Германия проигрывает в 1/16 финала, главный тренер должен уйти. То же самое касается и двукратного чемпиона мира Уругвая. Хотя они и не являются чемпионами мира, это относится и к Нидерландам.
Чемпионат мира — это вершина, поэтому естественно, что из-за результатов на этом турнире главные тренеры уходят в отставку. С другой стороны, такие вопросы обычно согласовываются во время встречи между руководством федерации и главным тренером перед турниром. То есть на встрече достигается соглашение: главный тренер говорит, до какого этапа он сможет вести команду, а федерация определяет денежные премии в соответствии с целями и задачами. В общем, я не вижу никакой несправедливости в том, что именно главные тренеры отправляются в отставку из-за отсутствия результата. Между нами говоря, столько мест и сфер, где нужно искать справедливость?!»