"Google"da gizli sürpriz:
Bir aydır davam edən 23-cü dünya futbol çempionatı boyu adı sosial şəbəkələrdə, kütləvi informasiya vasitələrində ən çox hallanan oyunçulardan biri Norveç millisinin kapitanı Erlinq Holanndır.
Medianews.az xəbər verir ki, bir az qəribə, hətta bir qədər mistik təəssürat oyadan Erlinq Holannın bu populyarlığı “Google” axtarış sisteminə də təsir edib.
Hazırda “Google”da Norveç millisinin adını ingilis dilində (Erling Haaland) axtarışa verəndə "Viking Row" (Vikinq avarçəkməsi) animasiyası da görünür.
İnternet nəhənginin futbolçuya həsr etdiyi bu xüsusi "Easter egg" (gizli sürpriz) rəqəmsal dünyada böyük maraq doğurub. Axtarış düyməsini sıxandan dərhal sonra ekranın aşağı hissəsində Norveç bayrağı ilə bəzədilmiş qədim vikinq gəmisində ritmik şəkildə avar çəkən personajlar canlanır. İstifadəçilər bu animasiyanın üzərinə kliklədikdə isə nağara sədaları eşidilir və vikinqlərin sayı daha da artır.
Xatırladaq ki, Norveç millisi turnirdə hər qələbəsindən, o cümlədən Braziliya millisini məğlub edəndən sonra meydanda sevincini məhz bu cür "avar çəkmə" rəqsi ilə ifadə edir. Minlərlə azarkeş isə futbolçularla sinxron şəkildə "Hu!" sədaları altında bu vikinq ritmini təkrarlayır.
"Google" şirkəti bu cür animasiyaları indiyədək yalnız Lionel Messi və ya Kriştiano Ronaldo kimi futbol əfsanələrinin ən parlaq çağlarında təqdim edib. Erlinq Holannın bu siyahıya düşməsi onun müasir futbol dünyasında çəkisinin artmasına daha bir sübutdur. Ulduz hücumçunun özü də sosial media hesablarında pərəstişkarlarına müraciət edib, "Google-da məni axtarın" yazaraq bu gizli sürprizi kəşf etməyə çağırıb.
Erlinq Holann 2000-ci il iyulun 21-də İngiltərənin Lids şəhərində doğulub. Həmin vaxt onun atası Alf-İnqe Holann bu şəhərin eyniadlı futbol klubunun oyunçusu olub. 3 yaşından Erlinq Holann tarixi vətənində yaşayıb, futbolçu kimi “Brüne” komandasında yetişib, sonra “Molde”nin formasını geyinib, 2019-cu ildə “Zalsburq”da (Avstriya), 2020-2022-ci illərdə “Borussiya”da (Dortmund, Almaniya) çıxış edib, 2022-ci ildə “Mançester Siti”yə transfer olunub. Norveç yığmasında 2019-cu ildən oynayır.

Во время 23-го чемпионата мира по футболу, который продолжается уже месяц, одним из самых обсуждаемых игроков в социальных сетях и СМИ является капитан сборной Норвегии Эрлинг Холанд.
Medianews.az сообщает, что немного странная, а даже в некоторой степени мистическая популярность Эрлинга Холанда повлияла и на поисковую систему «Google».
Сейчас при поиске в «Google» английского написания имени сборной Норвегии (Erling Haaland) появляется анимация «Viking Row» (викинг на веслах).
Этот специальный «Easter egg» (секретный сюрприз), посвящённый футболисту, вызвал большой интерес в цифровом мире. После нажатия кнопки поиска в нижней части экрана оживают персонажи в ритме гребли на древнем викингском корабле, украшенном норвежским флагом. Пользователи, кликнув по этой анимации, слышат барабанный бой, а количество викингов увеличивается.
Напомним, что сборная Норвегии выражает свою радость на поле именно таким танцем «гребли на веслах» после каждой победы на турнире, в том числе после победы над сборной Бразилии. Тысячи болельщиков синхронно под звуки «Ху!» повторяют этот викингский ритм вместе с футболистами.
Компания «Google» ранее представляла подобные анимации только в самые яркие времена футбольных легенд, таких как Лионель Месси и Криштиану Роналду. Включение Эрлинга Холанда в этот список — ещё одно доказательство его растущего веса в современном мире футбола. Сам звёздный нападающий также обратился к своим поклонникам в соцсетях с призывом «Ищите меня в Google», приглашая их открыть этот секретный сюрприз.
Эрлинг Холанд родился 21 июля 2000 года в Лидсе, Англия. В то время его отец Альф-Инге Холанд играл за одноимённый футбольный клуб этого города. С трёх лет Эрлинг Холанд жил на исторической родине, воспитывался как футболист в команде «Брюне», затем выступал за «Мольде», в 2019 году играл за «Зальцбург» (Австрия), в 2020-2022 годах — за «Боруссию» (Дортмунд, Германия), а в 2022 году перешёл в «Манчестер Сити». В сборной Норвегии выступает с 2019 года.