Kababxanaya gedir, mal ürəyi yeyir, məşq yerinə odun yarır, çiy süd içir... –
Kababxanaya gedir, mal ürəyi yeyir, məşq yerinə odun yarır, çiy süd içir... – Ulduz futbolçunun qəribəlikləri
ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi etdiyi 23-cü dünya futbol çempionatı davam edir. Dördüncü dəfə final mərhələsinə vəsiqə almış Norveç millisi 1/8 finala yüksəlib. Komandanın hücumçusu Erlinq Holann 5 qolla bombardirlər siyahısındadır.
ABŞ-nin “Nyu Yorker” jurnalı hazırda dünyanın diqqət mərkəzində olan 25 yaşlı bu futbolçu barədə maraqlı məlumatlar dərc edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, jurnal yazır ki, Erlinq Holann bəzən məşq eləmək əvəzinə meşədə odun yarır, daha doğrusu, məşqlərini hərdən bu cür keçirir. Gündə təxminən altı min kalori qəbul edir, ən çox sevdiyi yeməklərdən biri isə mal ürəyidir. Məşqdən sonra çiy süd içir.
İngiltərənin “Mançester Siti” klubunda çıxış etsə də, vaxtının çoxunu ölkəsinin Brüne şəhərində keçirir. Bu şəhərdə “Yummy Time” adlı kababxana var, ən çox ora gedir. Kəndli ləhcəsi ilə danışır.
Jurnal qeyd edir ki, boyu 1 metr 95 santimetr, çəkisi 90 kiloqram olan bu dəli-dolu hücumçunun uzun sarı saçlarını vikinqlərin saçlarına bənzədirlər: “Həqiqətən də Holann futbol meydançasında əsl vikinq yürüşünü xatırladan bir aqressivliklə oynayır”.
Onun zəngli saatına UEFA Çempionlar Liqasının himnini yazdırdığı, səhərlər bu himnlə yuxudan durduğu vurğulanır. Holann özü də bir dəfə etiraf edib: “Mən daima futbol haqqında düşünürəm”.
Futbolçunun Lüksemburqda qeydiyyatdan keçmiş, vergi güzəştlərindən yararlanan “Pillage” adlı investisiya şirkəti var. XIII əsrə aid qədim Skandinaviya dastanının 130 min dollara satın aldığı bir nüsxəsini isə Holann kitabxanaya hədiyyə edib və bunu belə əsaslandırıb: “Kitab oxumağa heç vaxt çox bənd olmamışam”.
Bir dəfə o, təyyarədən çəkib paylaşdığı şəklin altından yazıb: “Əlimə telefon götürmədən, yatmadan, dilimə su, yemək vurmadan yeddi saat uçdum”.
“Nyu Yorker” yazır ki, Norveç hökuməti milli komandanı 2026-cı ilin dünya futbol çempionatına yola salanda komanda üçün 300 kiloqram balıq və 100 kiloqram pendir də göndərib.
Erlinq Holann 2000-ci il iyulun 21-də İngiltərənin Lids şəhərində doğulub. Həmin vaxt onun atası Alf-İnqe Holann bu şəhərin eyniadlı futbol klubunun oyunçusu olub. 3 yaşından Erlinq Holann tarixi vətənində yaşayıb, futbolçu kimi “Brüne” komandasında yetişib, sonra “Molde”nin formasını geyinib, 2019-cu ildə “Zalsburq”da (Avstriya), 2020-2022-ci illərdə “Borussiya”da (Dortmund, Almaniya) çıxış edib, 2022-ci ildə “Mançester Siti”yə transfer olunub. Norveç yığmasında 2019-cu ildən oynayır.

Продолжается 23-й чемпионат мира по футболу, который проводится под эгидой США, Канады и Мексики. Сборная Норвегии, которая квалифицировалась в финальный этап в четвертый раз, вышла в 1/8 финала. Нападающий команды Эрлинг Холанн с 5 голами возглавляет список бомбардиров.
Журнал США «New Yorker» опубликовал интересные сведения о 25-летнем футболисте, который сейчас находится в центре внимания всего мира.
По информации Medianews.az, журнал пишет, что Эрлинг Холанн иногда вместо тренировок рубит дрова в лесу, то есть порой так проводит свои занятия. В день он потребляет примерно шесть тысяч калорий, и одним из его любимых блюд является говяжье сердце. После тренировки он пьет сырое молоко.
Хотя выступает за английский клуб «Манчестер Сити», большую часть времени он проводит в городе Брюне своей страны. В этом городе есть шашлычная «Yummy Time», куда он ходит чаще всего. Разговаривает с крестьянским акцентом.
Журнал отмечает, что этот энергичный нападающий ростом 1 метр 95 сантиметров и весом 90 килограммов, с длинными светлыми волосами, похожими на волосы викингов: «Действительно, Холанн на футбольном поле играет с такой агрессивностью, которая напоминает настоящий поход викингов».
Подчеркивается, что на его звонок будильника записан гимн Лиги чемпионов УЕФА, и утром он просыпается именно под этот гимн. Холанн сам однажды признался: «Я постоянно думаю о футболе».
У футболиста есть инвестиционная компания «Pillage», зарегистрированная в Люксембурге и пользующаяся налоговыми льготами. Экземпляр древнего скандинавского эпоса XIII века, купленный за 130 тысяч долларов, Холанн подарил в библиотеку, объяснив это так: «У меня никогда не было слишком много времени, чтобы читать книги».
Однажды он опубликовал фото из самолета с подписью: «Семь часов летел, не беря в руки телефон, не спал, не пил воду и не ел».
«New Yorker» пишет, что когда норвежское правительство отправляло национальную сборную на чемпионат мира по футболу 2026 года, команде также отправили 300 килограммов рыбы и 100 килограммов сыра.
Эрлинг Холанн родился 21 июля 2000 года в городе Лидс, Англия. В то время его отец Альф-Инге Холанн играл за одноименный футбольный клуб этого города. С трех лет Эрлинг Холанн жил в своей исторической родине, вырос как футболист в клубе «Брюне», затем выступал за «Молде», в 2019 году играл за «Зальцбург» (Австрия), в 2020-2022 годах — за «Боруссию» (Дортмунд, Германия), а в 2022 году перешел в «Манчестер Сити». В сборной Норвегии играет с 2019 года.