Kababxanaya gedir, mal ürəyi yeyir, məşq yerinə odun yarır, çiy süd içir... –
Kababxanaya gedir, mal ürəyi yeyir, məşq yerinə odun yarır, çiy süd içir... – Ulduz futbolçunun qəribəlikləri
ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi etdiyi 23-cü dünya futbol çempionatı davam edir. Dördüncü dəfə final mərhələsinə vəsiqə almış Norveç millisi 1/8 finala yüksəlib. Komandanın hücumçusu Erlinq Holann 5 qolla bombardirlər siyahısındadır.
ABŞ-nin “Nyu Yorker” jurnalı hazırda dünyanın diqqət mərkəzində olan 25 yaşlı bu futbolçu barədə maraqlı məlumatlar dərc edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, jurnal yazır ki, Erlinq Holann bəzən məşq eləmək əvəzinə meşədə odun yarır, daha doğrusu, məşqlərini hərdən bu cür keçirir. Gündə təxminən altı min kalori qəbul edir, ən çox sevdiyi yeməklərdən biri isə mal ürəyidir. Məşqdən sonra çiy süd içir.
İngiltərənin “Mançester Siti” klubunda çıxış etsə də, vaxtının çoxunu ölkəsinin Brüne şəhərində keçirir. Bu şəhərdə “Yummy Time” adlı kababxana var, ən çox ora gedir. Kəndli ləhcəsi ilə danışır.
Jurnal qeyd edir ki, boyu 1 metr 95 santimetr, çəkisi 90 kiloqram olan bu dəli-dolu hücumçunun uzun sarı saçlarını vikinqlərin saçlarına bənzədirlər: “Həqiqətən də Holann futbol meydançasında əsl vikinq yürüşünü xatırladan bir aqressivliklə oynayır”.
Onun zəngli saatına UEFA Çempionlar Liqasının himnini yazdırdığı, səhərlər bu himnlə yuxudan durduğu vurğulanır. Holann özü də bir dəfə etiraf edib: “Mən daima futbol haqqında düşünürəm”.
Futbolçunun Lüksemburqda qeydiyyatdan keçmiş, vergi güzəştlərindən yararlanan “Pillage” adlı investisiya şirkəti var. XIII əsrə aid qədim Skandinaviya dastanının 130 min dollara satın aldığı bir nüsxəsini isə Holann kitabxanaya hədiyyə edib və bunu belə əsaslandırıb: “Kitab oxumağa heç vaxt çox bənd olmamışam”.
Bir dəfə o, təyyarədən çəkib paylaşdığı şəklin altından yazıb: “Əlimə telefon götürmədən, yatmadan, dilimə su, yemək vurmadan yeddi saat uçdum”.
“Nyu Yorker” yazır ki, Norveç hökuməti milli komandanı 2026-cı ilin dünya futbol çempionatına yola salanda komanda üçün 300 kiloqram balıq və 100 kiloqram pendir də göndərib.
Erlinq Holann 2000-ci il iyulun 21-də İngiltərənin Lids şəhərində doğulub. Həmin vaxt onun atası Alf-İnqe Holann bu şəhərin eyniadlı futbol klubunun oyunçusu olub. 3 yaşından Erlinq Holann tarixi vətənində yaşayıb, futbolçu kimi “Brüne” komandasında yetişib, sonra “Molde”nin formasını geyinib, 2019-cu ildə “Zalsburq”da (Avstriya), 2020-2022-ci illərdə “Borussiya”da (Dortmund, Almaniya) çıxış edib, 2022-ci ildə “Mançester Siti”yə transfer olunub. Norveç yığmasında 2019-cu ildən oynayır.

The 23rd FIFA World Cup hosted by the USA, Canada, and Mexico is ongoing. The Norwegian national team, qualifying for the final stage for the fourth time, advanced to the round of 16. The team's striker Erling Haaland is among the top scorers with 5 goals.
The US magazine "The New Yorker" has published interesting information about this 25-year-old footballer who is currently at the center of global attention.
According to Medianews.az, the magazine writes that sometimes instead of training, Erling Haaland chops wood in the forest; in other words, he occasionally conducts his workouts this way. He consumes about six thousand calories a day, and one of his favorite dishes is beef heart. After training, he drinks raw milk.
Although he plays for England's "Manchester City," he spends most of his time in his hometown, Brønnøysund. In this town, there is a kebab restaurant called "Yummy Time," which he frequents most. He speaks with a rural accent.
The magazine notes that this dynamic striker, who is 1.95 meters tall and weighs 90 kilograms, has long blonde hair that is compared to Vikings' hair: "Indeed, Haaland plays on the football field with an aggressiveness reminiscent of a true Viking's stride."
It is highlighted that Haaland set his alarm clock to the UEFA Champions League anthem and wakes up every morning to this anthem. Haaland himself once admitted: "I always think about football."
The footballer has an investment company named "Pillage," registered in Luxembourg, which benefits from tax advantages. He donated a copy of an ancient 13th-century Scandinavian saga, which he purchased for $130,000, to a library, justifying it by saying, "I have never allowed myself much time to read books."
Once he posted a photo taken from an airplane and wrote below it: "I flew for seven hours without taking my phone in hand, without sleeping, without wetting my tongue, or eating."
"The New Yorker" writes that when the Norwegian government sent the national team off to the 2026 FIFA World Cup, it also sent 300 kilograms of fish and 100 kilograms of cheese for the team.
Erling Haaland was born on July 21, 2000, in Leeds, England. At that time, his father Alf-Inge Haaland was a player for the football club of the same name in that city. From the age of three, Erling Haaland lived in his historical homeland, trained as a footballer in the "Brønnøysund" team, then wore the "Molde" jersey, played at "Salzburg" (Austria) in 2019, at "Borussia" (Dortmund, Germany) from 2020-2022, and transferred to "Manchester City" in 2022. He has been playing for the Norwegian national team since 2019.