Düzgün qidalanma ilə gəncliyi
Balanslaşdırılmış və tərəvəzlərlə zəngin qidalanma hüceyrələri vaxtından əvvəl qocalmadan qorumağa və bioloji yaşı azaltmağa kömək edə bilər. Mütəxəssislər bildirirlər ki, rasionun keyfiyyəti orqanizmin ümumi vəziyyətinə birbaşa təsir göstərir.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, ailəvi qidalanma üzrə mütəxəssis Yuliya Popovanın sözlərinə görə, elmi araşdırmalar qidanın bioloji yaşa təsirini təsdiqləyir.
Onun fikrincə, çox işlənmiş məhsullar, şirin içkilər və təmizlənmiş qidalar hüceyrə qocalmasını sürətləndirə bilər. Əksinə, amin turşuları ilə zəngin qidalar hüceyrələrin əsas “tikinti materialı” rolunu oynayır və faydalı maddələrin mənimsənilməsini dəstəkləyir. Yağlar isə hormonların formalaşması üçün vacibdir. Xüsusilə həftədə iki dəfə yağlı balıq istehlakı orqanizmi omeqa-3 yağ turşuları ilə təmin edir. Mütəxəssis sürətli karbohidratların və sənaye üsulu ilə hazırlanmış yarımfabrikatların minimuma endirilməsini, təzə tərəvəz və lif mənbələrinin isə hər qida qəbulunda yer almasını tövsiyə edir.
Bundan əlavə, giləmeyvələr güclü antioksidant mənbəyi kimi hüceyrələri sərbəst radikallardan qoruyur. Yaşıl çay isə katexinlərlə zəngindir və orqanizmdə müdafiə mexanizmlərini gücləndirir. Zərdəçal və hilbə kimi ədviyyatların uzunömürlülüklə əlaqəli genlərin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərdiyi, həzm sistemini yaxşılaşdırdığı və mədə-bağırsaq traktının funksiyalarını dəstəklədiyi vurğulanır.

Правильное питание и молодость
Сбалансированное питание, богатое овощами, может помочь защитить клетки от преждевременного старения и снизить биологический возраст. Специалисты отмечают, что качество рациона напрямую влияет на общее состояние организма.
Medianews.az, ссылаясь на Foodinfo.az, сообщает, что по словам специалиста по семейному питанию Юлии Поповой, научные исследования подтверждают влияние питания на биологический возраст.
По её мнению, сильно обработанные продукты, сладкие напитки и очищенные продукты могут ускорять старение клеток. Напротив, пища, богатая аминокислотами, играет роль основного "строительного материала" клеток и поддерживает усвоение полезных веществ. Жиры важны для формирования гормонов. Особенно потребление жирной рыбы два раза в неделю обеспечивает организм омега-3 жирными кислотами. Специалист рекомендует свести к минимуму быстрые углеводы и полуфабрикаты промышленного производства, а свежие овощи и источники клетчатки должны присутствовать при каждом приёме пищи.
Кроме того, ягоды, являясь мощным источником антиоксидантов, защищают клетки от свободных радикалов. Зелёный чай богат катехинами и укрепляет защитные механизмы организма. Отмечается, что специи, такие как куркума и пажитник, положительно влияют на активность генов, связанных с долголетием, улучшают пищеварительную систему и поддерживают функции желудочно-кишечного тракта.