Düzgün qidalanma ilə gəncliyi
Balanslaşdırılmış və tərəvəzlərlə zəngin qidalanma hüceyrələri vaxtından əvvəl qocalmadan qorumağa və bioloji yaşı azaltmağa kömək edə bilər. Mütəxəssislər bildirirlər ki, rasionun keyfiyyəti orqanizmin ümumi vəziyyətinə birbaşa təsir göstərir.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, ailəvi qidalanma üzrə mütəxəssis Yuliya Popovanın sözlərinə görə, elmi araşdırmalar qidanın bioloji yaşa təsirini təsdiqləyir.
Onun fikrincə, çox işlənmiş məhsullar, şirin içkilər və təmizlənmiş qidalar hüceyrə qocalmasını sürətləndirə bilər. Əksinə, amin turşuları ilə zəngin qidalar hüceyrələrin əsas “tikinti materialı” rolunu oynayır və faydalı maddələrin mənimsənilməsini dəstəkləyir. Yağlar isə hormonların formalaşması üçün vacibdir. Xüsusilə həftədə iki dəfə yağlı balıq istehlakı orqanizmi omeqa-3 yağ turşuları ilə təmin edir. Mütəxəssis sürətli karbohidratların və sənaye üsulu ilə hazırlanmış yarımfabrikatların minimuma endirilməsini, təzə tərəvəz və lif mənbələrinin isə hər qida qəbulunda yer almasını tövsiyə edir.
Bundan əlavə, giləmeyvələr güclü antioksidant mənbəyi kimi hüceyrələri sərbəst radikallardan qoruyur. Yaşıl çay isə katexinlərlə zəngindir və orqanizmdə müdafiə mexanizmlərini gücləndirir. Zərdəçal və hilbə kimi ədviyyatların uzunömürlülüklə əlaqəli genlərin fəaliyyətinə müsbət təsir göstərdiyi, həzm sistemini yaxşılaşdırdığı və mədə-bağırsaq traktının funksiyalarını dəstəklədiyi vurğulanır.

Youthfulness with proper nutrition
Balanced and vegetable-rich nutrition can help protect cells from premature aging and reduce biological age. Experts state that the quality of the diet directly affects the overall condition of the body.
Medianews.az, citing Foodinfo.az, reports that according to family nutrition specialist Yulia Popova, scientific studies confirm the effect of food on biological age.
In her opinion, highly processed products, sugary drinks, and refined foods can accelerate cell aging. Conversely, foods rich in amino acids serve as the main "building material" for cells and support the absorption of beneficial substances. Fats are important for the formation of hormones. In particular, consuming fatty fish twice a week provides the body with omega-3 fatty acids. The specialist recommends minimizing fast carbohydrates and industrially produced semi-finished products, while including fresh vegetables and sources of fiber in every meal.
Additionally, berries protect cells from free radicals as a strong source of antioxidants. Green tea is rich in catechins and strengthens defense mechanisms in the body. It is emphasized that spices such as turmeric and fenugreek have a positive effect on the activity of genes related to longevity, improve the digestive system, and support the functions of the gastrointestinal tract.