Macarıstandakı seçkinin əsas qüvvələri
Medianews.az Macarıstanda parlament seçkisinə qatılmış əsas siyasi qüvvələrin siyahısına nəzər salıb.
Parlament seçkisi aprelin 12-nə təyin olunub. Səlahiyyət müddəti dörd il olan 199 nəfərlik Dövlət Məclisinin 106 üzvü majoritar sistemlə (dairələr üzrə), 93 üzvü proporsional sistemlə (partiya siyahıları üzrə) seçilir. Hökumət qurmaq üçün 100 mandat gərəkdir.
Sağ təmayüllü hakim Macar Vətəndaş İttifaqı lideri Viktor Orbanı yenidən baş nazir postuna namizəd göstərib. Bu qüvvənin daimi müttəfiqi və koalisiya ortağı Xristian Demokrat Xalq Partiyasıdır.
1963-cü il təvəllüdlü Viktor Orban 1998-2002-ci illərdə baş nazir olub. 2010-cu ildən eyni postu tutur.
Sağ mərkəzçi Hörmət və Azadlıq Partiyası seçkinin əsas müxalif qüvvəsi sayılır. Peter Madyarın liderlik etdiyi partiya son rəy sorğularında irəli çıxır.
İfrat sağ, millətçi qüvvə sayılan Bizim Vətən Partiyasının və sol mərkəzçi Demokratik Koalisiya Partiyasının da parlamentə düşmək imkanında olduğu bildirilir.

Medianews.az рассмотрел список основных политических сил, участвующих в парламентских выборах в Венгрии.
Парламентские выборы назначены на 12 апреля. Государственное собрание из 199 человек с четырёхлетним сроком полномочий избирается: 106 членов по мажоритарной системе (по округам), 93 члена — по пропорциональной системе (по партийным спискам). Для формирования правительства требуется 100 мандатов.
Лидер правящей право-ориентированной Венгерской гражданской союза Виктор Орбан снова выдвинут кандидатом в премьер-министры. Постоянным союзником и партнёром по коалиции этой силы является Христианско-демократическая народная партия.
Родившийся в 1963 году Виктор Орбан был премьер-министром в 1998–2002 годах. С 2010 года он занимает тот же пост.
Правоцентристская партия «Уважение и Свобода» считается основной оппозиционной силой на выборах. Партия во главе с Петером Мадьяром лидирует в последних опросах общественного мнения.
Сообщается, что парламентские возможности имеют также ультраправящая националистическая партия «Наш дом» и левоцентристская партия «Демократическая коалиция».