Azərbaycanın ən yeni sosial-iqtisadi göstəriciləri
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, yanvar-iyun aylarında Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) həcmi 2025-ci ilin eyni dövründəki göstəricini 0,8 faiz üstələyib, neft/qaz sektorunda 0,7 faiz geriləmə, qeyri-neft/qaz sektorunda 1,5 faiz yüksəliş qeydə alınıb.
Medianews.az bildirir ki, sənayedə artımın 0,1 faiz, kənd təsərrüfatında 2,2 faiz, nəqliyyat və anbar təsərrüfatı xidmətlərində 8 faiz, informasiya və rabitə xidmətlərində 7,5 faiz, pərakəndə ticarət dövriyyəsində 3,7 faiz, sərmayədə 13,8 faiz, əhalinin nominal gəlirlərində 10,3 faiz olduğu xəbər verilir.
Qeyd olunur ki, yarım ildə 5,7 faiz inflyasiya gedib, yanvar-may aylarında muzdlu işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,3 faiz artaraq 1175 manata çatıb.
Rəsmi açıqlamaya əsasən, iyulun 1-nə Azərbaycanın 4 milyard 616,8 milyon ABŞ dolları məbləğində xarici dövlət borcu olub. 2026-cı il 4 milyard 813,5 milyon dollarla başlamışdı.

According to the report of the State Statistics Committee, in January-June, the volume of gross domestic product (GDP) in Azerbaijan exceeded the indicator of the same period of 2025 by 0.8%, with a 0.7% decline in the oil/gas sector and a 1.5% increase in the non-oil/gas sector.
Medianews.az reports that growth in industry was 0.1%, in agriculture 2.2%, in transportation and warehousing services 8%, in information and communication services 7.5%, in retail trade turnover 3.7%, in investment 13.8%, and in nominal income of the population 10.3%.
It is noted that inflation was 5.7% in six months, and the average monthly nominal wage of paid employees in January-May increased by 7.3% compared to the same period last year, reaching 1175 manats.
According to the official statement, Azerbaijan had a foreign public debt of 4 billion 616.8 million US dollars as of July 1. It started 2026 with 4 billion 813.5 million dollars.