Azərbaycanın ən yeni sosial-iqtisadi göstəriciləri
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, yanvar-iyun aylarında Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun (ÜDM) həcmi 2025-ci ilin eyni dövründəki göstəricini 0,8 faiz üstələyib, neft/qaz sektorunda 0,7 faiz geriləmə, qeyri-neft/qaz sektorunda 1,5 faiz yüksəliş qeydə alınıb.
Medianews.az bildirir ki, sənayedə artımın 0,1 faiz, kənd təsərrüfatında 2,2 faiz, nəqliyyat və anbar təsərrüfatı xidmətlərində 8 faiz, informasiya və rabitə xidmətlərində 7,5 faiz, pərakəndə ticarət dövriyyəsində 3,7 faiz, sərmayədə 13,8 faiz, əhalinin nominal gəlirlərində 10,3 faiz olduğu xəbər verilir.
Qeyd olunur ki, yarım ildə 5,7 faiz inflyasiya gedib, yanvar-may aylarında muzdlu işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 7,3 faiz artaraq 1175 manata çatıb.
Rəsmi açıqlamaya əsasən, iyulun 1-nə Azərbaycanın 4 milyard 616,8 milyon ABŞ dolları məbləğində xarici dövlət borcu olub. 2026-cı il 4 milyard 813,5 milyon dollarla başlamışdı.

По отчёту Государственного комитета статистики, в январе-июне объём валового внутреннего продукта (ВВП) Азербайджана превысил показатель соответствующего периода 2025 года на 0,8%, при этом в нефтегазовом секторе отмечено снижение на 0,7%, а в ненефтегазовом секторе — рост на 1,5%.
Medianews.az сообщает, что рост в промышленности составил 0,1%, в сельском хозяйстве — 2,2%, в услугах транспорта и складского хозяйства — 8%, в информационных и коммуникационных услугах — 7,5%, в обороте розничной торговли — 3,7%, в инвестициях — 13,8%, в номинальных доходах населения — 10,3%.
Отмечается, что за полгода инфляция составила 5,7%, а в январе-мае средняя месячная номинальная заработная плата наемных работников по сравнению с тем же периодом прошлого года выросла на 7,3% и достигла 1175 манатов.
Согласно официальному заявлению, на 1 июля внешний государственный долг Азербайджана составил 4 миллиарда 616,8 миллиона долларов США. В 2026 году он начинался с уровня 4 миллиарда 813,5 миллиона долларов.