Bu ölkədə qadın ordu komandanı oldu -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, Syuzan Koyl adlı general-leytenant bu posta təyin olunan ilk qadın kimi tarixə düşüb.
O bu ilin iyulundan vəzifəsinin icrasına başlayacaq.
Qeyd edək ki, ordu komandanı Avstraliyanın quru qoşunlarında ən yüksək zabit vəzifəsidir. Ölkənin müdafiə naziri Riçard Marlz isə  Syuzan Koylun təyinatını tarixi hadisə adlandırıb.
56 yaşlı S.Koyl 1987-ci ildə 17 yaşında olarkən ehtiyat hərbçi kimi Avstraliya ordusunın sıralarına qoşulub. Əvvəlcə Avstraliya Müdafiə Qüvvələri Akademiyasının və Kral Hərbi Kollecinin məzunu olub, sonra isə ABŞ ordusu Hərbi Kollecini fərqlənmə ilə bitirib. Şərqi Timorda, Solomon adalarında və Əfqanıstanda hərbi əməliyyatlarda iştirak edib, Yaxın Şərqdə 633-cü birləşmiş əməliyyatlar qrupuna komandanlıq edib.

Впервые в Австралии женщине назначена командующая армией.
Medianews.az со ссылкой на «Qaolkfqazinfo» сообщает, что генерал-лейтенант Сьюзан Койл вошла в историю как первая женщина, назначенная на эту должность.
Она приступит к исполнению обязанностей с июля этого года.
Отметим, что командующий армией является высшей офицерской должностью в сухопутных войсках Австралии. Министр обороны страны Ричард Марлз назвал назначение Сьюзан Койл историческим событием.
56-летняя С. Койл присоединилась к австралийской армии в 1987 году в возрасте 17 лет в качестве резервиста. Сначала окончила Академию оборонных сил Австралии и Королевский военный колледж, затем с отличием завершила Военный колледж армии США. Участвовала в военных операциях в Восточном Тиморе, Соломоновых островах и Афганистане, командовала 633-й объединённой оперативной группой на Ближнем Востоке.