NATO Baş katibi Avropa silah istehsalçıları ilə görüşəcək
NATO-nun baş katibi Mark Rutte Brüsseldə keçiriləcək görüşdə Avropa müdafiə korporasiyalarına və agentliklərinə silah istehsalını artırmaları üçün təzyiq göstərməyi planlaşdırır.
Medianews.az xəbər verir ki, məlumatı "Financial Times" yayıb. Qəzet NATO sözçüsündən sitat gətirib: "Baş katib müdafiə qabiliyyəti ehtiyaclarımızı ödəmək üçün istehsalın, innovasiyanın və investisiyaların artırılmasını stimullaşdırmaq məqsədilə mütəmadi olaraq alyansın sənaye və maliyyə qurumları ilə görüşür".
Qəzetin məlumatına görə, Şimali Atlantika Alyansı Avropa sənayesinin Vaşinqtonun müdafiə xərclərinin artırılması tələblərini ödəməsində maraqlıdır ki, bu da prezident Donald Trampın müttəfiqlərin Yaxın Şərq münaqişəsində ABŞ-ı dəstəkləməməsi ilə bağlı "qəzəbini" azaltmağa hesablanıb.
Qəzet Rheinmetall, Safran, Airbus, Saab, MBDA və Leonardo kimi korporasiyaların nümayəndələrinin görüşdə iştirak edəcəyini bildirib. Şirkətlərin məhsuldarlığını artırmaq üçün fabriklərin və işçi heyətinin sayının artırılması ilə yanaşı, hava hücumundan müdafiə və uzaqmənzilli raketlərin istehsalının müzakirəsinə də xüsusi diqqət yetiriləcək./Musavat.com

Генеральный секретарь НАТО встретится с европейскими производителями оружия
Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте планирует на встрече в Брюсселе оказать давление на европейские оборонные корпорации и агентства с целью увеличения производства оружия.
Об этом сообщает Medianews.az со ссылкой на Financial Times. Газета цитирует представителя НАТО: «Генеральный секретарь регулярно встречается с промышленными и финансовыми структурами альянса для стимулирования увеличения производства, инноваций и инвестиций с целью удовлетворения наших потребностей в оборонных возможностях».
По данным газеты, Североатлантический альянс заинтересован в том, чтобы европейская промышленность соответствовала требованиям Вашингтона по увеличению оборонных расходов, что направлено на снижение «гнева» президента Дональда Трампа по поводу того, что союзники не поддерживают США в конфликте на Ближнем Востоке.
Газета сообщает, что на встрече примут участие представители таких корпораций, как Rheinmetall, Safran, Airbus, Saab, MBDA и Leonardo. Особое внимание будет уделено обсуждению производства систем противовоздушной обороны и дальнобойных ракет, а также увеличению количества заводов и рабочей силы для повышения производительности компаний. /Musavat.com