NATO Baş katibi Avropa silah istehsalçıları ilə görüşəcək
NATO-nun baş katibi Mark Rutte Brüsseldə keçiriləcək görüşdə Avropa müdafiə korporasiyalarına və agentliklərinə silah istehsalını artırmaları üçün təzyiq göstərməyi planlaşdırır.
Medianews.az xəbər verir ki, məlumatı "Financial Times" yayıb. Qəzet NATO sözçüsündən sitat gətirib: "Baş katib müdafiə qabiliyyəti ehtiyaclarımızı ödəmək üçün istehsalın, innovasiyanın və investisiyaların artırılmasını stimullaşdırmaq məqsədilə mütəmadi olaraq alyansın sənaye və maliyyə qurumları ilə görüşür".
Qəzetin məlumatına görə, Şimali Atlantika Alyansı Avropa sənayesinin Vaşinqtonun müdafiə xərclərinin artırılması tələblərini ödəməsində maraqlıdır ki, bu da prezident Donald Trampın müttəfiqlərin Yaxın Şərq münaqişəsində ABŞ-ı dəstəkləməməsi ilə bağlı "qəzəbini" azaltmağa hesablanıb.
Qəzet Rheinmetall, Safran, Airbus, Saab, MBDA və Leonardo kimi korporasiyaların nümayəndələrinin görüşdə iştirak edəcəyini bildirib. Şirkətlərin məhsuldarlığını artırmaq üçün fabriklərin və işçi heyətinin sayının artırılması ilə yanaşı, hava hücumundan müdafiə və uzaqmənzilli raketlərin istehsalının müzakirəsinə də xüsusi diqqət yetiriləcək./Musavat.com

NATO Secretary General will meet with European arms manufacturers
NATO Secretary General Mark Rutte plans to pressure European defense corporations and agencies to increase weapon production at the meeting to be held in Brussels.
Medianews.az reports that the information was published by the "Financial Times." The newspaper cited a NATO spokesperson: "The Secretary General regularly meets with the alliance's industry and financial institutions to stimulate increased production, innovation, and investment to meet our defense capability needs."
According to the newspaper, the North Atlantic Alliance is interested in ensuring that the European industry fulfills Washington's demands to increase defense spending, which is intended to reduce President Donald Trump's "anger" over allies not supporting the U.S. in the Middle East conflict.
The newspaper stated that representatives of corporations such as Rheinmetall, Safran, Airbus, Saab, MBDA, and Leonardo will attend the meeting. In addition to increasing the number of factories and workforce to boost the companies' productivity, special attention will be given to discussing the production of air defense and long-range missiles./Musavat.com