Əvvəlki dad-tam qalmayıb? – Doğrudanmı belədir? –
Yaşlı adamların məşhur bir gileyi var: deyirlər meyvə-tərəvəzdə əvvəlki dad-tam qalmayıb. Doğrudanmı belədir? Məsələn, 40 il öncə ilə müqayisədə pomidorun, xiyarın, kartofun, qarğıdalının, lobyanın, yaxud başqa bir bağ-bostan məhsulunun keyfiyyəti aşağı düşüb, ya adam yaşlandıqca ağız dadı dəyişir?
Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov Medianews.az-a bildirib ki, dünyada ən sürətlə dəyişən varlıq insandır, xüsusilə də insanın duyğu orqanları, hissiyyatı çox sürətlə dəyişir: “Vaxtilə yer üzündə elə insanlar olub ki, qulağını yerə qoymaqla haradansa atlıların gəldiyini hiss edə biliblər. İndi o insanlar qalmayıb.
Mən də yaşlı bir adam kimi o qənaətdəyəm ki, insan və onun dadbilmə duyğusu tamam dəyişib. Bəziləri deyir ki, nənəm təndir bişirəndə ətri haralara gedib çıxırdı... Əslində çörəyin ətri indi də var, sadəcə biz onu duyub-qavraya bilmirik. Ona görə mən “əvvəlki dad-tam qalmayıb” fikri ilə razı deyiləm.
Düzdür, meyvələrin, bitkilərin sortları dəyişir. Məsələn, vaxtilə “yumru yemiş” və ya “kolxoz yemişi” dediyimiz yemişi iki dilimdən artıq yemək olmurdu – o qədər şirin idi ki, adamın dodaqlarının qırağı çatlayırdı. Yəni sortlar da dəyişir. Amma əsas məsələ bunda deyil. Ən çox dəyişən insanın özüdür. Bu baxımdan meyvə-tərəvəzin dad-tamı ilə bağlı iradlarda həqiqət payı var, amma insan ilk növbədə özünün dəyişdiyini qəbul etməlidir.
Qulağını yerə qoyub atlıların gəldiyini hiss edən insanlarla əlaqədar bayaq söylədiyim misal da bunu sübut edir. Elə cəhətlər var ki, bütövlükdə insan nəslində zamanla itir. Çünki vaxtilə həmin xüsusiyyətlərə tələbat var idi və onlar mövcud idi. İndi isə tamamilə fərqli bir zamandır və fərqli cəhətlərə ehtiyac var. Hazırda süni intellektlə bağlı yeni bir insan nəsli formalaşmaqdadır. Keçmiş nəsillərin xüsusiyyətləri gələcək nəsillərə yəqin ki, çox ekzotik görünəcək”.
Terapevt Günay Lətifova Medianews.az-a bildirib ki, meyvə-tərəvəzlərdə dad-tamın qalmadığı fikri ilə razıdır: “Təbii ki, yaşlandıqca insanların dad reseptorlarında geriləmə də olur. Amma meyvə-tərəvəzə o qədər yad maddə, gübrə vururlar ki, meyvədə, tərəvəzdə dad deyilən bir şey qalmayıb.
Reseptorların zəifləməsi, insanın özünün ağız tamının getməsi, üstəlik də qidalara hədsiz dərəcədə kənar maddələrin qatılması az qala insanları dad-tam zövqündən məhrum edib. Qidalar, o cümlədən meyvə-tərəvəz təbiilikdən çıxıb. Buna görə də çoxunu süni hesab etmək mümkündür. Süni qida isə əsl dadı verə bilməz”.

Older people have a famous complaint: they say that fruits and vegetables no longer have the taste and flavor they used to. Is this really the case? For example, compared to 40 years ago, has the quality of tomatoes, cucumbers, potatoes, corn, beans, or any other garden produce declined, or does a person's taste change as they age?
Eyyub Huseynov, chairman of the Free Consumers Union, told Medianews.az that the fastest changing entity in the world is humans, especially their sense organs and perceptions change very rapidly: “There used to be people on Earth who could feel horse riders coming from somewhere by putting their ear to the ground. Such people no longer exist.
As an older person myself, I also believe that a person and their sense of taste have completely changed. Some say that when their grandmother used to bake in a tandoor, the aroma would go far and wide... In fact, the smell of bread is still there, but we cannot perceive it fully. Therefore, I do not agree with the idea that ‘the former taste and flavor is gone’.
It is true that the varieties of fruits and plants are changing. For example, in the past, the 'round maul' or 'kolkhoz maul' we called a particular fruit could not be eaten in more than two slices – it was so sweet that it would cause the corners of one's lips to crack. So, varieties do change. But that is not the main issue. The most changing factor is the person themselves. In this regard, there is some truth to complaints about the taste and flavor of fruits and vegetables, but a person must first accept that they themselves have changed.
The example I mentioned about people who could feel horse riders by putting their ear to the ground also proves this. There are traits which are lost over time entirely from the human race. Because in the past there was a demand for those traits and they existed. But now it is a completely different era and different traits are necessary. Currently, a new generation of humans related to artificial intelligence is emerging. The characteristics of past generations will probably seem very exotic to future ones.”
Therapist Gunay Latifova told Medianews.az that she agrees with the opinion that fruits and vegetables no longer have taste and flavor: “Of course, as people age, their taste receptors also deteriorate. But so many foreign substances and fertilizers are used on fruits and vegetables that there is almost nothing like taste left in them.
The weakening of receptors, the loss of a person's own taste in the mouth, plus the excessive addition of foreign substances to foods have almost deprived people of the pleasure of taste and flavor. Foods, including fruits and vegetables, have lost their naturalness. Therefore, many of them can be considered artificial. Artificial food cannot provide the true taste.”