Əvvəlki dad-tam qalmayıb? – Doğrudanmı belədir? –
Yaşlı adamların məşhur bir gileyi var: deyirlər meyvə-tərəvəzdə əvvəlki dad-tam qalmayıb. Doğrudanmı belədir? Məsələn, 40 il öncə ilə müqayisədə pomidorun, xiyarın, kartofun, qarğıdalının, lobyanın, yaxud başqa bir bağ-bostan məhsulunun keyfiyyəti aşağı düşüb, ya adam yaşlandıqca ağız dadı dəyişir?
Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov Medianews.az-a bildirib ki, dünyada ən sürətlə dəyişən varlıq insandır, xüsusilə də insanın duyğu orqanları, hissiyyatı çox sürətlə dəyişir: “Vaxtilə yer üzündə elə insanlar olub ki, qulağını yerə qoymaqla haradansa atlıların gəldiyini hiss edə biliblər. İndi o insanlar qalmayıb.
Mən də yaşlı bir adam kimi o qənaətdəyəm ki, insan və onun dadbilmə duyğusu tamam dəyişib. Bəziləri deyir ki, nənəm təndir bişirəndə ətri haralara gedib çıxırdı... Əslində çörəyin ətri indi də var, sadəcə biz onu duyub-qavraya bilmirik. Ona görə mən “əvvəlki dad-tam qalmayıb” fikri ilə razı deyiləm.
Düzdür, meyvələrin, bitkilərin sortları dəyişir. Məsələn, vaxtilə “yumru yemiş” və ya “kolxoz yemişi” dediyimiz yemişi iki dilimdən artıq yemək olmurdu – o qədər şirin idi ki, adamın dodaqlarının qırağı çatlayırdı. Yəni sortlar da dəyişir. Amma əsas məsələ bunda deyil. Ən çox dəyişən insanın özüdür. Bu baxımdan meyvə-tərəvəzin dad-tamı ilə bağlı iradlarda həqiqət payı var, amma insan ilk növbədə özünün dəyişdiyini qəbul etməlidir.
Qulağını yerə qoyub atlıların gəldiyini hiss edən insanlarla əlaqədar bayaq söylədiyim misal da bunu sübut edir. Elə cəhətlər var ki, bütövlükdə insan nəslində zamanla itir. Çünki vaxtilə həmin xüsusiyyətlərə tələbat var idi və onlar mövcud idi. İndi isə tamamilə fərqli bir zamandır və fərqli cəhətlərə ehtiyac var. Hazırda süni intellektlə bağlı yeni bir insan nəsli formalaşmaqdadır. Keçmiş nəsillərin xüsusiyyətləri gələcək nəsillərə yəqin ki, çox ekzotik görünəcək”.
Terapevt Günay Lətifova Medianews.az-a bildirib ki, meyvə-tərəvəzlərdə dad-tamın qalmadığı fikri ilə razıdır: “Təbii ki, yaşlandıqca insanların dad reseptorlarında geriləmə də olur. Amma meyvə-tərəvəzə o qədər yad maddə, gübrə vururlar ki, meyvədə, tərəvəzdə dad deyilən bir şey qalmayıb.
Reseptorların zəifləməsi, insanın özünün ağız tamının getməsi, üstəlik də qidalara hədsiz dərəcədə kənar maddələrin qatılması az qala insanları dad-tam zövqündən məhrum edib. Qidalar, o cümlədən meyvə-tərəvəz təbiilikdən çıxıb. Buna görə də çoxunu süni hesab etmək mümkündür. Süni qida isə əsl dadı verə bilməz”.

У пожилых людей есть известная жалоба: говорят, что во фруктах и овощах уже нет прежнего вкуса и аромата. Так ли это на самом деле? Например, по сравнению с 40 годами назад, качество помидоров, огурцов, картофеля, кукурузы, фасоли или другого урожая из сада и огорода понизилось или вкус человека меняется с возрастом?
Председатель Союза Свободных Потребителей Эйюб Гусейнов Medianews.az отметил, что самым быстро меняющимся существом в мире является человек, особенно органы чувств и восприимчивость человека меняются очень быстро: «Раньше на земле были такие люди, которые могли положить ухо к земле и почувствовать, что идут всадники. Сейчас таких людей нет.
Я как пожилой человек также придерживаюсь мнения, что человек и его вкус полностью изменился. Некоторые говорят, что когда бабушка пекла хлеб в тандыре, аромат распространялся повсюду... На самом деле запах хлеба сейчас тоже есть, просто мы не можем его ощутить и уловить. Поэтому я не согласен с мнением, что «прежнего вкуса и аромата нет».
Правда, сорта фруктов и растений меняются. Например, раньше ягод, которые мы называли «круглой ягодой» или «колхозной ягодой», было невозможно съесть более двух ломтиков — они были настолько сладкими, что края губ трескались. То есть сорта тоже меняются. Но главная суть не в этом. Самое большое изменение происходит в самом человеке. В этом смысле есть доля истины в претензиях к вкусу фруктов и овощей, но прежде всего человек должен признать, что изменился сам.
Пример с людьми, которые могли положить ухо к земле и почувствовать приближение всадников, который я привел, подтверждает это. Есть аспекты, которые с течением времени полностью теряются у человеческого рода. Потому что ранее была потребность в этих качествах, и они существовали. Сейчас же совершенно другое время и нужны другие качества. В настоящее время формируется новое поколение людей, связанное с искусственным интеллектом. Характеристики прошлого поколения, наверное, будут казаться очень экзотичными для будущих поколений».
Терапевт Гюнай Лятифова Medianews.az заявила, что она согласна с мнением, что во фруктах и овощах отсутствует вкус: «Конечно, с возрастом рецепторы вкуса у людей деградируют. Но в фруктах и овощах столько посторонних веществ и удобрений, что вкус как таковой практически исчез.
Ослабление рецепторов, потеря человеком восприятия вкуса во рту, плюс бесконтрольное добавление посторонних веществ в продукты почти лишили людей удовольствия от вкуса. Пища, включая фрукты и овощи, перестала быть натуральной. Поэтому большинство их можно считать искусственными. Искусственная пища не может дать настоящий вкус».