SEO artıq kifayət etmir: Xəbər saytları üçün GEO dövrü başlayır -
İllərdir internetdə daha tez görünməyin əsas yolu Google-da ilk sıralarda yer almaq hesab olunurdu. Şirkətlər, media qurumları və onlayn platformalar bunun üçün SEO (Search Engine Optimization) strategiyalarına külli miqdarda vəsait xərcləyir, axtarış sistemlərinin alqoritmlərinə uyğun məzmun hazırlayırdılar. Ancaq son iki ildə internetdə yeni bir vərdiş formalaşmağa başlayıb: istifadəçilər artıq məlumat axtarmaq üçün tək Google-a deyil, bəlkə daha çox ChatGPT, Gemini, Perplexity kimi süni intellekt əsaslı platformalara üz tuturlar. Bu yeni istiqamət beynəlxalq aləmdə GEO (Generative Engine Optimization) adlanır.
Azərbaycan İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Sənayesi Assosiasiyasının sədri Elvin Abbasov Medianews.az-ın GEO-nun SEO-dan fərqi, xəbər saytları üçün əhəmiyyəti, süni intellekt sistemlərinin xəbər saytlarını hansı meyarlarla seçməsi, süni intellekt platformalarında görünə bilmək üçün Azərbaycan mediasında ehtiyac duyulan dəyişikliklər və digər məsələlərlə bağlı suallarını cavablandırıb.
- Elvin bəy, GEO SEO-dan nə ilə fərqlənir və xəbər saytları üçün niyə vacib hesab olunur?
- Ənənəvi SEO platformaya istifadəçi trafiki cəlb etmək üçün açar sözlərə və texniki struktura fokuslandığı halda, GEO istifadəçinin sualına süni intellekt platforması tərəfindən verilən yekun cavabın daxilində resurs olaraq yer almağı hədəfləyir. Xəbər mediası üçün bu yeni modelə uyğunlaşma ona görə kritik hesab oluna bilər ki, süni intellekt platformaları istifadəçinin sualına birbaşa cavab verdikdə ənənəvi axtarış sistemlərindən gələn klik trafiki kəskin azala və informasiyanın ilkin mənbəyi kimi görünmək yalnız GEO strategiyası ilə mümkün ola bilər.
- Bəs, ChatGPT, Gemini, Perplexity kimi süni intellekt sistemləri istifadəçinin sualına cavab hazırlayarkən xəbər saytlarını hansı meyarlarla seçir?
- Generativ süni intellekt modelləri cavab hazırlayarkən mənbənin təcrübə, ekspertlik və etibarlılıq dərəcəsini ölçən E-E-A-T standartlarını əsas götürərək sahə üzrə ixtisaslaşmış platformalara üstünlük verməyə meyillidir. Eyni zamanda, mətnin nə dərəcədə aydın, manipulyasiyadan uzaq, cədvəl və siyahılarla zəngin struktura malik olması, həmçinin Perplexity və Gemini kimi modellər üçün xəbərin operativliyi və real zamanlı yenilənməsi əsas seçim meyarları sırasındadır.
- Saytların Google-da ilk sıralara çıxması onların avtomatik olaraq süni intellekt cavablarında da ilk sıralarda görünməsinə gətirir, yoxsa süni intellekt fərqli seçim mexanizmlərindən istifadə edir? Eyni mövzu üzrə bir neçə xəbərin arasında süni intellekt hansıları daha etibarlı hesab edir, hansılara üstünlük verir?
- Google alqoritmlərindən fərqli olaraq, süni intellekt yalnız domen yaşı və backlink profilinə baxmır, mətnin daxili məntiqini və istifadəçinin spesifik sualına nə dərəcədə dolğun cavab verdiyini analiz edir. Bu səbəbdən axtarış sistemində daha geridə olan bir sayt süni intellekt tərəfindən əsas mənbə kimi seçilə bilər. Eyni mövzu üzrə fərqli xəbərlər arasında süni intellekt rəsmi sənədlərə, araşdırmalara və birbaşa mənbələrə keçid verən, klik aldatmacası (clickbait) daşımayan və məsələni neytral tərəfdən işıqlandıran materialları daha etibarlı hesab edə bilər.
- Azərbaycan mediası süni intellekt platformalarında daha çox görünmək üçün hansı dəyişiklikləri etməlidir?
- Azərbaycanın media resurslarının süni intellekt platformalarında daha çox görünməsi üçün sayt kodlarında Schema Markup (JSON-LD) strukturlaşdırılmış məlumat sisteminin düzgün qurulması, xəbərlərdə sual-cavab bloklarının və tezislərin artırılması faydalı ola bilər. Bundan əlavə, qlobal dil modellərinin yerli resursları daha rahat emal edə bilməsi üçün qrammatik baxımdan düzgün, semantik zəngin məzmunun yaradılması və rəqəmsal reputasiyanı gücləndirmək üçün materialların sahə ekspertlərinin imzası ilə təqdim olunması effektiv addımlardan hesab olunur.

Долгие годы основным способом быстрого появления в интернете считалось занять первые позиции в Google. Компании, медиаресурсы и онлайн-платформы тратили значительные средства на SEO (Search Engine Optimization) стратегии, создавая контент, соответствующий алгоритмам поисковых систем. Однако за последние два года в интернете начал формироваться новый тренд: пользователи теперь ищут информацию не только в Google, но, возможно, чаще обращаются к искусственному интеллекту, таким платформам как ChatGPT, Gemini, Perplexity. Это новое направление в международном масштабе называется GEO (Generative Engine Optimization).
Председатель Ассоциации Азербайджанской индустрии информационных и коммуникационных технологий Эльвин Аббасов Medianews.az ответил на вопросы о том, чем GEO отличается от SEO, почему это важно для новостных сайтов, по каким критериям системы искусственного интеллекта выбирают новостные сайты, какие изменения необходимы в азербайджанской медиа для видимости на платформах искусственного интеллекта и по другим вопросам.
- Эльвин бей, чем GEO отличается от SEO и почему это считается важным для новостных сайтов?
- Традиционный SEO фокусируется на ключевых словах и технической структуре сайта, чтобы привлечь пользовательский трафик на платформу, тогда как GEO нацелен на присутствие в итоговом ответе, который дает платформа искусственного интеллекта на вопрос пользователя. Для новостных медиа адаптация к этой новой модели может быть критически важной, потому что когда платформы искусственного интеллекта дают прямой ответ пользователю, количество кликов с традиционных поисковых систем может резко сократиться, и появиться в качестве первоисточника информации будет возможно только с помощью стратегии GEO.
- А какими критериями пользуются системы искусственного интеллекта как ChatGPT, Gemini, Perplexity при выборе новостных сайтов для формирования ответа на вопрос пользователя?
- Модели генеративного искусственного интеллекта, создавая ответы, в основе своей используют стандарты E-E-A-T, которые оценивают опыт, экспертность и надежность источника, и склонны отдавать предпочтение специализированным платформам в определенной области. Кроме того, важным фактором является ясность текста, отсутствие манипуляций, структурированность с помощью таблиц и списков, а для моделей вроде Perplexity и Gemini — оперативность новостей и их обновление в реальном времени также входят в основные критерии отбора.
- Выход сайта в первые строки в Google автоматически ведет к тому, что он занимает первые позиции в ответах искусственного интеллекта, или искусственный интеллект использует другие механизмы отбора? Среди нескольких новостей по одной теме какую из них искусственный интеллект считает более надежной и кому отдает предпочтение?
- В отличие от алгоритмов Google, искусственный интеллект не смотрит только на возраст домена и профиль обратных ссылок, он анализирует внутреннюю логику текста и насколько полно он отвечает на конкретный вопрос пользователя. Поэтому сайт, который находится ниже в поисковой системе, может быть выбран искусственным интеллектом как основной источник. Среди различных новостей по одной теме искусственный интеллект может считать более надежными материалы, которые ссылаются на официальные документы, исследования и первоисточники, не имеют кликбейтных заголовков и освещают вопрос с нейтральной стороны.
- Какие изменения должны внести азербайджанские СМИ, чтобы быть более заметными на платформах искусственного интеллекта?
- Чтобы медиа-ресурсы Азербайджана были более заметны на платформах искусственного интеллекта, полезным может быть правильное построение системы структурированных данных Schema Markup (JSON-LD) в кодах сайтов, увеличение в новостях блоков «вопрос-ответ» и тезисов. Также для того, чтобы глобальные языковые модели могли лучше обрабатывать локальные ресурсы, необходимо создавать грамматически правильный, семантически насыщенный контент, а для усиления цифровой репутации эффективным шагом считается предоставление материалов с подписями экспертов в области.
Примечание: статья подготовлена с финансовой поддержкой Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса на тему «Развитие информационных и коммуникационных технологий».