Lionel Messi Argentina milli komandasında çıxışlarını bitirdiyini bəyan edib. Xəbər iyulun 21-də yayılıb.
İyunun 11-dən iyulun 19-dək ABŞ, Kanada və Meksikada keçirilmiş 23 dünya futbol çempionatı Lionel Messinin yenidən parlaması ilə də yadda qalıb.
Argentina qrup raundunda Əlcəzair (3:0), Avstriya (2:0) və İordaniyanı (3:1), 1/16 finalda Kabo Verdeni (3:2), 1/8 finalda Misiri (3:2), dörddə bir finalda İsveçrəni (3:1), yarımfinalda İngiltərəni (2:1) məğlub edib, finalda İspaniyaya yenilərək (0:1) gümüş medallara sahib çıxıb. Lionel Messi turnirdə 8 qola imza atıb.
Medianews.az bildirir ki, 2005-ci ildən başlayaraq Argentina yığmasının heyətində 207 oyun keçirən Lionel Messi 125 qol vurub, Amerika kubokunun sahibi (2021, 2024), dünya çempionu (2022) olub.
1987-ci il iyunun 24-ü Argentinanın Rosario şəhərində doğulan Lionel Messi ilk futbol dərslərini “Qrandoli” və “Nyuells Old Boyz” komandalarında alıb, 2000-ci ildən İspaniyanın “Barselona” komandasında yetişib.
Hücumçu 2004-2021-ci illərdə “Barselona”da, 2021-2023-cü illərdə Fransanın PSJ komandasında oynayıb, 2023-cü ildən ABŞ-ın “İnter Mayami” komandasındadır.
10 dəfə İspaniya çempionu, 2 dəfə Fransa çempionu olub, 7 dəfə İspaniya kubokunu, 7 dəfə İspaniya superkubokunu, 1 dəfə Fransa superkubokunu qazanıb.
4 dəfə UEFA Çempionlar Liqasının qalibi olub, 3 dəfə UEFA superkubokunu qazanıb, 3 dəfə klublar arasında dünya çempionluğu əldə edib.
MLS (ABŞ və Kanadanın yüksək liqası) çempionu, Şimali Amerikanın liqa kubokunun sahibidir.
Argentinanın gənclər yığması ilə dünya çempionu (2005) və olimpiya çempionu (2008) titullarına sahib çıxıb.

Лионель Месси объявил о завершении выступлений за сборную Аргентины. Новость была опубликована 21 июля.
С 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике проходил 23-й чемпионат мира по футболу, который запомнился также и ярким возвращением Лионеля Месси.
Аргентина в групповой стадии победила Алжир (3:0), Австрию (2:0) и Иорданию (3:1), в 1/16 финала Кабо-Верде (3:2), в 1/8 финала Египет (3:2), в четвертьфинале Швейцарию (3:1), в полуфинале Англию (2:1), а в финале уступила Испании (0:1), завоевав серебряные медали. Лионель Месси забил на турнире 8 голов.
Medianews.az сообщает, что начиная с 2005 года Лионель Месси провел за сборную Аргентины 207 матчей и забил 125 голов, был обладателем Кубка Америки (2021, 2024), чемпионом мира (2022).
Лионель Месси, родившийся 24 июня 1987 года в городе Росарио, Аргентина, получил первые футбольные уроки в командах «Грандоли» и «Ньюэллз Олд Бойз», с 2000 года стал воспитанником испанской «Барселоны».
Нападающий играл в «Барселоне» с 2004 по 2021 год, в французском ПСЖ с 2021 по 2023 год, с 2023 года выступает за американский клуб «Интер Майами».
Десятикратный чемпион Испании, двухкратный чемпион Франции, семикратный обладатель Кубка Испании, семикратный обладатель Суперкубка Испании, обладатель Суперкубка Франции.
Четырехкратный победитель Лиги чемпионов УЕФА, трехкратный обладатель Суперкубка УЕФА, трёхкратный чемпион мира среди клубов.
Чемпион MLS (высшая лига США и Канады), обладатель Кубка лиги Северной Америки.
Обладатель титула чемпиона мира среди юношеских сборных Аргентины (2005) и олимпийский чемпион (2008).
В 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021 и 2023 годах признавался лучшим футболистом мира и награждался «Золотым мячом».