MEDİA-nın təşkilatçılığı ilə 22 iyul - Milli Mətbuat Gününə
Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) təşkilatçılığı ilə 22 iyul - Milli Mətbuat Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən MEDİA-nın Müşahidə Şurasının sədri, AZƏRTAC-ın İdarə Heyəti sədrinin müavini Dağbəyi İsmayılov Azərbaycan milli mətbuatının 151 illik inkişaf yolunun ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında mühüm rol oynadığını bildirib.
Qeyd olunub ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi media siyasəti bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, medianın müstəqilliyinin gücləndirilməsi, peşəkar jurnalistikanın inkişafı və informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir.
Vurğulanıb ki, milli mətbuatın zəngin ənənələrinin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir.
Milli Məclisin deputatı, "İki sahil" qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə qeyd edib ki, Azərbaycan milli mətbuatı ölkənin ictimai fikir tarixində mühüm dönüş nöqtəsi olmaqla yanaşı, milli özünüdərkin və maarifçilik ideyalarının formalaşmasında mühüm rol oynayıb.
O vurğulayıb ki, Azərbaycan mətbuatı ötən dövr ərzində cəmiyyətin inkişafına, milli dəyərlərin qorunmasına və ictimai şüurun formalaşmasına mühüm töhfələr verib.
Mətbuat Şurası sədrinin müavini Səadət Məmmədova çıxışında müasir media mühitində etik jurnalistika prinsiplərinin, peşəkar həmrəyliyin və media subyektləri arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, etibarlı informasiya mühitinin formalaşdırılması və cəmiyyətin düzgün məlumatlandırılması istiqamətində media nümayəndələrinin üzərinə mühüm vəzifələr düşür.
"Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-nin sədr müavini Rafiq Həşimov çıxışında Azərbaycan milli mətbuatının ayrılmaz tərkib hissəsi olan televiziya və radionun cəmiyyətin maarifləndirilməsində, milli-mənəvi dəyərlərin təbliğində və mədəni irsin gələcək nəsillərə çatdırılmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
O bildirib ki, sürətlə dəyişən informasiya mühitində medianın üzərinə düşən məsuliyyət daha da artır, peşəkarlıq, operativlik və ictimai etimad isə bu sahənin əsas prinsipləri olaraq qalır.
Daha sonra Azərbaycan milli mətbuatının keçdiyi inkişaf yolunu əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.

По инициативе Агентства развития медиа (MEDIA) был проведен мероприятие, посвященное 22 июля — Дню национальной прессы.
Как сообщает Medianews.az, на мероприятии с вступительной речью выступил председатель Наблюдательного совета MEDIA, заместитель председателя Правления АЗЕРТАДЖ Дагбей Исмаилов, который отметил, что 151-летний путь развития азербайджанской национальной прессы играл важную роль в общественно-политической и культурной жизни страны.
Было отмечено, что медиа-политика, определенная великодушным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжается президентом Ильхамом Алиевым, последовательно реализуются меры по укреплению независимости СМИ, развитию профессиональной журналистики и обеспечению информационной безопасности.
Подчеркнуто, что сохранение богатых традиций национальной прессы и передача их будущим поколениям — одни из основных задач.
Депутат Милли Меджлиса, главный редактор газеты "Ики сахил" Вугар Рагимзаде отметил, что азербайджанская национальная пресса является важной вехой в истории общественного мнения страны, а также сыграла важную роль в формировании национального самосознания и просветительских идей.
Он подчеркнул, что азербайджанская пресса за прошедший период внесла значительный вклад в развитие общества, сохранение национальных ценностей и формирование общественного сознания.
Заместитель председателя Совета по прессе Саадат Мамедова в своем выступлении подчеркнула важность принципов этической журналистики, профессиональной солидарности и сотрудничества между субъектами СМИ в современной медиа-среде.
Отмечено, что на представителей СМИ ложатся важные задачи по формированию надежной информационной среды и правильному информированию общества.
Заместитель председателя Акционерного общества "Азербайджанское телевидение и радиовещание" Рафик Гашимов в своем выступлении отметил важную роль телевидения и радио, являющихся неотъемлемой частью азербайджанской национальной прессы, в просвещении общества, пропаганде национально-нравственных ценностей и передаче культурного наследия будущим поколениям.
Он сообщил, что в условиях быстро меняющейся информационной среды ответственность СМИ возрастает, а профессионализм, оперативность и общественное доверие остаются основными принципами этой сферы.