Bu yay “Qarabağ”da Ukraynanın “Polesye” komandasına keçən Leandro Andrade transferi ilə bağlı növbəti dəfə danışıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Kabo-Verdeli futbolçu yeni klununun mətbuat xidmətinə açıqlamasınds Ağdam təmsilçisində keçirdiyi illəri unutmayacağını bildirib:
“Dörd il yarım ərzində evimə çevrilmiş yeri tərk etmək asan deyil. Orada ömürlük dostlar qazandım və azarkeşlərin böyük sevgisini hiss etdim. Məni tez-tez “qızıl oğlan” adlandırırdılar.
Avropada qalmaq və inkişaf etməyə çalışan klubda oynamaq istəyirdim. Burada çıxış etmiş bəzi futbolçularla danışdım. Bu söhbətlər klubun necə işlədiyini daha yaxşı başa düşməyimə kömək etdi və qərarıma ciddi təsir göstərdi”.
O, “Qarabağ”dakı sabiq komanda yoldaşı Aleksey Kaşukun “Polesye” barədə dediklərini də açıqlayıb:
“Klubun adını çəkəndə dərhal “get” dedi. Bu, onun ilk reaksiyası oldu. Kaşuk Ukraynanın çox yaxşı ölkə olduğunu, insanların mehriban davrandığını və özümü evdəki kimi hiss edəcəyimi söylədi. Mənə elə gəlir ki, buradakı mentalitet Portuqaliya və hətta Kabo-Verde mentalitetindən çox da fərqlənmir”.
Futbolçu Ukraynaya yollanmazdan əvvəl “Qarabağ”ın ukraynalı fizioterapevti ilə də məsləhətləşdiyini bildirib: “Mənim üçün müəyyən risklər var idi. Müharibə ilə bağlı kifayət qədər məlumatlı olmayan əcnəbi üçün bu, narahatlıq yarada bilər. Amma uzun müddətdir Ukraynada oynayan çoxlu legioner var və xoşbəxtlikdən, onların başına heç nə gəlməyib”.
Andrade karyerasının ən yaddaqalan matçının “Benfika”ya qarşı oyun olduğunu vurğulayıb:
“Uşaqlıqdan azarkeşlik etdiyim kluba qarşı Çempionlar Liqasında oynadım. Həmin görüşdə qol vurmağı və 3:2 hesablı qələbə qazanmağı bacardıq”.
O, Konfrans Liqasındakı mümkün rəqiblər barədə də danışıb:
“Ötən mövsüm “Qarabağ” “Kopenhagen”lə qarşılaşmışdı. Bu, çox güclü komandadır. Biz 1:0 hesabı ilə öndə olsaq da, onlar təşəbbüsü ələ aldılar. Bununla belə, biz də qol vurduq. İstəyirəm ki, komandamız Konfrans Liqasında uğurlu çıxış etsin. Rəqibin kimliyindən asılı olmayaraq, hər zaman özümüzə inanmalıyıq”.//QOL.az

Этим летом "Карабах" вновь говорил о трансфере Леандро Андраде в украинский клуб "Полесье".
Medianews.az сообщает, что кабовердец в своем интервью пресс-службе нового клуба заявил, что не забудет годы, проведенные в агдамской команде:
«За четыре с половиной года трудно покинуть место, которое стало моим домом. Там я приобрел друзей на всю жизнь и ощутил огромную любовь болельщиков. Меня часто называли "золотым мальчиком".
Я хотел играть в клубе, который стремится остаться в Европе и развиваться. Я поговорил с некоторыми футболистами, которые там выступали. Эти беседы помогли мне лучше понять, как работает клуб, и серьезно повлияли на мое решение».
Он также раскрыл, что сказал его бывший одноклубник из "Карабаха" Алексей Кашук о "Полесье":
«Когда он услышал название клуба, сразу сказал "иди". Это была его первая реакция. Кашук рассказал, что Украина — очень хорошая страна, люди здесь доброжелательны, и я почувствую себя как дома. Мне кажется, что менталитет здесь мало чем отличается от менталитета Португалии и даже Кабо-Верде».
Футболист сообщил, что перед поездкой в Украину консультировался с украинским физиотерапевтом "Карабаха": «Для меня были определенные риски. Для иностранца, который недостаточно осведомлен о войне, это могло вызвать беспокойство. Но в Украине уже давно выступает много легионеров, и, к счастью, с ними ничего не произошло».
Андраде подчеркнул, что самым памятным матчем в карьере для него стала игра против "Бенфики":
«Я сыграл в Лиге чемпионов против клуба, которому болел с детства. В том матче нам удалось забить гол и выиграть со счетом 3:2».
Он также рассказал о возможных соперниках в Лиге конференций:
«В прошлом сезоне "Карабах" встречался с "Копенгагеном". Это очень сильная команда. Хотя мы вели 1:0, они взяли инициативу на себя. Тем не менее, мы тоже забили. Я хочу, чтобы наша команда успешно выступила в Лиге конференций. Независимо от того, кто будет соперником, мы всегда должны верить в себя».//QOL.az