Niyə Moskva Güney Qafqazda bu formatı dirçəltməyə çalışır?
Rusiya yenidən “3+3” formatını dirçəltməyə çalışır. Bu formatı Güney Qafqazda son illərdə ən çox müzakirə olunan, lakin gerçəkləşməyən diplomatik platformalardan biri hesab etmək olar.
Üç Güney Qafqaz dövlətinin (Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstan) regionun üç böyük qonşu dövlətləri ilə (Rusiya, Türkiyə və İran) birlikdə təmsil olunmasını nəzərdə tutan bu mexanizm ilk baxışdan regional əməkdaşlıq təşəbbüsü kimi görünür. Lakin bu platformanın yaradılması istiqamətində ən ardıcıl və israrlı mövqe nümayiş etdirən dövlətin Rusiya olması nəzərə çarpır. Rusiya bu formatı regional qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlıq platforması kimi təqdim etməyə çalışır.
Hesab edirəm ki, bu formatda müəyyən iqtisadi maraqlar olsa da, mahiyyət etibarilə geosiyasi maraqlar üstünlük təşkil edir. Güney Qafqazda formalaşan yeni geosiyasi reallıq kontekstində bu israrlı tələb Rusiyanın Güney Qafqaz strategiyasının transformasiyasının və yeni mövqe axtarışının göstəricisi hesab oluna bilər.
Bir neçə il əvvəl “3+3” platforma layihəsi Rusiyanın regionda və regional proseslərdə üstünlüyünü möhkəmləndirmək mexanizmlərindən biri kimi meydana çıxmışdısa, bu gün həmin formatın gerçəkləşməsinə tamamilə başqa məqsədlə cəhd göstərilir.
Belə ki, son beş ildə Güney Qafqazın real geosiyasi mənzərəsi əsaslı şəkildə dəyişib. Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edib və regionun aparıcı dövlətinə çevrilib, Türkiyənin regional proseslərə təsir imkanları dəfələrlə artıb, Avropa İttifaqı və ABŞ regional proseslərdə daha fəal iştirak etməyə başlayıb və təsir imkanlarını artırmağa çalışır, regionda yeni nəqliyyat kommunikasiya xətlərinin qurulması prosesi gedir, Rusiyanın ənənəvi forpostu hesab olunan Ermənistan tədricən Rusiyadan uzaqlaşır və Qərbə üz tutur.
Uzun müddət özünü regionun yeganə təhlükəsizlik təminatçısı hesab edən, regional sülh prosesində alternativsiz vasitəçilik etmək istəyən Rusiyanın artıq əvvəlki geosiyasi mövqeyə malik olmadığını birmənalı şəkildə təsbit etmək olar. Başqa sözlə, Rusiya Güney Qafqazda öz əvvəlki geosiyasi mövqeyini itirib və Rusiyanın regiondan tamamilə sıxışdırılıb çıxarılması prosesi, demək olar ki, final mərhələsindədir.
Belə bir şəraitdə Rusiyanın siyasəti ən azı regiondan və regional proseslərdən kənarda qalmamaq, hər hansı bir formada iştirak etmək, regional layihələrə qoşulmaq görüntüsü yaratmağa yönəlib. Bu baxımdan 3+3 platforması Rusiya üçün yeni təsir mexanizminə çevrilə bilər.
Rusiya 3+3 platformasında israr etməklə İranla birlikdə ABŞ və Avropanı institusional baxımdan Güney Qafqazdan kənarda saxlamaq məqsədi güdür. Həm Rusiya və həm də İran uzun müddət “Güney Qafqazın problemlərini region ölkələri özü həll etməlidir, region ölkəsi olmayan digər dövlətlər regional proseslərə müdaxilə etməməlidir” prinsipindən çıxış edib. 3+3 formatı bu prinsipin tezisinin yeni diplomatik ifadəsidir və institusional mexanizmi, eyni zamanda kollektiv Qərbin regionda institusional iştirakını məhdudlaşdırmaq cəhdi kimi nəzərdən keçirilə bilər. İranın Güney Qafqaz proseslərində Rusiya ilə bir platformada iştirakı regionun tamamilə Qərbin geosiyasi məkanına keçməsinin qarşısını alan əlavə amil olmaqla yanaşı, bu prosesdə Moskva ilə Tehranın öz fəaliyyətlərini əlaqələndirmə mexanizmi ola bilər.
Rusiya 3+3 platformasında israr etməklə həm də Ukraynaya təcavüzdən sonra yaranmış beynəlxalq diplomatik təcridi yumşaltmaq məqsədi güdür. Bu təcrid nəticəsində Rusiyanın bir çox beynəlxalq platformalarda iştirak imkanları həddindən artıq məhdudlaşdırılıb. Məhz buna görə də Rusiya hakimiyyəti yeni çoxtərəfli mexanizmlərə xüsusi maraq göstərir. Bu baxımdan 3+3 formatı Rusiyanın hələ də regional diplomatiyanın ayrılmaz hissəsi olduğunu nümayiş etdirmək, kollektiv Qərbə, həm də daxili auditoriyaya “Rusiya təcrid olunmayıb” mesajını verməyə çalışır.
Rusiya 3+3 platformasında israrı həmçinin bir sıra digər amillərlə əlaqədardır. Bu amillər sırasına Türkiyə və Azərbaycanın artmaqda olan beynəlxalq çəkisini və orta güc kimi formalaşmasını, gələcək təhlükəsizlik arxitekturasının necə formalaşmasını aid etmək olar. Belə ki, Rusiya artıq Türkiyə və Azərbaycanın artmaqda olan beynəlxalq çəkisini və orta güc kimi formalaşmasını reallıq kimi qəbul edir və 3+3 formatında bu dövlətlərlə institusional əməkdaşlığa üstünlük verir.
Rusiyanın 3+3 platformasında israrında Güney Qafqazın yeni təhlükəsizlik arxitekturası uğrunda mübarizəsi də nəzərə alınmalıdır. Burada gələcək regional təhlükəsizlik sisteminin necə qurulacağı mühüm amil kimi nəzərdə tutulur. Regional təhlükəsizlik mexanizmlərinin 3+3 platforması çərçivəsində formalaşması Rusiyanı və İranı bu mexanizmin zəruri iştirakçılarına çevirəcək; bu halda Rusiya və İran regional təhlükəsizlik mexanizmlərinə nəzarət rıçaqları əldə edə bilər. Təhlükəsizlik mexanizmlərinin bu platformadan kənar formalaşacağı halda Rusiyanın və İranın regiona təsir imkanları daha da azalacaq və minimuma enəcək.
Beləliklə, 3+3 formatına göstərdiyi xüsusi maraq geosiyasi zərurətdən və məcburiyyətdən irəli gələn, Rusiyanın dəyişən geosiyasi reallığa uyğunlaşmaq, yeni regional düzəndə yerini itirməmək məqsədinə nail olmaq cəhdindən başqa bir şey deyil.

Россия вновь пытается возродить формат «3+3». Этот формат можно считать одной из самых обсуждаемых, но так и не реализованных дипломатических платформ в Южном Кавказе за последние годы.
Механизм, предусматривающий совместное представительство трех государств Южного Кавказа (Азербайджан, Армения и Грузия) с тремя крупными соседними государствами региона (Россия, Турция и Иран), на первый взгляд, выглядит как инициатива регионального сотрудничества. Однако бросается в глаза, что именно Россия проявляет наиболее последовательную и настойчивую позицию по созданию этой платформы. Россия пытается представить этот формат как платформу взаимовыгодного регионального экономического сотрудничества.
Я считаю, что несмотря на наличие определенных экономических интересов в этом формате, по сути, доминируют геополитические интересы. В контексте новых геополитических реалий, формирующихся в Южном Кавказе, эта настойчивая позиция может рассматриваться как показатель трансформации стратегии России в Южном Кавказе и поисков нового курса.
Несколько лет назад проект платформы «3+3» возник как один из механизмов укрепления позиций России в регионе и региональных процессах, а сегодня попытка реализовать этот формат преследует совершенно другие цели.
За последние пять лет реальная геополитическая картина Южного Кавказа значительно изменилась. Азербайджан восстановил свою территориальную целостность и превратился в ведущую державу региона; влияние Турции на региональные процессы многократно возросло; Европейский Союз и США стали более активно участвовать в региональных процессах и пытаются увеличить свое влияние; происходит создание новых транспортных коммуникационных линий; Армения, ранее считавшаяся традиционным форпостом России, постепенно отдаляется от России и поворачивается на Запад.
Можно однозначно констатировать, что Россия, долгое время считавшая себя единственным гарантом безопасности в регионе и желавшая выступать в роли безальтернативного посредника в региональном мирном процессе, уже не обладает прежними геополитическими позициями. Иными словами, Россия потеряла свое прежнее влияние в Южном Кавказе, а процесс полного вытеснения России из региона практически завершён.
В такой ситуации политика России направлена, по крайней мере, на то, чтобы не оставаться вне региона и региональных процессов, создавать видимость участия в них, подключаться к региональным проектам. В этом смысле платформа 3+3 может стать новым механизмом влияния России.
Настойчивость России на платформе 3+3 преследует цель институционально исключить из Южного Кавказа США и Европу совместно с Ираном. И Россия, и Иран уже длительное время исходят из принципа «проблемы Южного Кавказа должны решать региональные страны; государства, не являющиеся частью региона, не должны вмешиваться в региональные процессы». Формат 3+3 является новым дипломатическим выражением этой тезы и может рассматриваться как попытка ограничить институциональное участие коллективного Запада в регионе. Участие Ирана на платформе с Россией в процессах Южного Кавказа выступает не только как дополнительный фактор, предотвращающий полное переход региона под геополитическое влияние Запада, но и как механизм координации деятельности Москвы и Тегерана в этом процессе.
Настойчивость России на платформе 3+3 также направлена на смягчение международной дипломатической изоляции, возникшей после агрессии против Украины. Эта изоляция в значительной мере ограничила возможности России участвовать во многих международных платформах. Именно поэтому российское руководство проявляет особый интерес к новым многосторонним механизмам. В этом контексте формат 3+3 пытается продемонстрировать, что Россия по-прежнему является неотъемлемой частью региональной дипломатии, посылает коллективному Западу и внутренней аудитории сообщение «Россия не изолирована».
Настойчивость России на платформе 3+3 связана также с рядом других факторов. К этим факторам можно отнести растущее международное влияние Турции и Азербайджана, их становление в качестве средних держав, а также вопросы формирования будущей архитектуры безопасности. Россия уже принимает в расчет возрастающее международное влияние Турции и Азербайджана и их формирование в роли средних держав как реальность и отдает предпочтение институциональному сотрудничеству с этими странами в формате 3+3.
При настойчивости России на платформе 3+3 следует также учитывать борьбу за новую архитектуру безопасности Южного Кавказа. Здесь важным аспектом является то, каким образом в будущем будет строиться региональная система безопасности. Формирование региональных механизмов безопасности в рамках платформы 3+3 превращает Россию и Иран в необходимых участников этого механизма, предоставляя им рычаги контроля над механизмами региональной безопасности. Если механизмы безопасности будут формироваться вне этой платформы, влияние России и Ирана на регион еще более сократится и минимизируется.
Итак, особый интерес, проявляемый к формату 3+3, обусловлен геополитической необходимостью и вызван сложившимися обстоятельствами, является попыткой России адаптироваться к изменяющейся геополитической реальности и добиться сохранения своей роли в новой региональной системе.