Akkreditasiya Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin "2024-cü və 2025-ci təqvim ilində ali təhsil müəssisələrinin akkreditasiyasının keçirilməsi Qrafiki"nə uyğun olaraq, 7 ali təhsil müəssisəsində aparılmış institusional akkreditasiya və 16 ali təhsil müəssisəsində "İbtidai sinif müəllimliyi" və "Məktəbəqədər təhsil" ixtisasları üzrə proqram akkreditasiyasının nəticələri müzakirə olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Elm və Təhsil Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, qəbul edilmiş qərarlara əsasən, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti və Mingəçevir Dövlət Universiteti növbəti 5 il, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Gəncə Dövlət Universiteti isə növbəti 3 il müddətinə institusional akkreditasiya olunmuş hesab edilib.
Bakı Qızlar Universiteti üzrə institusional akkreditasiya qiymətləndirilməsinin yekun nəticəsi "uyğun deyil" olaraq qiymətləndirilib və Nazirlər Kabinetinin 28 sentyabr 2010-cu il tarixli 167 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydaları"na uyğun müvafiq tədbirlərin görülməsi barədə qərar qəbul olunub.
Proqram akkreditasiyası üzrə "İbtidai sinif müəllimliyi" ixtisasında 6 proqram 5 il, 3 proqram 3 il müddətinə akkreditasiya olunub, 4 proqram üzrə isə çatışmazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə 2 ildən sonra təkrar akkreditasiya aparılması qərara alınıb. Bakı Qızlar Universitetinin həmin proqramı akkreditasiya olunmuş hesab edilməyib.
"Məktəbəqədər təhsil" ixtisası üzrə isə 10 proqram 5 il müddətinə akkreditasiya olunub, 3 proqram üzrə 2 ildən sonra təkrar akkreditasiya keçirilməsi qərara alınıb. Bakı Qızlar Universitetinin bu proqramı da "uyğun deyil" nəticəsi ilə akkreditasiya olunmuş hesab edilməyib.
Qeyd edək ki, Akkreditasiya Şurasının qərarlarından sonra akkreditasiya olunmuş ali təhsil müəssisələri və təhsil proqramları üzrə müəyyən edilmiş tövsiyə və göstərişlərin icrasını təmin etmək məqsədilə fəaliyyət planları hazırlanacaq və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi ilə razılaşdırılacaq.
Akkreditasiya prosesi ali təhsil müəssisələrində təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına, dövlət təhsil standartlarına uyğunluğun təmin edilməsinə və ali təhsil sistemində davamlı inkişafın dəstəklənməsinə xidmət edir.//Oxu.Az

The next meeting of the Accreditation Council was held. At the meeting, in accordance with the "Schedule for the Accreditation of Higher Education Institutions in the Calendar Years 2024 and 2025" of the Education Quality Assurance Agency, the results of institutional accreditation conducted at 7 higher education institutions and program accreditation in the specialties of "Primary School Teaching" and "Preschool Education" at 16 higher education institutions were discussed.
Medianews.az reports that the Ministry of Science and Education issued a statement on this matter.
It was reported that, based on the decisions made, Nakhchivan State University, Baku Higher Oil School, Azerbaijan State Agricultural University, and Mingachevir State University were considered institutionally accredited for the next 5 years, while Sumgait State University and Ganja State University were accredited for the next 3 years.
The final result of the institutional accreditation evaluation for Baku Girls University was assessed as "not appropriate," and a decision was made to take the relevant measures in accordance with the "Rules for the Accreditation of Educational Institutions" approved by the Cabinet of Ministers' Decision No. 167 dated September 28, 2010.
Regarding program accreditation, 6 programs in the specialty "Primary School Teaching" were accredited for 5 years, and 3 programs for 3 years; accreditation for 4 programs was decided to be re-conducted after 2 years to rectify shortcomings. The program of Baku Girls University was not considered accredited.
For the specialty "Preschool Education," 10 programs were accredited for 5 years, and it was decided to conduct re-accreditation after 2 years for 3 programs. The program of Baku Girls University also was not considered accredited, with the result "not appropriate."
It should be noted that after the decisions of the Accreditation Council, activity plans will be prepared and coordinated with the Education Quality Assurance Agency to ensure the implementation of the recommendations and guidelines set for the accredited higher education institutions and education programs.
The accreditation process serves to improve the quality of education at higher education institutions, ensure compliance with state education standards, and support continuous development within the higher education system.//Oxu.Az