Akkreditasiya Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin "2024-cü və 2025-ci təqvim ilində ali təhsil müəssisələrinin akkreditasiyasının keçirilməsi Qrafiki"nə uyğun olaraq, 7 ali təhsil müəssisəsində aparılmış institusional akkreditasiya və 16 ali təhsil müəssisəsində "İbtidai sinif müəllimliyi" və "Məktəbəqədər təhsil" ixtisasları üzrə proqram akkreditasiyasının nəticələri müzakirə olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Elm və Təhsil Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, qəbul edilmiş qərarlara əsasən, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti və Mingəçevir Dövlət Universiteti növbəti 5 il, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Gəncə Dövlət Universiteti isə növbəti 3 il müddətinə institusional akkreditasiya olunmuş hesab edilib.
Bakı Qızlar Universiteti üzrə institusional akkreditasiya qiymətləndirilməsinin yekun nəticəsi "uyğun deyil" olaraq qiymətləndirilib və Nazirlər Kabinetinin 28 sentyabr 2010-cu il tarixli 167 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Təhsil müəssisələrinin akkreditasiyası Qaydaları"na uyğun müvafiq tədbirlərin görülməsi barədə qərar qəbul olunub.
Proqram akkreditasiyası üzrə "İbtidai sinif müəllimliyi" ixtisasında 6 proqram 5 il, 3 proqram 3 il müddətinə akkreditasiya olunub, 4 proqram üzrə isə çatışmazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə 2 ildən sonra təkrar akkreditasiya aparılması qərara alınıb. Bakı Qızlar Universitetinin həmin proqramı akkreditasiya olunmuş hesab edilməyib.
"Məktəbəqədər təhsil" ixtisası üzrə isə 10 proqram 5 il müddətinə akkreditasiya olunub, 3 proqram üzrə 2 ildən sonra təkrar akkreditasiya keçirilməsi qərara alınıb. Bakı Qızlar Universitetinin bu proqramı da "uyğun deyil" nəticəsi ilə akkreditasiya olunmuş hesab edilməyib.
Qeyd edək ki, Akkreditasiya Şurasının qərarlarından sonra akkreditasiya olunmuş ali təhsil müəssisələri və təhsil proqramları üzrə müəyyən edilmiş tövsiyə və göstərişlərin icrasını təmin etmək məqsədilə fəaliyyət planları hazırlanacaq və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi ilə razılaşdırılacaq.
Akkreditasiya prosesi ali təhsil müəssisələrində təhsilin keyfiyyətinin artırılmasına, dövlət təhsil standartlarına uyğunluğun təmin edilməsinə və ali təhsil sistemində davamlı inkişafın dəstəklənməsinə xidmət edir.//Oxu.Az

Проведено очередное заседание Аккредитационного совета. На заседании были обсуждены результаты институциональной аккредитации, проведенной в 7 вузах, а также программной аккредитации по направлениям "Начальное образование" и "Дошкольное образование" в 16 вузах в соответствии с "Графиком проведения аккредитации вузов в 2024 и 2025 календарных годах" Агентства по обеспечению качества в образовании.
По сообщению Министерства науки и образования, об этом информирует Medianews.az.
Сообщается, что на основании принятых решений, Нахчыванский государственный университет, Бакинская высшая нефтяная школа, Азербайджанский государственный аграрный университет и Мингечаурский государственный университет признаны институционально аккредитованными на следующие 5 лет, а Сумгаитский государственный университет и Гянджинский государственный университет — на следующие 3 года.
В ходе оценки институциональной аккредитации Бакинский университет для девушек был признан "не соответствующим", и было принято решение принять соответствующие меры в соответствии с "Правилами аккредитации образовательных учреждений", утвержденными Постановлением Кабинета Министров от 28 сентября 2010 года №167.
По программной аккредитации по направлению "Начальное образование" 6 программ аккредитованы на 5 лет, 3 программы — на 3 года, а по 4 программам принято решение провести повторную аккредитацию через 2 года с целью устранения недостатков. Соответствующая программа Бакинского университета для девушек аккредитации не прошла.
По направлению "Дошкольное образование" 10 программ аккредитованы на 5 лет, по 3 программам принято решение провести повторную аккредитацию через 2 года. Программа Бакинского университета для девушек также получила оценку "не соответствуют" и не была признана аккредитованной.
Отметим, что после решений Аккредитационного совета будут подготовлены планы действий для обеспечения исполнения рекомендаций и указаний по аккредитованным вузам и образовательным программам, которые будут согласованы с Агентством по обеспечению качества в образовании.
Процесс аккредитации способствует повышению качества образования в вузах, обеспечению соответствия государственным образовательным стандартам и поддержке устойчивого развития системы высшего образования.//Oxu.Az