Bir tərəfdən şirkətlər bacarıqlı işçi tapa bilməməkdən şikayətlənir, digər tərəfdən minlərlə insan aylarla iş axtarır. Bu ziddiyyət təkcə Azərbaycanda deyil, dünyanın bir çox ölkəsində ingiliscə “skill mismatch” adlandırılan problemi aktuallaşdırır. “Skill mismatch” termini işəgötürənlərin tələb etdiyi bacarıqlarla işçi qüvvəsinin sahib olduğu bilik və bacarıqlar arasındakı uyğunsuzluğu ifadə edir.
Azərbaycanın əmək bazarında bu problem nə dərəcədə qabarıqdır?
Bizdə işəgötürənlərin tələb etdiyi bacarıqlarla işçi qüvvəsinin malik olduğu bilik və bacarıqlar arasında uyğunsuzluğa çox rast gəlinirmi?
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı Rəşad Həsənov bildirib ki, Azərbaycanda əmək bazarının tələbi ilə təklifin keyfiyyəti və strukturu arasında fərqlər, bacarıqların uyğunsuzluğu, təklifin tələbə cavab verməməsi kimi hallar radikal şəkildə ortaya çıxır.
Onun sözlərinə görə, burada müxtəlif amillər sadalana bilər: “Birincisi sosioloji faktor olaraq məqsədsizlik kimi xarakterizə oluna bilər. Çox təəssüf ki, bir sıra hallarda insanlar universitetlərə qəbul olarkən peşə, bacarıq, bilik əldə etməkdən çox cəmiyyətin hansısa tələbini, yaxınların, valideynlərin gözləntilərini doğrulmaq aspektindən məsələyə yanaşırlar. Bu da universitet dövründə təhsilə vaxt ayırmaq istəyini zəiflədir, nəticədə daha aşağı keyfiyyətli kvalifikasiyaya gətirir, sonrakı mərhələdə isə əmək bazarında tamamilə fərqli istiqamətlərdə iş axtarmaq meylini doğurur.
Düşünürəm ki, ilk növbədə təhsil sisteminə yanlış yanaşmasının aradan qalxması üçün ciddi maarifləndirmə aparılmalıdır və orta-uzun müddətli dövrdə əmək bazarının tələbinə uyğun, seçimlərin edilməsi təşviq olunmalıdır”.
İqtisadçının fikrincə, burada ikinci problem kimi təhsil sisteminə qəbul mexanizmi qeyd oluna bilər: “İnsanlar universitetlərə daxil olarkən 15 ixtisas yaza bilirlər və bilik səviyyəsindən asılı olaraq bu ixtisaslardan birinə qəbul olurlar. Əksər halda abituriyentlər istədikləri ixtisaslara deyil, bal məhdudiyyəti səbəbindən məcburən seçdikləri ikinci dərəcəli ixtisaslara düşürlər. Belə bir situasiya isə əvvəlcədən məqsədsizliklə müşayiət olunan təhsil prosesini daha keyfiyyətsiz bir mərhələyə çevirir.
Bundan əlavə təhsil sektorunda iştirakçı subyektlər öz fəaliyyətlərini əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırmağa elə də maraqlı görünmürlər: “Burada daha çox biznes maraqları ön plana çıxır. Təəssüf ki, təhsil ekosistemimiz ictimaiyyətin qeyri-rasional şəkildə formalaşdırdığı təhsil tələbini rasional şəkildə idarə edib yönləndirə bilmir. Nəticədə maarifsizlikdən, məlumatsızlıqdan və şəxsi iddialardan qaynaqlanan bu tələb əmək bazarında əksini tapmır və ciddi problemlərin yaranmasına səbəb olur.
Elə bir vəziyyət yaranıb ki, əldə edilmiş beynəlxalq bir sertifikat vətəndaşlara peşə və bacarıqların artırılması baxımından 4-6 illik universitet təcrübəsi ilə müqayisədə daha çox fayda gətirə bilir”.
R.Həsənov qeyd edir ki, digər bir çatışmazlıq gənclərin nəzəri təhsilə əmək bazarını tanımamış üstünlük verməsidir: “Halbuki bəzi inkişaf etmiş ölkələrdə insanlar öncə iş həyatında öz seçimlərini dəqiqləşdirir, daha sonra həmin istiqamətdə ali təhsil almağa üstünlük verirlər. Məsələn, Almaniya təcrübəsində adətən orta təhsili bitirmiş şəxslər əmək bazarına bu və ya digər şəkildə inteqrasiya olunur, öyrənir, burada özlərini tapırlar. Özlərini tapdıqdan, hansı sahəni sevdiklərini dəqiqləşdirdikdən sonra onlar həmin sahə üzrə ali təhsil alaraq daha keyfiyyətli kadra çevrilirlər. Bu artıq şüurlu, savadlı, məqsədli şəkildə təhsil almaq deməkdir.
Azərbaycanda isə uşaqlar gənc yaşlarında hansısa bir seçimə meyillənir, həm də əksər halda bu zaman kənar təsirlərə məruz qalırlar. Özlərinin həyatla, gələcək əmək bazarının tələbi ilə bağlı proqnozlar haqqında məlumatsızlığı, bir çox halda öz məqsədlərini, istəklərini dəqiqləşdirə bilməməsi və s. səbəblərdən istəmədikləri ixtisaslar üzrə təhsil almalı olurlar. Son nəticədə onların böyük əksəriyyəti öz ixtisasları üzrə işləmir.
Düşünürəm ki, gələcəkdə Azərbaycanda daha çox Almaniya təcrübəsinə əsaslanan yanaşmalara üstünlük verilməsi mühüm keyfiyyət dəyişikliyinə gətirib çıxara bilər. Yəni burada kifayət qədər fərqli faktorlar var. Həmin faktorlar kombinə olunmuş şəkildə idarə olunmaqla həllini tapa bilər”.

С одной стороны, компании жалуются на невозможность найти квалифицированных работников, с другой стороны — тысячи людей ищут работу месяцами. Этот парадокс актуализирует проблему, известную во многих странах мира как "skill mismatch". Термин "skill mismatch" обозначает несоответствие между навыками, требуемыми работодателями, и знаниями и умениями, которыми обладает трудовая сила.
Насколько ярко выражена эта проблема на рынке труда Азербайджана?
Встречается ли у нас часто несоответствие между навыками, требуемыми работодателями, и знаниями и умениями трудовой силы?
В связи с этим вопросом экономист Рəşad Həsənov в комментарии для Medianews.az отметил, что различия между спросом и предложением на рынке труда, несоответствие навыков, отсутствие адекватного предложения требованиям рынка проявляются достаточно радикально в Азербайджане.
По его словам, здесь можно назвать разные факторы: "Во-первых, как социологический фактор, можно охарактеризовать это как отсутствие цели. К сожалению, во многих случаях люди, поступая в университеты, рассматривают вопрос скорее с позиции удовлетворения требований общества, ожиданий близких и родителей, нежели с позиции получения профессии, навыков и знаний. Это ослабляет желание уделять время учебе во время университетского периода, в итоге приводит к получению квалификации более низкого качества, а на следующем этапе — к склонности искать работу в совершенно иных направлениях на рынке труда.
Считаю, что в первую очередь для устранения неправильного отношения к системе образования необходимо серьезное просвещение, а в среднесрочной и долгосрочной перспективе следует стимулировать выбор профессий, соответствующих спросу на рынке труда".
По мнению экономиста, второй проблемой здесь может быть механизм поступления в систему образования: "Люди могут указать до 15 специальностей при поступлении в университет, и в зависимости от уровня знаний они принимаются на одну из этих специальностей. В большинстве случаев абитуриенты вынуждены выбирать не желаемые специальности, а второразрядные из-за ограничений по баллам. Такая ситуация превращает процесс образования, уже сопровождаемый отсутствием цели, в более низкий по качеству этап.
Кроме того, субъекты, участвующие в образовательном секторе, не выглядят очень заинтересованными в том, чтобы адаптировать свою деятельность к требованиям рынка труда: "Здесь на первый план выходят больше бизнес-интересы. К сожалению, наша образовательная экосистема не может рационально управлять и направлять нерционально сформированный у общества спрос на образование. В итоге этот спрос, проистекающий из неграмотности, недостатка информации и личных амбиций, не отражается на рынке труда и приводит к серьезным проблемам.
Сложилась такая ситуация, когда международный сертификат приносит гражданам в вопросах повышения профессии и навыков больше пользы, чем 4-6 лет университетского опыта".
Р. Həsənov отмечает, что еще одной проблемой является склонность молодежи отдавать предпочтение теоретическому образованию без знания рынка труда: "В то время как в некоторых развитых странах люди сначала определяют свои предпочтения на рынке труда, а затем предпочитают получать высшее образование по этому направлению. Например, в Германии обычно после окончания среднего образования человек так или иначе интегрируется на рынок труда, узнает его, находит себя. После того как он обнаруживает себя и определяет свои предпочтения, он получает высшее образование в этой сфере и превращается в более квалифицированного специалиста. Это означает осознанное, грамотное, целенаправленное обучение.
В Азербайджане же дети склоняются к выбору уже в раннем возрасте, и чаще всего при этом подвергаются внешнему воздействию. Из-за их незнания прогноза жизни и требований будущего рынка труда, часто неспособности точно определить свои цели и желания и других причин они вынуждены учиться по специальностям, которые не хотят. В конечном итоге большая часть из них не работает по своей специальности.
Считаю, что в будущем в Азербайджане будет важно отдавать предпочтение подходам, основанным больше на немецком опыте, что может привести к значительному качественному изменению. То есть здесь есть множество различных факторов. Эти факторы могут быть решены путем комплексного управления ими".