Merts və Paşinyan Cənubi Qafqazdakı sülh prosesini müzakirə ediblər
Almaniya Kansleri Fridrix Merts Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla telefon danışığı zamanı Ermənistan və Azərbaycan arasındakı sülh prosesini, eləcə də Ukrayna və Yaxın Şərqdəki vəziyyəti müzakirə edib.
Medianews.az TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə jurnalistlərə Almaniya hökumətinin rəsmi nümayəndəsi Ştefan Kornelius bildirib.
Onun sözlərinə görə, iki ölkə liderləri Yaxın Şərqdəki mövcud vəziyyət, Ukraynadakı münaqişə və onların Cənubi Qafqaz regionuna təsiri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
"Almaniya Kansleri Ermənistan və Azərbaycan arasındakı sülh prosesində gələcək addımlara çağırıb və onun regional sabitlik üçün vacibliyini vurğulayıb", - Ş.Kornelius qeyd edib.
O əlavə edib ki, tərəflər həmçinin Almaniya və Ermənistan arasında ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi, eləcə də Ermənistanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin daha da inkişafı perspektivlərini müzakirə ediblər.

German Chancellor Friedrich Merz discussed the peace process between Armenia and Azerbaijan, as well as the situation in Ukraine and the Middle East during a phone conversation with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
Medianews.az reports, citing TASS, that this information was provided to journalists by Stefan Kornelius, the official representative of the German government.
According to him, the leaders of the two countries exchanged views on the current situation in the Middle East, the conflict in Ukraine, and their impact on the South Caucasus region.
"The German Chancellor called for future steps in the peace process between Armenia and Azerbaijan and emphasized its importance for regional stability," Kornelius noted.
He added that the parties also discussed prospects for expanding bilateral relations between Germany and Armenia, as well as further developing Armenia's relations with the European Union.