Merts və Paşinyan Cənubi Qafqazdakı sülh prosesini müzakirə ediblər
Almaniya Kansleri Fridrix Merts Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla telefon danışığı zamanı Ermənistan və Azərbaycan arasındakı sülh prosesini, eləcə də Ukrayna və Yaxın Şərqdəki vəziyyəti müzakirə edib.
Medianews.az TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə jurnalistlərə Almaniya hökumətinin rəsmi nümayəndəsi Ştefan Kornelius bildirib.
Onun sözlərinə görə, iki ölkə liderləri Yaxın Şərqdəki mövcud vəziyyət, Ukraynadakı münaqişə və onların Cənubi Qafqaz regionuna təsiri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
"Almaniya Kansleri Ermənistan və Azərbaycan arasındakı sülh prosesində gələcək addımlara çağırıb və onun regional sabitlik üçün vacibliyini vurğulayıb", - Ş.Kornelius qeyd edib.
O əlavə edib ki, tərəflər həmçinin Almaniya və Ermənistan arasında ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi, eləcə də Ermənistanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin daha da inkişafı perspektivlərini müzakirə ediblər.

Канцлер Германии Фридрих Мерц во время телефонного разговора с премьер-министром Армении Николаем Пашиняном обсудил процесс мира между Арменией и Азербайджаном, а также ситуацию в Украине и на Ближнем Востоке.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на ТАСС, об этом журналистам сообщил официальный представитель правительства Германии Штефан Корнелиус.
По его словам, лидеры двух стран обменялись мнениями о текущей ситуации на Ближнем Востоке, конфликте в Украине и их влиянии на регион Южного Кавказа.
"Канцлер Германии призвал к дальнейшим шагам в процессе мира между Арменией и Азербайджаном и подчеркнул важность этого для региональной стабильности", – отметил Ш. Корнелиус.
Он добавил, что стороны также обсудили перспективы расширения двусторонних отношений между Германией и Арменией, а также дальнейшее развитие связей Армении с Европейским союзом.