ABŞ Prezidenti Donald Tramp Beynəlxalq Futbol Federasiyasının (FIFA) rəhbəri Canni İnfantinonun BMT-nin növbəti baş katibi vəzifəsinə gətirilməsini arzulayır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "New York Post" qəzeti öz mənbələrinə istinadən məlumat yayıb.
Bildirilib ki, 2026-cı ildə ABŞ, Meksika və Kanadada keçirilən futbol üzrə dünya çempionatı zamanı İnfantino ABŞ lideri ilə kifayət qədər yaxın münasibətlər qura bilib. Nəşr qeyd edir ki, FIFA Prezidenti Trampın rəğbətini qazanmaq üçün çox çalışıb, hətta ötən ilin dekabr ayında ona Beynəlxalq Futbol Federasiyasının Sülh Mükafatını da təqdim edib. "New York Post"un mənbəsi diqqətə çatdırıb ki, Tramp İnfantinonun hamı tərəfindən böyük hörmətlə qarşılandığını və insanları bir araya gətirmək üçün xüsusi istedada malik olduğunu düşünür.
Amerika liderinin bu düşüncəsini İnfantinonun özü ilə müzakirə edib-etmədiyi və FIFA rəhbərinin BMT Baş katibi kürsüsündə əyləşmək istəyib-istəmədiyi hələlik bəlli deyil. Qeyd edək ki, o, cari ilin aprelində 2027-ci ildə yenidən FIFA rəhbəri postuna seçilmək niyyətində olduğunu açıqlamışdı.
BMT-nin hazırkı Baş katibi Antonio Quterreşin səlahiyyət müddəti isə 2026-cı il dekabrın 31-də yekunlaşır.//Oxu.Az

US President Donald Trump desires the head of the International Football Federation (FIFA), Gianni Infantino, to be appointed as the next Secretary-General of the UN.
Medianews.az reports, citing the "New York Post" newspaper and its sources.
It was noted that during the 2026 football World Cup held in the United States, Mexico, and Canada, Infantino was able to establish quite close relations with the US leader. The publication notes that the FIFA President tried very hard to win Trump's favor, even presenting him with FIFA's Peace Award last December. A source from the "New York Post" emphasized that Trump considers Infantino to be highly respected by everyone and believes he has a special talent for bringing people together.
It is still unknown whether the American leader has discussed this idea with Infantino himself and whether the FIFA chief wants to sit in the UN Secretary-General's chair. It is noted that in April of this year, he announced his intention to run again for the FIFA presidency in 2027.
The current Secretary-General of the UN, Antonio Guterres's mandate ends on December 31, 2026.//Oxu.Az