ABŞ Prezidenti Donald Tramp Beynəlxalq Futbol Federasiyasının (FIFA) rəhbəri Canni İnfantinonun BMT-nin növbəti baş katibi vəzifəsinə gətirilməsini arzulayır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "New York Post" qəzeti öz mənbələrinə istinadən məlumat yayıb.
Bildirilib ki, 2026-cı ildə ABŞ, Meksika və Kanadada keçirilən futbol üzrə dünya çempionatı zamanı İnfantino ABŞ lideri ilə kifayət qədər yaxın münasibətlər qura bilib. Nəşr qeyd edir ki, FIFA Prezidenti Trampın rəğbətini qazanmaq üçün çox çalışıb, hətta ötən ilin dekabr ayında ona Beynəlxalq Futbol Federasiyasının Sülh Mükafatını da təqdim edib. "New York Post"un mənbəsi diqqətə çatdırıb ki, Tramp İnfantinonun hamı tərəfindən böyük hörmətlə qarşılandığını və insanları bir araya gətirmək üçün xüsusi istedada malik olduğunu düşünür.
Amerika liderinin bu düşüncəsini İnfantinonun özü ilə müzakirə edib-etmədiyi və FIFA rəhbərinin BMT Baş katibi kürsüsündə əyləşmək istəyib-istəmədiyi hələlik bəlli deyil. Qeyd edək ki, o, cari ilin aprelində 2027-ci ildə yenidən FIFA rəhbəri postuna seçilmək niyyətində olduğunu açıqlamışdı.
BMT-nin hazırkı Baş katibi Antonio Quterreşin səlahiyyət müddəti isə 2026-cı il dekabrın 31-də yekunlaşır.//Oxu.Az

Президент США Дональд Трамп желает, чтобы глава Международной федерации футбола (FIFA) Джанни Инфантино был назначен следующим генеральным секретарём ООН.
Medianews.az сообщает со ссылкой на собственные источники газета "New York Post".
Отмечается, что во время Чемпионата мира по футболу 2026 года, который пройдет в США, Мексике и Канаде, Инфантино смог установить достаточно близкие отношения с лидером США. Издание отмечает, что президент FIFA много старается заслужить расположение Трампа, и даже в декабре прошлого года вручил ему Премию мира Международной федерации футбола. Источник "New York Post" обращает внимание, что Трамп считает, что Инфантино пользуется огромным уважением у всех и обладает особым талантом объединять людей.
Пока неизвестно, обсуждал ли американский лидер эту мысль с самим Инфантино и хочет ли глава FIFA занять пост Генерального секретаря ООН. Отметим, что в апреле этого года он заявил о намерении вновь баллотироваться на пост главы FIFA в 2027 году.
Текущий срок полномочий Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша истекает 31 декабря 2026 года.//Oxu.Az