Dünya futbolundan ölkə prezidentliyinə -
Dünya siyasətçiləri arasında gənclik illərində futbolçu olmuş şəxslər az deyil. Onlardan bəzisi hətta dövlət başçısı səviyyəsinə qədər yüksələ bilib.
Vaxtilə beynəlxalq miqyasda peşəkar futbolçu kimi tanınan şəxslərdən isə indiyədək yalnız iki nəfər ölkə prezidenti postuna əyləşib: Corc Vea və Mixail Kavelaşvili.
Medianews.az xəbər verir ki, 2018-2024-cü illərdə Liberiyaya prezidentlik etmiş Corc Vea Afrika futbolunun ulduzlarından olub. O, hücumçu kimi 18 il yaşıl meydanlarda parlaq karyera qurub, üç dəfə Afrikanın ən yaxşı futbolçusu seçilib.
1966-cı il təvəllüdlü Corc Vea Avropanın “Monako”, “Paris Sen-Jermen”, “Milan”, “Mançester Siti” və “Çelsi” kimi klublarında çıxış edib. 1995-ci ildə FİFA onu dünyanın ən yaxşı futbolçusu seçib və “Qızıl top”la mükafatlandırıb. Corc Vea indiyədək Afrika futbolçuları, eyni zamanda dünyanın keçmiş və indiki dövlət başçıları arasında bu mükafatı almış yeganə şəxsdir.
Corc Vea 1988-1992-ci illərdə “Monako” klubunda 100-dən çox oyuna çıxaraq Fransa kubokunu qazanıb. Daha sonra “Paris Sen-Jermen (1992-1995) ilə Fransa Liqa çempionu olub. UEFA Çempionlar Liqasında bombardir adını qazanıb.
Karyerasının ən parlaq dövrünü – 1995-2000-ci illəri İtaliyada keçirən Vea “Milan”la iki dəfə İtaliya A seriyasının çempionu olub. Onun bütün meydançanı qaçaraq "Verona" klubunun qapısından keçirdiyi qol futbol tarixinə düşüb.
2000-ci ildə “Çelsi”də oynayan Vea İngiltərə kubokunu qazanıb. Elə həmin il “Mançester Siti”də, sonra 2001-ci ilədək qısa müddət Marsel klubunda çıxış edib. Futbolçu karyerasını "Əl-Cəzirə" klubunda bitirib.
Ölkəsinin milli komandasını təkbaşına maliyyələşdirən Corc Vea yığmanın kapitanı olub və 1996-cı ildə Liberiya millisini tarixində ilk dəfə Afrika Millətlər Kubokunun final mərhələsinə aparıb.
Gürcüstanın hazırkı prezidenti, 1971-ci il təvəllüdlü Mixeil Kavelaşvili peşəkar futbolçu karyerasına 1980-ci illərin ikinci yarısında “Dinamo Tbilisi” klubundan başlayıb. “Dinamo Tbilisi”nin hücumçusu kimi 1995-ci ilədək 132 oyunda 80 qol vurub və 5 dəfə Gürcüstan çempionu olub. Milli komandada 46 oyun keçirib, 9 qol vurub.
Kavelaşvili 1995-1997-ci illərdə İngiltərə Premyer Liqasında “Mançester Siti” klubunun formasını geyinib, 28 oyunda 3 qol vurub, debüt oyununda əzəli rəqib “Mançester Yunayted”in qapısından top keçirməsi ilə yadda qalıb.
“Mançester Siti”dən sonra o, 10 ilə yaxın - 2006-cı ilədək İsveçrə Super Liqasının aparıcı klublarında (“Qrasshopper”, “Sürix”, “Luzern”, “Sion”, “Aarau” və “Bazel”) çıxış edib.
Son mövsümünü “Bazel”də keçirən və futbolçu karyerasına nöqtə qoyduğu il (2006) İsveçrədə məşqçilik lisenziyası alan Kavelaşvili bir müddət idman layihələri ilə məşğul olandan sonra siyasətə atılıb, 2024-cü ilin dekabrından Gürcüstanın prezidentidir.

Среди мировых политиков немало тех, кто в молодости был футболистом. Некоторые из них даже смогли подняться до уровня главы государства.
Из тех, кто когда-то был известен на международном уровне как профессиональный футболист, до сих пор только двое занимали пост президента страны: Джордж Веа и Михаил Кавелащвили.
Medianews.az сообщает, что Джордж Веа, президент Либерии в 2018-2024 годах, был одной из звезд африканского футбола. Он провел блистательную карьеру форварда на протяжении 18 лет и трижды признавался лучшим футболистом Африки.
Джордж Веа, родившийся в 1966 году, выступал за европейские клубы «Монако», «Пари Сен-Жермен», «Милан», «Манчестер Сити» и «Челси». В 1995 году ФИФА признала его лучшим футболистом мира и наградила «Золотым мячом». Джордж Веа до сих пор остается единственным африканским футболистом, а также из числа всех нынешних и бывших глав государств мира, кто получил эту награду.
Веа с 1988 по 1992 годы играл за клуб «Монако», провел более 100 матчей и выиграл Кубок Франции. Затем он стал чемпионом Франции в лиге с «Пари Сен-Жермен» (1992-1995). В Лиге чемпионов УЕФА он стал бомбардиром.
Самый яркий период своей карьеры — 1995-2000 годы, проведенный в Италии, Веа дважды становился чемпионом Серии А с «Миланом». Гол, который он забил, пробегая по всему полю мимо игроков клуба «Верона» и попавший в ворота, вошел в футбольную историю.
В 2000 году, играя за «Челси», Веа выиграл Кубок Англии. В том же году он короткое время выступал за «Манчестер Сити», а до 2001 года играл в клубе «Марсель». Завершил футбольную карьеру в клубе «Аль-Джазира».
Джордж Веа, сам финансировавший национальную сборную своей страны, был капитаном команды и в 1996 году впервые в истории вывел сборную Либерии в финальный этап Кубка африканских наций.
Действующий президент Грузии Михаил Кавелащвили, родившийся в 1971 году, начал карьеру профессионального футболиста во второй половине 1980-х в клубе «Динамо Тбилиси». Как форвард «Динамо Тбилиси» до 1995 года он сыграл 132 игры, забил 80 голов и пять раз становился чемпионом Грузии. В национальной команде провел 46 матчей и забил 9 голов.
С 1995 по 1997 год Кавелащвили выступал в Английской Премьер-лиге за клуб «Манчестер Сити», сыграв 28 матчей и забив 3 гола; его дебют запомнился тем, что он забил мяч в ворота главного соперника — «Манчестер Юнайтед».
После «Манчестер Сити» он почти 10 лет — до 2006 года — выступал за ведущие клубы швейцарской Суперлиги («Грассхоппер», «Цюрих», «Люцерн», «Сьон», «Аарау» и «Базель»).
В 2006 году, проведя последний сезон в «Базеле» и завершив карьеру футболиста, Кавелащвили получил швейцарскую тренерскую лицензию, некоторое время занимался спортивными проектами, а затем вышел в политику и с декабря 2024 года является президентом Грузии.