Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Britaniya Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus “Queen Elizabeth” təyyarədaşıyan gəmisində Böyük Britaniyanın yeni Baş naziri Endi Bernem ilə görüşüb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna lideri özünün “Telegram” kanalında məlumat paylaşıb.
“Komandamızın Britaniyaya səfərinin Endi Bernemin vəzifəyə başlamasından bəri ilk rəsmi səfər olmasını yüksək qiymətləndiririk”, – deyə Zelenski bildirib.
Görüş zamanı tərəflərin birgə müdafiə istehsalının inkişafını müzakirə etdiyi qeyd olunub. Zelenski, həmçinin dronların qorunması üçün radioelektron mübarizə (REB) texnologiyalarının Kiyevə verilməsi qərarına görə Britaniyaya təşəkkür edib və Baş naziri Ukraynaya səfərə dəvət edib.
Səfərdən bir qədər əvvəl Bernem Rusiyaya müraciət edərək Ukraynaya dəstəyin sarsılmaz olaraq qaldığını bəyan etmişdi. O, ədalətli sülh bərqərar olana qədər Böyük Britaniyanın geri çəkilməyəcəyini vurğulamışdı.
Xatırladaq ki, E. Bernem iyulun 20-si Britaniyanın Baş naziri seçilib. Onun ilk rəsmi görüşü isə V. Zelenski ilə baş tutub.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky met with the new Prime Minister of the United Kingdom, Andy Burnham, on the British Royal Navy's aircraft carrier "Queen Elizabeth."
According to Medianews.az, the Ukrainian leader shared this information on his "Telegram" channel.
"We highly appreciate that our team's visit to the UK is the first official trip since Andy Burnham took office," Zelensky said.
It was noted that during the meeting, the parties discussed the development of joint defense production. Zelensky also thanked the UK for the decision to provide Kyiv with electronic warfare (EW) technologies to protect drones and invited the Prime Minister to visit Ukraine.
Shortly before the visit, Burnham addressed Russia, declaring that support for Ukraine remains unwavering. He emphasized that the UK will not withdraw until a just peace is restored.
Recall that E. Burnham was elected Prime Minister of the UK on July 20. His first official meeting was with V. Zelensky.