Əmək Məcəlləsinə görə, havanın temperaturu azı 41 dərəcədən çox olan isti və açıq şəraitli iş yerlərində işçilərə müəyyən olunmuş qaydada fasilələr verilməli və iş dayandırılmalıdır. Eyni zamanda, havanın temperaturu 41 dərəcədən çox olanda açıq havada və sərinləşdirici qurğular olmayan örtülü binalarda, otaqlarda və digər iş yerlərində bütün növ işlərin görülməsi dayandırılmalı, işçilərə sərinləşmək üçün imkan yaradılmaqla fasilələr verilməlidir.
Qanunvericiliyə görə, fasilələr iş vaxtına daxil edilir və bu fasilələr zamanı əməkhaqqı işçilərin tarif maaşına görə ödənilir. İş dayandırıldıqda, boşdayanma vaxtının haqqı işçinin təqsiri üzündən baş verməyən boşdayanma kimi, tarif maaşının üçdə iki hissəsindən az olmayaraq ödənilir.
Həmçinin işəgötürən ilin isti vaxtlarında açıq havada və isti sexlərdə çalışan işçilərin istirahəti üçün otaqlar hazırlamalıdır.
İstehsalın fasiləsiz xarakterli olması ilə əlaqədar işi dayandırmağın qeyri-mümkün olduğu yerlərdə işin dayandırılması bir-birini əvəz edən növbələr müəyyən olunması ilə əvəz edilməlidir. Növbələrin bir-birini əvəz etməsi həmkarlar ittifaqları təşkilatının razılığı ilə işəgötürən tərəfindən müəyyən olunur.
İşlərin dayandırılması və fasilələr verilməsi, habelə bu fasilələrin sayının və müddətinin müəyyən edilməsi işəgötürənlə həmkarlar ittifaqları təşkilatının birgə qərarı ilə həyata keçirilir.
Bütün bunlar qanunun tələbləridir. Bəs reallıqda bu tələblərə əməl edilirmi?
Xatırladaq ki, Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına görə, iyulun 25-26-da Bakıda və Abşeron yarımadasında havanın maksimal temperaturunun 35-38, bəzi ərazilərdə isə 40 dərəcəyə yaxın isti olacağı gözlənilir. Azərbaycanın bəzi rayonlarında da iyulun 25-29-da havanın maksimal temperaturunun 35-40, Mərkəzi Aran və Naxçıvan Muxtar Respublikasının bəzi yerlərində isə 41 dərəcəyədək yüksələcəyi proqnozlaşdırılır.
Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri Sahib Məmmədov Medainaews.az saytına bildirib ki, açıq havada havanın temperaturunu süni surətdə tənzimləmək mümkün olmadıqda və temperatur müəyyən həddə çatdıqda - qanunvericiliyimizə əsasən bu, 41 dərəcədir - iş dayandırılmalıdır: “Ancaq elə işlər var ki, onları dayandırmaq mümkün olmur. Bu halda işəgötürən xüsusi tədbirlər görməlidir. Təhlükəsizlik qaydalarına xələl gətirməmək şərtilə, işçilər yüngül geyimlər (məsələn, həsir papaqlar və s.) ilə təmin olunmalıdır.
Bundan əlavə işçilərə tez-tez fasilələr verilməlidir. Açıq hava şəraitində iş yerinin yaxınlığında çətirlər quraşdırılmalıdır. Fasilə zamanı işçilərin günvurma və istivurmadan qorunması üçün onlara sərinləşdirici içkilər (ayran, qazlı su və s.) təklif edilməlidir.
Qanunvericilikdə bütün bunlar öz əksini tapsa da, təəssüf ki, təcrübədə fərqli mənzərə ilə qarşılaşırıq. Açıq havada, çölün düzündə asfalt çəkən və ya infrastruktur layihələrində çalışan işçilər üçün bəzən heç bir tədbir görülmür. Nəticədə işçilər kəskin istivurmaya məruz qalmasalar belə, günəş şüaları onların orqanizminə ciddi zərər vurur və uzunmüddətli perspektivdə sağlamlıqlarına mənfi təsir göstərir.
Əslində isə vəziyyət belə olmamalıdır. Qanunvericilik hər şeyi tənzimləyir, praktiki tətbiqdə isə müəyyən problemlər hələ də qalmaqdadır”.

Согласно Трудовому кодексу, на рабочих местах с открытым доступом при температуре воздуха выше 41 градуса рабочим должны предоставляться перерывы в установленном порядке, а работа должна приостанавливаться. В то же время при температуре воздуха выше 41 градуса на открытом воздухе и в закрытых помещениях, помещениях без охлаждающих устройств, должна приостанавливаться вся работа, а рабочим предоставляться перерывы с возможностью остыть.
Согласно законодательству, перерывы включаются в рабочее время и оплата труда в эти перерывы производится по тарифной ставке работников. При приостановке работы оплата времени простоя, не связанного с виной работника, производится не менее чем в размере двух третей тарифной ставки.
Кроме того, работодатель должен организовать комнаты отдыха для работающих на открытом воздухе и в горячих цехах в теплое время года.
В местах, где из-за непрерывного характера производства нельзя приостановить работу, приостановка заменяется установлением смен, которые сменяют друг друга. Утверждение смен, сменяющих друг друга, осуществляется работодателем с согласия профсоюзной организации.
Приостановка работы и предоставление перерывов, а также определение их количества и длительности осуществляется совместным решением работодателя и профсоюзной организации.
Все это требования закона. Но соблюдаются ли эти требования на практике?
Напомним, что согласно данным Национальной службы гидрометеорологии, в период с 25 по 26 июля в Баку и на Абшеронском полуострове ожидается максимальная температура воздуха от 35 до 38, в некоторых районах около 40 градусов тепла. В некоторых районах Азербайджана с 25 по 29 июля прогнозируется максимальная температура воздуха от 35 до 40 градусов, а в Центральном Аране и некоторых местах Нахичеванской Автономной Республики она может подняться до 41 градуса.
Председатель Лиги защиты трудовых прав граждан Саиб Мамедов Medainaews.az сообщил, что когда невозможно искусственно регулировать температуру воздуха на открытом пространстве и температура достигает определенного предела — по законодательству это 41 градус — работу следует приостанавливать: «Однако есть работы, которые нельзя прервать. В таких случаях работодатель должен принять специальные меры. При этом, не нарушая правил безопасности, работников следует обеспечивать легкой одеждой (например, соломенными шляпами и т.д.).
Кроме того, работникам должны часто предоставляться перерывы. На открытом воздухе около рабочего места должны устанавливаться зонты. Во время перерыва для защиты работников от солнечных лучей и теплового удара им должны предлагаться охлаждающие напитки (айран, газированная вода и т.п.).
Хотя законодательство все это отражает, к сожалению, на практике мы сталкиваемся с другой картиной. Для рабочих, работающих открыто на асфальтоукладке в пустынной местности или на инфраструктурных проектах, иногда не принимается никаких мер. В результате, даже если рабочие не подвергаются острому тепловому удару, солнечные лучи серьезно вредят их организму и в долгосрочной перспективе негативно влияют на их здоровье.
На самом деле ситуация не должна быть такой. Законодательство регулирует все, однако в практическом применении остаются определенные проблемы».