İyulun 25-də Ukrayna Xəzər dənizində İranın ticarət gəmisinə dron zərbəsi endirib. Nəticədə gəmidə partlayış baş verib, dənizçilərdən biri həlak olub, biri isə yaralanıb.
Ukrayna tərəfi bəyan edib ki, pilotsuz uçuş aparatları Xəzər dənizində beynəlxalq sanksiyalar altında olan və İranla Rusiya arasında hərbi yüklərin daşınmasında istifadə edilən yük gəmisini vurub.
İran Xarici İşlər Nazirliyi isə bunu "düşmənçilik və cinayət xarakterli hərəkət" kimi qiymətləndirib. Nazirlik qeyd edib ki, bu hücum beynəlxalq hüququn pozulması, müharibənin, qeyri-sabitliyin coğrafiyasını təhlükəli şəkildə genişləndirmək cəhdidir.
Bəzi məlumatlara görə, Ukraynanın vurduğu gəmi Rusiyadan İrana silah daşıyırmış.
Gəminin Xəzərin hansı sektorunda vurulduğu haqda isə indiyədək hər hansı məlumat açıqlanmayıb.
Məlum olduğu kimi, Rusiya və İrandan başqa Xəzər dənizinin sahilində yerləşən və onun sərhədlərini əhatə edən daha üç ölkə var. Hadisələr həmin ölkələrdən biri olan Azərbaycanın, o cümlədən digər ölkələrin (Qazaxıstan və Türkmənistan) təhlükəsizliyini təhdid edirmi?
Məsələ ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Oqtay Qasımov bildirib ki, Rusiya-Ukrayna savaşı başlanandan Xəzər regionunun da gərginlik coğrafiyasına çevrilicəyi ilə bağlı narahatlıq var idi: “Təəssüf ki, bu ehtimallar özünü doğrultdu. Belə ki, savaşın elə ilk dövrlərindən Rusiya Ukrayna ərazilərini Xəzər dənizində yerləşdirdiyi donanması vasitəsilə də hədəf almağa başladı. Ukrayna da - xüsusilə son bir ildə - bu istiqamətdə hədəfləri vurmağa davam edir.
Son hadisəyə gəldikdə, bu, İranla Ukrayna arasında onsuz da gərgin olan münasibətləri bir az da mürəkkəbləşdirir. Nəzərə alaq ki, xüsusilə son bir neçə ayda Ukrayna Rusiya ərazilərində, xüsusilə onun dərinliklərində geniş əməliyyatlar həyata keçirir, rus ordusunun təminat və təchizat-logistika mərkəzlərini vurur, logistika xətlərini sıradan çıxarır, yanacaq və enerji sektorunu hədəfə alır, eyni zamanda strateji əhəmiyyət daşıyan hərbi və sənaye müəssisələrinə zərbələr endirir.
Ukrayna-İran münasibətləri Tehranda Ukraynanın sərnişin təyyarəsinin vurulması, ardınca 2022-ci ilin payızından İranın Moskvaya hərbi dəstək verməsi, Rusiyanı xüsusilə "Şahid" dronları ilə təmin etməsi hadisələrinə görə xeyli müddətdir kifayət qədər gərgindir”.
O.Qasımov qeyd edib ki, Ukrayna tərəfi son aylarda apardığı əməliyyatlarla Rusiya ordusunun təminat və təchizat xətlərini kəsməyə çalışır: “Vurulan İran gəmisi də məhz bu təyinatlı obyekt hesab olunur. Ukrayna tərəfi öz mövqeyini belə ifadə eləyib ki, bu cür gəmilər Ukraynanın legitim hədəfləridir.
İran tərəfinin bəyanatı gərginliyin bundan sonra da artacağını və coğrafiyasının genişlənəcəyini göstərir. Şübhəsiz ki, Xəzər hövzəsi regionunda gərginliyin artması nə Azərbaycanın, nə də bölgədə yerləşən Qazaxıstan və Türkmənistan kimi digər türk dövlətlərinin maraqlarına uyğun deyil. Bölgədə gərginliyin artması təhlükəsizliyə müəyyən risklər yaradır. Azərbaycan son beş ildə bu gərginliklərdən yayınmağa nail olub. Düşünürəm ki, bundan sonrakı dönəmdə də oxşar addımlar atılacaq, Azərbaycan özünün şimalında və cənubunda baş verən savaşlardan mümkün qədər uzaq dura biləcək”.

On July 25, Ukraine launched a drone strike on an Iranian commercial ship in the Caspian Sea. As a result, an explosion occurred on the ship, one sailor died, and another was injured.
The Ukrainian side stated that the unmanned aerial vehicles hit a cargo ship in the Caspian Sea that is under international sanctions and used for transporting military cargo between Iran and Russia.
The Iranian Ministry of Foreign Affairs described this as a "hostile and criminal act." The ministry noted that this attack is a violation of international law and a dangerous attempt to dangerously expand the geography of war and instability.
According to some reports, the ship struck by Ukraine was carrying weapons from Russia to Iran.
So far, no information has been released about which sector of the Caspian Sea the ship was hit in.
As is known, besides Russia and Iran, there are three other countries located on the coast of the Caspian Sea and encompassing its borders. Does the incident threaten the security of one of these countries, Azerbaijan, as well as other countries (Kazakhstan and Turkmenistan)?
Regarding the matter, Medianews.az received a statement from political analyst Ogtay Qasimov, who said that since the start of the Russia-Ukraine war, there was concern that the Caspian region would also become a geography of tension: “Unfortunately, these predictions have proven true. From the very first stages of the war, Russia began targeting Ukrainian territories using the fleet it deployed in the Caspian Sea. Ukraine, especially in the last year, has continued targeting these directions.
As for the recent incident, it further complicates the already tense relations between Iran and Ukraine. Keep in mind that particularly in the last few months, Ukraine has been conducting extensive operations in Russian territories, especially deep inside, hitting the Russian military’s supply and logistics centers, disrupting logistics lines, targeting the fuel and energy sectors, and simultaneously striking military and industrial facilities of strategic importance.
Ukraine-Iran relations have been quite tense for a long time due to the shooting down of a Ukrainian passenger plane in Tehran, followed by Iran’s military support to Moscow from autumn 2022, primarily supplying Russia with "Shahed" drones.”
O. Qasimov noted that with its recent operations, Ukraine is trying to cut off the Russian army’s supply and logistics lines: “The Iranian ship that was hit is considered an object with that purpose. The Ukrainian side has stated its position that such ships are legitimate targets for Ukraine.
The Iranian statement indicates that tensions will continue to rise and the geography will expand. Undoubtedly, an increase in tensions in the Caspian basin region is not in the interests of either Azerbaijan or other Turkic states located in the region such as Kazakhstan and Turkmenistan. A rise in tensions in the region poses certain risks to security. Azerbaijan has managed to avoid these tensions over the last five years. I think similar steps will be taken going forward, and Azerbaijan will be able to remain as far as possible from the wars happening to its north and south.”