Texnologiyaların sürətli inkişafı dünya iqtisadiyyatını dəyişir. Bu gün ölkələrin rəqabət üstünlüyü həm də innovasiya, süni intellekt və yüksək texnologiyalarla müəyyən olunur.
Azərbaycan bu dəyişikliklərə nə dərəcədə hazırdır? İnnovasiya iqtisadiyyatı nədir və Azərbaycan üçün niyə vacibdir? Azərbaycan innovasiya iqtisadiyyatına keçid baxımından hazırda hansı mərhələdədir? Ölkəmizdə bu sahənin inkişafı üçün ilk növbədə hansı addımlar atılmalıdır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı ekspert, Böyük Britaniya Kral İqtisad Cəmiyyətinin üzvü Aslan Əzimzadə bildirib ki, hər 40-60 ildən bir dünya təsərrüfat sistemində yeni iqtisadiyyatın fundamental dəyişikliklərini səciyyələndirən texnologiyalar kəşf olunur.
A.Əzimzadənin sözlərinə görə, bu texnologiyaların kəşfi öz-özlüyündə milli təsərrüfat sisteminin bütün strukturunu dəyişir və yeni texnoloji quruluş, o cümlədən yeni texno-iqtisadi paradiqma formalaşdırır: “Bu, tədqiqatçılar üçün çox aktual bir məsələdir. Bu sahənin ilk tədqiqatçılarından - Yozef Şumpeter, Nikolay Kondratyev, Kristofer Friman, Karlota Peresdən tutmuş bir sıra dünya şöhrətli alim məhz texnologiyanın iqtisadiyyatda tətbiqi və onun necə effekt verməsini araşdırıb.
Hazırda VI texnoloji quruluş formalaşmaqdadır. Bu quruluşun aparıcı texnologiyaları bio və nano texnologiyalardır, o cümlədən helioenergetika və bəzi tədqiqatlara görə, süni intellektdir.
Bu texnologiyaları öz iqtisadiyyatına implementasiya edən ölkələr müxtəlif sektorlar üzrə bəzi hallarda 30 faiz, bəzi hallarda 70 faiz əlavə rentabelliyə nail ola bilirlər. Xüsusən kənd təsərrüfatı sahəsində, emal sənayesində olduqca effektli nəticələr əldə etməyi bacarırlar”.
A.Əzimzadə qeyd edib ki, ilk növbədə texnologiyaların tətbiqini səciyyələndirmək lazımdır: “Texnologiyalar adətən birbaşa investisiyalar çərçivəsində ölkəyə transfer olunur. Burada yalnız xarici deyil, daxili investisiyaları da səciyyələndirmək lazımdır.
Zənnimcə, Azərbaycanda VI texnoloji quruluşun müasir texnologiyalarını iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarına tətbiq eləmək üçün daxili investisiya konturlarının daha da inkişaf etdirilməsinə ehtiyac var. Xüsusən bank faiz dərəcələri sahibkarların rentabellik dərəcəsinə görə differensiasiya olunsa və yumşaq pul-kredit siyasətinə keçilsə – o şərtlə ki, ayrılan vəsait həqiqətən də iqtisadiyyatın real sektoruna, əlavə dəyər tutumlu sahələrə və mütərəqqi texnologiyalara istiqamətlənsin – texnologiyaların milli iqtisadiyyata tətbiqini görə bilərik.
Təbii ki, bu həm də ixracı artıran, alıcılıq qabiliyyətini qoruyan bir amildir. Digər tərəfdən bəzi təcrübələr göstərir ki, məhz belə texnologiyaların tətbiqi ölkədə məhsulların qiymətinin aşağı düşməsini səciyyələndirir.
Zənnimcə, Azərbaycan hazırda daxili investisiya konturlarının stimullaşdırılması çərçivəsində daha mütərəqqi pul-kredit siyasəti modelinə keçməlidir”.

The rapid development of technologies is changing the world economy. Today, the competitive advantage of countries is also determined by innovation, artificial intelligence, and high technologies.
How ready is Azerbaijan for these changes? What is an innovation economy and why is it important for Azerbaijan? At what stage is Azerbaijan currently in terms of transition to an innovation economy? What steps should be taken first to develop this field in our country?
In his explanation to Medianews.az on the topic, economist expert, member of the Royal Economic Society of Great Britain, Aslan Azimzade stated that every 40-60 years, technologies characterizing fundamental changes in the new economy are discovered in the world economic system.
According to A. Azimzade, the discovery of these technologies inherently changes the entire structure of the national economic system and forms a new technological structure, including a new techno-economic paradigm: “This is a very relevant issue for researchers. From the first researchers in this field - Joseph Schumpeter, Nikolai Kondratiev, Christopher Freeman, Carlota Perez to a number of world-renowned scientists, the application of technology in the economy and how it produces effects has been studied.”
Currently, the 6th technological structure is forming. The leading technologies of this structure are bio and nanotechnologies, including heliotechnics and, according to some studies, artificial intelligence.
Countries that implement these technologies into their economy can achieve additional profitability of 30% in some sectors and 70% in others. Especially in agriculture and manufacturing industry, very effective results are achieved.”
A. Azimzade noted that the application of technologies should primarily be characterized: “Technologies are usually transferred to the country within the framework of direct investments. Here, not only foreign but also domestic investments should be characterized.
In my opinion, to apply the modern technologies of the 6th technological structure to various sectors of the economy in Azerbaijan, there is a need to further develop domestic investment circuits. Especially if bank interest rates are differentiated according to the profitability level of entrepreneurs and a soft monetary-credit policy is adopted – on the condition that the allocated funds are indeed directed to the real sector of the economy, value-added sectors, and progressive technologies – we can see the application of technologies to the national economy.
Naturally, this is also a factor that increases exports and preserves purchasing power. On the other hand, some experiences show that the application of exactly such technologies is characterized by a reduction in product prices in the country.
In my opinion, Azerbaijan should currently move to a more progressive monetary-credit policy model within the framework of stimulating domestic investment circuits.”