Texnologiyaların sürətli inkişafı dünya iqtisadiyyatını dəyişir. Bu gün ölkələrin rəqabət üstünlüyü həm də innovasiya, süni intellekt və yüksək texnologiyalarla müəyyən olunur.
Azərbaycan bu dəyişikliklərə nə dərəcədə hazırdır? İnnovasiya iqtisadiyyatı nədir və Azərbaycan üçün niyə vacibdir? Azərbaycan innovasiya iqtisadiyyatına keçid baxımından hazırda hansı mərhələdədir? Ölkəmizdə bu sahənin inkişafı üçün ilk növbədə hansı addımlar atılmalıdır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı ekspert, Böyük Britaniya Kral İqtisad Cəmiyyətinin üzvü Aslan Əzimzadə bildirib ki, hər 40-60 ildən bir dünya təsərrüfat sistemində yeni iqtisadiyyatın fundamental dəyişikliklərini səciyyələndirən texnologiyalar kəşf olunur.
A.Əzimzadənin sözlərinə görə, bu texnologiyaların kəşfi öz-özlüyündə milli təsərrüfat sisteminin bütün strukturunu dəyişir və yeni texnoloji quruluş, o cümlədən yeni texno-iqtisadi paradiqma formalaşdırır: “Bu, tədqiqatçılar üçün çox aktual bir məsələdir. Bu sahənin ilk tədqiqatçılarından - Yozef Şumpeter, Nikolay Kondratyev, Kristofer Friman, Karlota Peresdən tutmuş bir sıra dünya şöhrətli alim məhz texnologiyanın iqtisadiyyatda tətbiqi və onun necə effekt verməsini araşdırıb.
Hazırda VI texnoloji quruluş formalaşmaqdadır. Bu quruluşun aparıcı texnologiyaları bio və nano texnologiyalardır, o cümlədən helioenergetika və bəzi tədqiqatlara görə, süni intellektdir.
Bu texnologiyaları öz iqtisadiyyatına implementasiya edən ölkələr müxtəlif sektorlar üzrə bəzi hallarda 30 faiz, bəzi hallarda 70 faiz əlavə rentabelliyə nail ola bilirlər. Xüsusən kənd təsərrüfatı sahəsində, emal sənayesində olduqca effektli nəticələr əldə etməyi bacarırlar”.
A.Əzimzadə qeyd edib ki, ilk növbədə texnologiyaların tətbiqini səciyyələndirmək lazımdır: “Texnologiyalar adətən birbaşa investisiyalar çərçivəsində ölkəyə transfer olunur. Burada yalnız xarici deyil, daxili investisiyaları da səciyyələndirmək lazımdır.
Zənnimcə, Azərbaycanda VI texnoloji quruluşun müasir texnologiyalarını iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarına tətbiq eləmək üçün daxili investisiya konturlarının daha da inkişaf etdirilməsinə ehtiyac var. Xüsusən bank faiz dərəcələri sahibkarların rentabellik dərəcəsinə görə differensiasiya olunsa və yumşaq pul-kredit siyasətinə keçilsə – o şərtlə ki, ayrılan vəsait həqiqətən də iqtisadiyyatın real sektoruna, əlavə dəyər tutumlu sahələrə və mütərəqqi texnologiyalara istiqamətlənsin – texnologiyaların milli iqtisadiyyata tətbiqini görə bilərik.
Təbii ki, bu həm də ixracı artıran, alıcılıq qabiliyyətini qoruyan bir amildir. Digər tərəfdən bəzi təcrübələr göstərir ki, məhz belə texnologiyaların tətbiqi ölkədə məhsulların qiymətinin aşağı düşməsini səciyyələndirir.
Zənnimcə, Azərbaycan hazırda daxili investisiya konturlarının stimullaşdırılması çərçivəsində daha mütərəqqi pul-kredit siyasəti modelinə keçməlidir”.

Быстрое развитие технологий меняет мировую экономику. Сегодня конкурентное преимущество стран также определяется инновациями, искусственным интеллектом и высокими технологиями.
Насколько Азербайджан готов к этим изменениям? Что такое инновационная экономика и почему она важна для Азербайджана? На каком этапе Азербайджан сейчас находится с точки зрения перехода к инновационной экономике? Какие шаги в первую очередь должны быть предприняты для развития этой сферы в нашей стране?
В связи с этой темой в интервью Medianews.az экономист-эксперт, член Королевского экономического общества Великобритании Аслан Азимзаде заявил, что каждые 40-60 лет в мировой экономической системе открываются технологии, характеризующие фундаментальные изменения новой экономики.
По словам А. Азимзаде, открытие этих технологий само по себе меняет всю структуру национальной экономической системы и формирует новую технологическую структуру, включая новую технико-экономическую парадигму: «Это очень актуальный вопрос для исследователей. От первых исследователей в этой области — Йозефа Шумпетера, Николая Кондратьева, Кристофера Фримана, Карлоты Перес и ряда всемирно известных учёных, которые именно изучали применение технологий в экономике и как они влияют на эффективность.
В настоящее время формируется шестая технологическая структура. Ведущими технологиями этой структуры являются биотехнологии и нанотехнологии, в том числе гелиоэнергетика и, по некоторым исследованиям, искусственный интеллект.
Страны, которые интегрируют эти технологии в свою экономику, в разных секторах достигают дополнительной рентабельности от 30% до 70%. Особенно эффективные результаты достигаются в сельском хозяйстве и обрабатывающей промышленности».
Азимзаде отметил, что прежде всего необходимо охарактеризовать применение технологий: «Технологии обычно передаются в страну в рамках прямых инвестиций. Здесь следует охарактеризовать не только иностранные, но и внутренние инвестиции.
По моему мнению, в Азербайджане для применения современных технологий шестой технологической структуры в различные секторы экономики необходимо дальнейшее развитие внутренних инвестиционных механизмов. Особенно если дифференцировать ставки банковских процентов в зависимости от уровня рентабельности предпринимателей и перейти к мягкой кредитно-денежной политике — при условии, что выделяемые средства действительно направляются в реальный сектор экономики, в сферы с добавленной стоимостью и передовые технологии — тогда мы сможем увидеть применение технологий в национальной экономике.
Естественно, это также фактор, увеличивающий экспорт и сохраняющий покупательную способность. С другой стороны, некоторые опыты показывают, что именно применение таких технологий характеризуется снижением цен на продукцию в стране.
По моему мнению, Азербайджану сейчас следует перейти к более прогрессивной модели кредитно-денежной политики в рамках стимулирования внутренних инвестиционных механизмов».