Rumıniya Rusiyalı diplomatı ölkədən çıxarır
Rumıniya Xarici İşlər Nazirliyi Rusiyanın Buxarestdəki səfirini nazirliyə çağıraraq Rusiya diplomatik missiyasının əməkdaşlarından birini “arzuolunmaz şəxs” (persona-non-qrata) elan edib.
Medianews.az-ın “Reuters”ə istinadən məlumatına görə, bu barədə Rumıniya Xarici İşlər Nazirliyinin X sosial şəbəkəsində dərc olunmuş bəyanatında bildirilib.
Rumıniya XİN-in məlumatına görə, Rusiyanın səfiri xarici işlər nazirinin tapşırığı ilə nazirliyə çağırılıb.
Buna səbəb 24–26 iyul tarixlərində Rumıniyanın hava məkanının dəfələrlə pozulması və ölkə ərazisinə pilotsuz uçuş aparatlarının düşməsi olub.

Министерство иностранных дел Румынии вызвало посла России в Бухаресте и объявило одного из сотрудников российской дипломатической миссии «персоной нон грата».
По данным Medianews.az, со ссылкой на «Reuters», об этом говорится в заявлении, опубликованном в социальной сети X Министерством иностранных дел Румынии.
По информации МИД Румынии, российского посла вызвали в министерство по указанию министра иностранных дел.
Причиной стало многократное нарушение воздушного пространства Румынии в период с 24 по 26 июля и падение беспилотных летательных аппаратов на территорию страны.