Rumıniya Rusiyalı diplomatı ölkədən çıxarır
Rumıniya Xarici İşlər Nazirliyi Rusiyanın Buxarestdəki səfirini nazirliyə çağıraraq Rusiya diplomatik missiyasının əməkdaşlarından birini “arzuolunmaz şəxs” (persona-non-qrata) elan edib.
Medianews.az-ın “Reuters”ə istinadən məlumatına görə, bu barədə Rumıniya Xarici İşlər Nazirliyinin X sosial şəbəkəsində dərc olunmuş bəyanatında bildirilib.
Rumıniya XİN-in məlumatına görə, Rusiyanın səfiri xarici işlər nazirinin tapşırığı ilə nazirliyə çağırılıb.
Buna səbəb 24–26 iyul tarixlərində Rumıniyanın hava məkanının dəfələrlə pozulması və ölkə ərazisinə pilotsuz uçuş aparatlarının düşməsi olub.

The Romanian Ministry of Foreign Affairs summoned the Russian ambassador in Bucharest to the ministry and declared one of the staff members of the Russian diplomatic mission "persona non grata."
According to Medianews.az citing "Reuters," this was stated in a declaration published on social media by the Ministry of Foreign Affairs of Romania.
According to the Romanian Ministry of Foreign Affairs, the Russian ambassador was summoned to the ministry on the instruction of the foreign minister.
The reason was the repeated violations of Romanian airspace between July 24–26 and the crash of unmanned aerial vehicles on Romanian territory.