Azərbaycan beynəlxalq yükdaşımalardan nə qazanır? –
Şuşada "Sülhün təşviqində medianın missiyası: Həqiqətin bərpası və etimadın yenidən qurulması" mövzusunda IV Şuşa Qlobal Media Forumunun açılış mərasimində iştirak edən Prezident İlham Əliyev bildirib ki, ölkəmiz kifayət qədər uzun müddət ərzində bağlantılar üzərində işləyib: "Dəniz ticarət limanımız 15 milyon ton imkanı ilə Xəzərdə ən iri limandır və onun həcmi 25 milyon tonu təmin etmək üçün artırılacaq".
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a bildirib ki, Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət ölkəmizi regionun nəqliyyat və logistik habına çevirməkdədir: “Beynəlxalq yükdaşımalar bir tərəfdən ölkənin geosiyasi mövqeyini gücləndirir, digər tərəfdən dövlət gəlirlərini artırır. 15 milyon ton ötürmə potensialı olacaq Zəngəzur dəhlizi yaxın gələcəkdə Orta dəhlizin mühüm seqmentinə çevrilərək Azərbaycanın geosiyasi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etməklə yanaşı, region dövlətlərinin gəlirlərinin artmasına da imkan yaradacaq”.
Bəs, Azərbaycan beynəlxalq yükdaşımalardan nə qədər gəlir əldə edir?
Suala cavab olaraq V.Bayramov deyib ki, 2025-ci ildə dəmir yolları vasitəsi ilə daşınan 16 milyon 813 min ton yükün 14 milyon 269 min tonu beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb: “Onun 6 milyon 695 min tonu birbaşa tranzit yüklər olub. İdxal yükləri 4 milyon 723 min ton, ixrac isə 2 milyon 850 min ton olub. Dəmir yolları üzrə yük daşınmasından əldə olunan gəlir 383 milyon 996 min manat olub. Onun da 333 milyon 911 min manatı isə beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb.
2025-ci ildə hava nəqliyyatı vasitəsi ilə yükdaşımalardan əldə edilən gəlir isə 2 milyard 398 milyon manat olub ki, onun da 2 milyard 397 milyon manatı beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb.
Ötən il beynəlxalq yükdaşımalardan dəniz nəqliyyatı üzrə 57 milyon 382 min, boru kəmərləri üzrə 266 milyon 560 min, avtomobil yolları üzrə 204 milyon 275 min manat gəlir əldə edilib”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, bu ilin ilk rübünün rəsmi yekunları da ümidvericidir: “Dəmiryolu vasitəsi ilə bu ilin 3 ayı əldə edilən gəlir 96 milyon 049 manat olub ki, onun da 81 milyon 765 min manatı beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb. Hava nəqliyyatı vasitəsi ilə yükdaşımalardan əldə edilən gəlir isə 571 milyon 292 min manat olub ku, beynəlxalq yükdaşımaların payı 571 milyon 50 min manatdır.
Rəsmi rəqəmlər göstərir ki, ötən il beynəlxalq yükdaşımalardan əldə edilən gəlir 3.3 milyard manat olub. Bu o deməkdir ki, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən müəyyənləşdirilmiş hədəfin reallaşması Azərbaycanın il ərzində beynəlxalq yükdaşımalardan 7 milyard manata yaxın gəlir əldə etməsinə imkan yaradacaq. Bu iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə dəstək olmaqla yanaşı, Azərbaycan dövlət gəlirlərinin artmasına şərait yaradacaq”.

At the opening ceremony of the IV Shusha Global Media Forum on the topic "The mission of the media in promoting peace: Restoration of truth and rebuilding trust," President Ilham Aliyev, who participated in Shusha, stated that our country has worked on connections for a sufficiently long time: "Our sea trade port, with a capacity of 15 million tons, is the largest port in the Caspian Sea, and its volume will be increased to provide 25 million tons."
Economist MP Vuqar Bayramov told Medianews.az that the policy implemented under the leadership of the President of Azerbaijan is turning our country into a transportation and logistics hub of the region: “International freight transports on one hand strengthen the country's geopolitical position, and on the other hand increase state revenues. The Zangezur corridor, which will have a transshipment capacity of 15 million tons, will soon become an important segment of the Middle Corridor, serving not only to further strengthen Azerbaijan's geopolitical position but also enabling an increase in the revenues of the countries in the region.”
So, how much revenue does Azerbaijan earn from international freight transport?
Answering the question, V. Bayramov said that in 2025, out of 16 million 813 thousand tons of freight transported by railways, 14 million 269 thousand tons accounted for international freight transport: “Of that, 6 million 695 thousand tons were direct transit cargo. Import cargo was 4 million 723 thousand tons, and export was 2 million 850 thousand tons. Revenue from freight transportation by railways was 383 million 996 thousand manats. Of this, 333 million 911 thousand manats corresponded to international freight transport.”
The revenue obtained from freight transportation by air transport in 2025 was 2 billion 398 million manats, of which 2 billion 397 million manats corresponded to international freight transport.
Last year, revenues from international freight transport by sea transport amounted to 57 million 382 thousand manats, by pipelines 266 million 560 thousand manats, and by highways 204 million 275 thousand manats.”
According to V. Bayramov, the official results for the first quarter of this year are also encouraging: “Revenue obtained from rail transport in the first 3 months of this year was 96 million 049 manats, of which 81 million 765 thousand manats accounted for international freight transport. Revenue obtained from freight transportation by air transport was 571 million 292 thousand manats, with the international freight transport share being 571 million 50 thousand manats.”
Official figures show that revenue from international freight transport last year was 3.3 billion manats. This means that the achievement of the goal set by the President of Azerbaijan will enable Azerbaijan to earn nearly 7 billion manats annually from international freight transport. This will not only support the diversification of the economy but also create conditions for increasing state revenues of Azerbaijan.”