Azərbaycan beynəlxalq yükdaşımalardan nə qazanır? –
Şuşada "Sülhün təşviqində medianın missiyası: Həqiqətin bərpası və etimadın yenidən qurulması" mövzusunda IV Şuşa Qlobal Media Forumunun açılış mərasimində iştirak edən Prezident İlham Əliyev bildirib ki, ölkəmiz kifayət qədər uzun müddət ərzində bağlantılar üzərində işləyib: "Dəniz ticarət limanımız 15 milyon ton imkanı ilə Xəzərdə ən iri limandır və onun həcmi 25 milyon tonu təmin etmək üçün artırılacaq".
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a bildirib ki, Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən siyasət ölkəmizi regionun nəqliyyat və logistik habına çevirməkdədir: “Beynəlxalq yükdaşımalar bir tərəfdən ölkənin geosiyasi mövqeyini gücləndirir, digər tərəfdən dövlət gəlirlərini artırır. 15 milyon ton ötürmə potensialı olacaq Zəngəzur dəhlizi yaxın gələcəkdə Orta dəhlizin mühüm seqmentinə çevrilərək Azərbaycanın geosiyasi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etməklə yanaşı, region dövlətlərinin gəlirlərinin artmasına da imkan yaradacaq”.
Bəs, Azərbaycan beynəlxalq yükdaşımalardan nə qədər gəlir əldə edir?
Suala cavab olaraq V.Bayramov deyib ki, 2025-ci ildə dəmir yolları vasitəsi ilə daşınan 16 milyon 813 min ton yükün 14 milyon 269 min tonu beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb: “Onun 6 milyon 695 min tonu birbaşa tranzit yüklər olub. İdxal yükləri 4 milyon 723 min ton, ixrac isə 2 milyon 850 min ton olub. Dəmir yolları üzrə yük daşınmasından əldə olunan gəlir 383 milyon 996 min manat olub. Onun da 333 milyon 911 min manatı isə beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb.
2025-ci ildə hava nəqliyyatı vasitəsi ilə yükdaşımalardan əldə edilən gəlir isə 2 milyard 398 milyon manat olub ki, onun da 2 milyard 397 milyon manatı beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb.
Ötən il beynəlxalq yükdaşımalardan dəniz nəqliyyatı üzrə 57 milyon 382 min, boru kəmərləri üzrə 266 milyon 560 min, avtomobil yolları üzrə 204 milyon 275 min manat gəlir əldə edilib”.
V.Bayramovun sözlərinə görə, bu ilin ilk rübünün rəsmi yekunları da ümidvericidir: “Dəmiryolu vasitəsi ilə bu ilin 3 ayı əldə edilən gəlir 96 milyon 049 manat olub ki, onun da 81 milyon 765 min manatı beynəlxalq yükdaşımaların payına düşüb. Hava nəqliyyatı vasitəsi ilə yükdaşımalardan əldə edilən gəlir isə 571 milyon 292 min manat olub ku, beynəlxalq yükdaşımaların payı 571 milyon 50 min manatdır.
Rəsmi rəqəmlər göstərir ki, ötən il beynəlxalq yükdaşımalardan əldə edilən gəlir 3.3 milyard manat olub. Bu o deməkdir ki, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən müəyyənləşdirilmiş hədəfin reallaşması Azərbaycanın il ərzində beynəlxalq yükdaşımalardan 7 milyard manata yaxın gəlir əldə etməsinə imkan yaradacaq. Bu iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə dəstək olmaqla yanaşı, Azərbaycan dövlət gəlirlərinin artmasına şərait yaradacaq”.

В Шуше на церемонии открытия IV Глобального медиа-форума «Миссия медиа в продвижении мира: восстановление правды и возрождение доверия» Президент Ильхам Алиев заявил, что наша страна долгое время работала над связями: «Наш морской торговый порт с пропускной способностью 15 миллионов тонн является крупнейшим портом на Каспии, и его мощность будет увеличена до 25 миллионов тонн».
Экономист-депутат Вугар Байрамов Medianews.az сообщил, что политика, проводимая под руководством Президента Азербайджана, превращает нашу страну в транспортный и логистический хаб региона: «Международные грузоперевозки с одной стороны укрепляют геополитическую позицию страны, а с другой — увеличивают государственные доходы. Транзитный потенциал длиной в 15 миллионов тонн Зангезурского коридора скоро станет важным сегментом Среднего коридора, что не только послужит дальнейшему укреплению геополитической позиции Азербайджана, но и создаст условия для роста доходов стран региона».
А сколько доходов Азербайджан получает от международных грузоперевозок?
В ответ на этот вопрос В.Байрамов сказал, что в 2025 году из 16 миллионов 813 тысяч тонн грузов, перевезённых железной дорогой, на международные грузоперевозки пришлось 14 миллионов 269 тысяч тонн: «Из них 6 миллионов 695 тысяч тонн составили прямые транзитные грузы. Импорт составил 4 миллиона 723 тысячи тонн, экспорт — 2 миллиона 850 тысяч тонн. Доход от грузоперевозок железной дорогой составил 383 миллиона 996 тысяч манатов, из которых 333 миллиона 911 тысяч манатов приходится на международные грузоперевозки.
В 2025 году доход от грузоперевозок воздушным транспортом составил 2 миллиарда 398 миллионов манатов, из которых 2 миллиарда 397 миллионов манатов пришлись на международные перевозки.
В прошлом году доходы от международных грузоперевозок морским транспортом составили 57 миллионов 382 тысячи манатов, трубопроводным транспортом — 266 миллионов 560 тысяч, автомобильным транспортом — 204 миллиона 275 тысяч манатов».
По словам В.Байрамова, официальные итоги первого квартала этого года также обнадеживают: «Доход от железнодорожных перевозок за первые три месяца этого года составил 96 миллионов 049 тысяч манатов, из которых 81 миллион 765 тысяч манатов приходится на международные грузоперевозки. Доход от грузоперевозок воздушным транспортом составил 571 миллион 292 тысяч манатов, из которых 571 миллион 50 тысяч манатов — доля международных грузоперевозок.
Официальные данные показывают, что в прошлом году доход от международных грузоперевозок составил 3,3 миллиарда манатов. Это означает, что реализация поставленной Президентом Азербайджана цели позволит стране получать около 7 миллиардов манатов доходов от международных грузоперевозок в год. Это будет способствовать диверсификации экономики и увеличению государственных доходов Азербайджана».