Böyük Britaniyanın baş nazirinin müavini və ədliyyə naziri Devid Lemmi, eləcə də maliyyə naziri Reyçel Rivz Endi Börnemin yeni hökumətinin tərkibi açıqlanmadan istefa veriblər.
Medianews.az TASS-a istinadən xəbər verir ki, hər iki siyasətçi istefa vermiş baş nazir Kir Starmerin yaxın silahdaşları hesab olunurlar.
Bundan əvvəl Britaniya KİV-i Endi Börnemin hökumətində baş nazirin müavini vəzifəsini hakim Leyboristlər Partiyasının sədr müavini Lüsi Pauellin tutacağını yazmışdı. Maliyyə naziri postuna isə hazırkı daxili işlər naziri Şabana Mahmudun təyin olunacağı ehtimal edilir.
Endi Börnem bazar ertəsi günorta saatlarında baş nazir vəzifəsinin icrasına başlayıb. O, may ayında keçirilən yerli seçkidə Leyboristlər Partiyasının məğlubiyyətindən sonra partiya deputatlarının təzyiqi ilə istefa verməyə məcbur qalan Kir Starmeri əvəz edib.

Deputy Prime Minister and Justice Secretary of the United Kingdom David Lammy, as well as Finance Minister Rachel Reeves, have resigned before the announcement of the composition of Andy Burnham's new government.
Medianews.az, citing TASS, reports that both politicians are considered close allies of the resigned Prime Minister Keir Starmer.
Earlier, British media wrote that in Andy Burnham's government, the position of Deputy Prime Minister would be held by the deputy leader of the ruling Labour Party, Lucy Powell. It is also anticipated that the current Home Secretary, Shabana Mahmood, will be appointed as the Finance Minister.
Andy Burnham began performing the duties of Prime Minister around midday on Monday. He replaced Keir Starmer, who was forced to resign under pressure from party deputies following the Labour Party's defeat in the local elections held in May.