Böyük Britaniyanın baş nazirinin müavini və ədliyyə naziri Devid Lemmi, eləcə də maliyyə naziri Reyçel Rivz Endi Börnemin yeni hökumətinin tərkibi açıqlanmadan istefa veriblər.
Medianews.az TASS-a istinadən xəbər verir ki, hər iki siyasətçi istefa vermiş baş nazir Kir Starmerin yaxın silahdaşları hesab olunurlar.
Bundan əvvəl Britaniya KİV-i Endi Börnemin hökumətində baş nazirin müavini vəzifəsini hakim Leyboristlər Partiyasının sədr müavini Lüsi Pauellin tutacağını yazmışdı. Maliyyə naziri postuna isə hazırkı daxili işlər naziri Şabana Mahmudun təyin olunacağı ehtimal edilir.
Endi Börnem bazar ertəsi günorta saatlarında baş nazir vəzifəsinin icrasına başlayıb. O, may ayında keçirilən yerli seçkidə Leyboristlər Partiyasının məğlubiyyətindən sonra partiya deputatlarının təzyiqi ilə istefa verməyə məcbur qalan Kir Starmeri əvəz edib.

Заместитель премьер-министра и министр юстиции Великобритании Дэвид Лэмми, а также министр финансов Рэйчел Ривз подали в отставку до объявления состава нового правительства Энди Борна.
Medianews.az со ссылкой на ТАСС сообщает, что оба политика считаются близкими соратниками ушедшего в отставку премьер-министра Кира Стармера.
Ранее британские СМИ писали, что на пост заместителя премьер-министра в правительстве Энди Борна будет назначена заместитель председателя Лейбористской партии Люси Пауэлл. Предполагается, что на пост министра финансов назначат нынешнего министра внутренних дел Шабана Махмуда.
Энди Борн приступил к исполнению обязанностей премьер-министра в понедельник в полдень. Он сменил Кира Стармера, который был вынужден уйти в отставку под давлением депутатов партии после поражения Лейбористской партии на местных выборах в мае.