Rusiya Azərbaycandan elektrik enerjisi idxalını
Bu ilin yanvar-may aylarında Azərbaycandan Rusiyaya 54,219 milyon kVt/saat həcmində elektrik enerjisi ixrac edilib.
Medianews.az  xəbər verir ki, Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən, bu həcmdə elektrik enerjisinin ixracından əldə olunan gəlir 2,522 milyon ABŞ dolları olub.
Rusiyaya elektrik enerjisi ixracı 2025-ci ilin eyni aylarındakı göstərici ilə müqayisədə həcm ifadəsində 1,189 milyon kVt/saat və ya 2,2%, dəyər ifadəsi ilə isə 115 min ABŞ dolları, yaxud 4,8% artıb.
Eyni zamanda, 2026-cı ilin ilk beş ayında Azərbaycan Rusiyadan 1,192 milyon ABŞ dolları dəyərində, 30,033 milyon kVt/saat həcmində elektrik enerjisi idxal edib.
Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə dəyər ifadəsində 40 min ABŞ dolları və ya 3,5% çox, həcm ifadəsində isə 4,496 milyon kVt/saat və ya 13% azdır.
2026-cı ilin yanvar-may aylarında Azərbaycandan ümumilikdə üç ölkəyə - Rusiya, Gürcüstan və İran İslam Respublikasına 12,513 milyon ABŞ dolları dəyərində 232,993 milyon kVt/saat elektrik enerjisi ixrac edilib. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə Azərbaycandan elektrik enerjisi ixracı dəyər ifadəsində 24,8 milyon ABŞ dolları və ya 3 dəfə, həcm baxımından isə 425,1 milyon kVt/saat və yaxud 2,8 dəfə azalıb.
Bundan başqa, bu ilin ilk beş ayında Azərbaycan sözügedən ölkələrdən 3,401 milyon ABŞ dolları dəyərində 71,059 milyon kVt/saat elektrik enerjisi idxal edib. Bu, ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə dəyər baxımından 1,4 milyon ABŞ dolları və ya 1,7 dəfə, həcm ifadəsində isə 15,9 milyon kVt/saat və ya 28,9% çoxdur.

В период с января по май этого года из Азербайджана в Россию было экспортировано 54,219 миллиона кВт/ч электроэнергии.
По данным Государственного комитета по статистике, доход от экспорта электроэнергии в этом объеме составил 2,522 миллиона долларов США, сообщает Medianews.az.
Экспорт электроэнергии в Россию по сравнению с аналогичным периодом 2025 года в объеме увеличился на 1,189 миллиона кВт/ч или 2,2%, в стоимостном выражении — на 115 тысяч долларов США, или на 4,8%.
В то же время, в первые пять месяцев 2026 года Азербайджан импортировал из России электроэнергию объемом 30,033 миллиона кВт/ч на сумму 1,192 миллиона долларов США.
Этот показатель по сравнению с аналогичным периодом прошлого года уменьшился в стоимостном выражении на 40 тысяч долларов США, или на 3,5%, а в объеме — на 4,496 миллиона кВт/ч, или на 13%.
В январе-мае 2026 года из Азербайджана в целом в три страны — Россию, Грузию и Исламскую Республику Иран — было экспортировано электроэнергии на сумму 12,513 миллиона долларов США и объемом 232,993 миллиона кВт/ч. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспорт электроэнергии из Азербайджана сократился в стоимостном выражении на 24,8 миллиона долларов США, то есть втрое, а в объеме — на 425,1 миллиона кВт/ч, или в 2,8 раза.
Кроме того, в первые пять месяцев этого года Азербайджан импортировал из указанных стран электроэнергию стоимостью 3,401 миллиона долларов США объемом 71,059 миллиона кВт/ч. По сравнению с показателем аналогичного периода прошлого года, это на 1,4 миллиона долларов США, или в 1,7 раза, больше в стоимостном выражении, и на 15,9 миллиона кВт/ч, или на 28,9% больше в объеме.