Azərbaycanın tanınmış idman icmalçısının PROQNOZU
İyunun 11-dən ABŞ, Kanada və Meksikada keçirilən 23-cü dünya futbol çempionatı finişə yol alıb. Yarımfinal (Fransa – İspaniya, İngiltərə – Argentina) 14-15 iyula, üçüncü yer oyunu və final 19 iyula təyin olunub.
Yarımfinalçıların hər biri titul sahibidir. İngiltərə 1966-cı ildə, Argentina 1978, 1986 və 2022-ci illərdə, Fransa 1998 və 2018-ci illərdə, İspaniya 2010-cu ildə dünya çempionu olub.
Əvvəlki 22 çempionatın daha 4 qalibi var. 1930 və 1950-ci illərdə Uruqvay, 1934, 1938, 1982 və 2006-cı illərdə İtaliya, 1954, 1974, 1990 və 2014-cü illərdə Almaniya (Qərbi Almaniya), 1958, 1962, 1970, 1994 və 2002-ci illərdə Braziliya zəfər əldə edib.
İtaliya 23-cü dünya çempionatına çıxa bilməyib, Uruqvay qrupda qalıb, Almaniya 1/16 finalda, Braziliya 1/8 finalda ələnib.
Beləliklə, 2026-cı ilin dünya çempionatı əvvəlki çempionlardan birinin qələbəsi ilə bitəcək. Bəs kimin? Argentina dördüncü, Fransa üçüncü, yoxsa İngiltərə və ya İspaniya ikinci çempionluğa sevinəcək?
Tanınmış idman icmalçısı Rasim Mövsümzadə Medianews.az-ın sorğusunu belə cavablandırıb:
“Yarımfinalçılardan Argentina komandasının yenidən dünya çempionu titulunu qazanmaq ehtimalının daha yüksək olduğunu düşünürəm. Çünki heyətində bəlkə də bəşər tarixinin ən şanslı insanı çıxış edir. 1986-cı il mundialında Dieqo Maradonanın əli ilə vurduğu məşhur qoldan sonra futbol leksikonuna "Tanrının əli" ifadəsi daxil olmuşdusa, bu gün Lionel Messi üçün yarı zarafat, yarı ciddi "Tanrının ən sevimli bəndəsi" demək də yerinə düşər. Üstəlik, Argentina millisinin bəxti onda gətirib ki, yarımfinala qədər FIFA reytinqinin ilk 10-luğunda yer alan komandaların heç biri ilə üz-üzə gəlməyib. Yeri gəlmişkən, bu mövzuda bir argentinalı jurnalist dostumla danışarkən mənə belə də dedi: “Ümumiyyətlə, argentinalılar çox şanslı insanlardır”.
Bu mundialda göstərdiyi oyuna görə isə Fransa millisini çempionluğa daha layiq hesab etmək mümkündür. DÇ-2022-nin finalında Kilian Mbappe ilə yanaşı oyundaşları da eyni əzmkarlığı göstərsəydilər indi o, Peleyə məxsus üçqat dünya çempionu rekorduna şərik çıxa bilərdi.
Avropa çempionu İspaniya millisi ənənəvi olaraq topa nəzarət edir, oyunun tempini müəyyənləşdirir və rəqibi uzun müddət müdafiədə saxlamağı bacarır. Buna baxmayaraq, son zərbə mərhələsində və qol vəziyyətləri yaratmaqda bəzən ciddi çətinlik yaşayır.
İngiltərə komandası da 1966-cı ildə bizim Tofiq Bəhramovun tarixə düşən qərarı ilə qazandığı dünya çempionluğunu təkrarlayacaq gücdə olduğu təəssüratını yaratmır”.

The 23rd World Football Championship held in the USA, Canada, and Mexico since June 11 has reached its conclusion. The semifinals (France – Spain, England – Argentina) are scheduled for July 14-15, with the third-place match and final set for July 19.
Each of the semifinalists is a titleholder. England won in 1966, Argentina in 1978, 1986, and 2022, France in 1998 and 2018, and Spain in 2010.
There are four more winners from the previous 22 championships. Uruguay triumphed in 1930 and 1950, Italy in 1934, 1938, 1982, and 2006, Germany (West Germany) in 1954, 1974, 1990, and 2014, and Brazil in 1958, 1962, 1970, 1994, and 2002.
Italy did not qualify for the 23rd world championship, Uruguay remained in the group stage, Germany was eliminated in the round of 16, and Brazil was knocked out in the round of 16.
Thus, the 2026 World Championship will end with the victory of one of the previous champions. But whose? Will Argentina rejoice for the fourth time, France for the third, or will England or Spain celebrate their second championship?
Famous sports commentator Rasim Mövsümzade Medianews.az responded to the survey as follows:
“Among the semifinalists, I believe the Argentina team has a higher chance of winning the world champion title again. Because perhaps the luckiest person in human history is playing in their squad. Just as the phrase "Hand of God" entered the football lexicon after Diego Maradona’s famous goal with his hand in the 1986 World Cup, today it would be appropriate to say, half-jokingly and half-seriously, that Lionel Messi is "God's favorite disciple." Moreover, the Argentina national team has been lucky in that they have not faced any of the teams ranked in the top 10 of the FIFA rankings until the semifinals. Incidentally, when I discussed this with an Argentine journalist friend, he even told me: “In general, Argentines are very lucky people.”
Based on their performance in this World Cup, the French national team can be considered more deserving of the championship. If in the 2022 final alongside Kylian Mbappe, his teammates had shown the same determination, he could now share Pele’s record of three world championships.
The European champion Spain team traditionally controls the ball, sets the tempo of the game, and can keep the opponent in defense for long periods. Nevertheless, they sometimes experience serious difficulties in the final attacking phase and in creating scoring opportunities.
The England team does not seem to have the strength to repeat the world championship they won in 1966 with the historic decision made by our Tofiq Bahramov.”