Azərbaycanın tanınmış idman icmalçısının PROQNOZU
İyunun 11-dən ABŞ, Kanada və Meksikada keçirilən 23-cü dünya futbol çempionatı finişə yol alıb. Yarımfinal (Fransa – İspaniya, İngiltərə – Argentina) 14-15 iyula, üçüncü yer oyunu və final 19 iyula təyin olunub.
Yarımfinalçıların hər biri titul sahibidir. İngiltərə 1966-cı ildə, Argentina 1978, 1986 və 2022-ci illərdə, Fransa 1998 və 2018-ci illərdə, İspaniya 2010-cu ildə dünya çempionu olub.
Əvvəlki 22 çempionatın daha 4 qalibi var. 1930 və 1950-ci illərdə Uruqvay, 1934, 1938, 1982 və 2006-cı illərdə İtaliya, 1954, 1974, 1990 və 2014-cü illərdə Almaniya (Qərbi Almaniya), 1958, 1962, 1970, 1994 və 2002-ci illərdə Braziliya zəfər əldə edib.
İtaliya 23-cü dünya çempionatına çıxa bilməyib, Uruqvay qrupda qalıb, Almaniya 1/16 finalda, Braziliya 1/8 finalda ələnib.
Beləliklə, 2026-cı ilin dünya çempionatı əvvəlki çempionlardan birinin qələbəsi ilə bitəcək. Bəs kimin? Argentina dördüncü, Fransa üçüncü, yoxsa İngiltərə və ya İspaniya ikinci çempionluğa sevinəcək?
Tanınmış idman icmalçısı Rasim Mövsümzadə Medianews.az-ın sorğusunu belə cavablandırıb:
“Yarımfinalçılardan Argentina komandasının yenidən dünya çempionu titulunu qazanmaq ehtimalının daha yüksək olduğunu düşünürəm. Çünki heyətində bəlkə də bəşər tarixinin ən şanslı insanı çıxış edir. 1986-cı il mundialında Dieqo Maradonanın əli ilə vurduğu məşhur qoldan sonra futbol leksikonuna "Tanrının əli" ifadəsi daxil olmuşdusa, bu gün Lionel Messi üçün yarı zarafat, yarı ciddi "Tanrının ən sevimli bəndəsi" demək də yerinə düşər. Üstəlik, Argentina millisinin bəxti onda gətirib ki, yarımfinala qədər FIFA reytinqinin ilk 10-luğunda yer alan komandaların heç biri ilə üz-üzə gəlməyib. Yeri gəlmişkən, bu mövzuda bir argentinalı jurnalist dostumla danışarkən mənə belə də dedi: “Ümumiyyətlə, argentinalılar çox şanslı insanlardır”.
Bu mundialda göstərdiyi oyuna görə isə Fransa millisini çempionluğa daha layiq hesab etmək mümkündür. DÇ-2022-nin finalında Kilian Mbappe ilə yanaşı oyundaşları da eyni əzmkarlığı göstərsəydilər indi o, Peleyə məxsus üçqat dünya çempionu rekorduna şərik çıxa bilərdi.
Avropa çempionu İspaniya millisi ənənəvi olaraq topa nəzarət edir, oyunun tempini müəyyənləşdirir və rəqibi uzun müddət müdafiədə saxlamağı bacarır. Buna baxmayaraq, son zərbə mərhələsində və qol vəziyyətləri yaratmaqda bəzən ciddi çətinlik yaşayır.
İngiltərə komandası da 1966-cı ildə bizim Tofiq Bəhramovun tarixə düşən qərarı ilə qazandığı dünya çempionluğunu təkrarlayacaq gücdə olduğu təəssüratını yaratmır”.

С 11 июня в США, Канаде и Мексике проходит 23-й чемпионат мира по футболу, который близится к завершению. Полуфиналы (Франция – Испания, Англия – Аргентина) назначены на 14-15 июля, матч за третье место и финал – на 19 июля.
Каждая из команд-полуфиналистов уже становилась обладателем титула. Англия была чемпионом в 1966 году, Аргентина – в 1978, 1986 и 2022 годах, Франция – в 1998 и 2018 годах, Испания – в 2010 году.
Еще четыре победителя были у предыдущих 22 чемпионатов. Уругвай выигрывал в 1930 и 1950 годах, Италия – в 1934, 1938, 1982 и 2006 годах, Германия (Западная Германия) – в 1954, 1974, 1990 и 2014 годах, Бразилия – в 1958, 1962, 1970, 1994 и 2002 годах.
Италия не вышла на 23-й чемпионат мира, Уругвай остался в группе, Германия вылетела в 1/16 финала, Бразилия – в 1/8 финала.
Таким образом, чемпионат мира 2026 года закончится победой одного из предыдущих чемпионов. Но кого именно? Кто порадуется своей второй победе – Аргентина, занявшая четвёртое место, Франция – третье, или же Англия или Испания?
Известный спортивный обозреватель Расим Мовсумзаде Medianews.az ответил на опрос следующим образом:
«Считаю, что у команды Аргентины больше шансов вновь завоевать титул чемпиона мира среди полуфиналистов. Потому что в составе, возможно, выступает самый удачливый человек в истории человечества. Если в чемпионате мира 1986 года после знаменитого гола Диего Марадоны рукой в футбольный лексикон вошло выражение «Рука Бога», то сегодня про Лионеля Месси можно сказать полу шутливо, полу всерьёз «любимец Бога». Более того, сборной Аргентины повезло в том, что до полуфинала она не встретилась с командами из первой десятки рейтинга FIFA. Кстати, когда я говорил об этом с одним аргентинским журналистом, он сказал мне: «Вообще-то аргентинцы — очень удачливые люди».
Однако по игре на этом чемпионате мира можно признать сборную Франции более достойной чемпионства. Если бы в финале ЧМ-2022 Килиан Мбаппе вместе с товарищами проявил такое же упорство, сейчас он мог бы разделить с Пеле рекорд трёх чемпионских титулов.
Сборная Испании, являющаяся чемпионом Европы, традиционно контролирует мяч, задаёт темп игры и умеет долго держать соперника в обороне. Тем не менее, на стадии плей-офф и при создании голевых моментов ей иногда бывает достаточно трудно.
Команда Англии не производит впечатления, что обладает силой повторить своё чемпионство мира, завоеванное в 1966 году с решающим судьбоносным решением нашего Тофика Бахрамова».