Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə "The Times" məlumat yayıb.
Məlumata görə, Çeferin adi şərtlərdə final oyununda mütləq iştirak edəcəkdi. Lakin o, ABŞ millisinin hücumçusu Folarin Balogunun diskvalifikasiyasının ləğv edilməsinə etiraz olaraq səfərdən imtina edib.
Nəşr qeyd edir ki, bu hadisə FIFA ilə UEFA arasındakı münasibətləri ciddi şəkildə gərginləşdirib. UEFA daxilində turnirin gedişinə siyasi müdaxilədən narazılıq ifadə olunub.
Xatırladaq ki, Balogun 2026-cı il dünya çempionatının 1/16 final mərhələsində Bosniya və Herseqovina yığmasına qarşı keçirilən oyunda meydandan qovulub və ona bir oyunluq cəza verilib. Qırmızı vərəqənin ləğv edilməsindən sonra futbolçunun diskvalifikasiyası da aradan qaldırılıb və Balogun pley-off mərhələsinin növbəti turunda Belçika millisinə qarşı oyunda meydana çıxa bilib.

Президент УЕФА Александр Чеферин не присутствовал на финальном матче чемпионата мира по футболу 2026 года.
Medianews.az сообщает, что об этом сообщил «The Times».
По информации, Чеферин при обычных условиях обязательно принял бы участие в финальной игре. Однако он отказался от поездки в знак протеста против отмены дисквалификации нападающего сборной США Фоларина Балогуна.
Издание отмечает, что это событие серьёзно обострило отношения между ФИФА и УЕФА. Внутри УЕФА выразили недовольство политическим вмешательством в ход турнира.
Напомним, что Балогун был удалён с поля в матче 1/16 финала чемпионата мира 2026 года против сборной Боснии и Герцеговины и получил одноматчевую дисквалификацию. После отмены красной карточки дисквалификация футболиста была снята, и Балогун смог выйти на поле в следующем раунде плей-офф в игре против сборной Бельгии.