53 il sonra Brüs Li üçün bunu etdilər
Brüs Li 1940-cı ildə çinli opera sənətçisi olan ailəsinin ABŞ turnesi zamanı Kaliforniyada dünyaya gəlib.
Uşaqlığını Honkonqda keçirən və 18 yaşında yenidən ABŞ-yə qayıdan Li, burada film dünyasına addım atıb.
"The Big Boss", "The Green Hornet", "Fist of Fury" və "Enter the Dragon" kimi ekran əsərləri ilə Kunq-funu bütün dünyaya tanıdan Brüs Li, karyerası boyunca irqçiliklə və ona bəxş edilən stereotip rollarla mübarizə aparıb.
Çin döyüş sənətlərini və fəlsəfəsini bütün dünyaya tanıdaraq Şərq mədəniyyətinin hörmət qazanmasında böyük rol oynayan Li, 1973-cü ildə, cəmi 32 yaşında ikən dünyasını dəyişib.
Brüs Li, vəfatından 53 il sonra Kaliforniya tarixində adına hər il xüsusi gün həsr olunan ilk Çin əsilli amerikalı olaraq tarixə düşüb./BAKU.WS

The legendary martial artist, actor, and director Bruce Lee will now be officially commemorated in California.
With a new law signed by California Governor Gavin Newsom, May 17 has been officially declared "Bruce Lee Day."
Bruce Lee was born in California in 1940 during the U.S. tour of his family, who were Chinese opera performers.
Spending his childhood in Hong Kong and returning to the U.S. at the age of 18, Lee stepped into the film world there.
With films such as "The Big Boss," "The Green Hornet," "Fist of Fury," and "Enter the Dragon," Bruce Lee introduced Kung Fu to the whole world and fought against racism and the stereotypical roles assigned to him throughout his career.
By introducing Chinese martial arts and philosophy to the entire world and playing a major role in gaining respect for Eastern culture, Lee passed away in 1973 at the young age of 32.
Bruce Lee entered history as the first Chinese American in California to have a special day dedicated in his name every year, 53 years after his death./BAKU.WS