Ürək sağlamlığını dəstəkləyən 9 bitki: Mütəxəssislərdən vacib xəbərdarlıq
Ürək-damar sağlamlığını qorumaq üçün yalnız dərmanlar deyil, sağlam qidalanma və düzgün həyat tərzi də mühüm rol oynayır. Ənənəvi tibbdə uzun illərdir istifadə olunan bəzi bitkilərin tərkibindəki faydalı maddələrin ürək fəaliyyətini dəstəkləyə biləcəyi bildirilir.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, xroniki iltihablanma və oksidləşdirici stress damarların zədələnməsinə, ateroskleroza və ürək xəstəlikləri riskinin artmasına səbəb ola bilər. Bəzi bitkilərdə olan antioksidant və iltihabəleyhinə maddələr isə ürək-damar sisteminin qorunmasına kömək edə bilər.
Araşdırmalarda ürək sağlamlığı ilə əlaqələndirilən 9 bitki açıqlanıb:
Sarımsaq – Tərkibindəki allisin maddəsi sayəsində xolesterin və qan təzyiqinin azalmasına kömək edə, damarların elastikliyini dəstəkləyə bilər.
Zərdəçal – Kurkumin maddəsi ilə zəngin olan zərdəçalın iltihabəleyhinə və antioksidant təsirlərə malik olduğu qeyd edilir. Qara bibərlə birlikdə qəbul edildikdə təsirinin arta biləcəyi bildirilir.
Yemişan – Ənənəvi tibbdə ürək üçün istifadə olunan bitkilərdən biri hesab olunur. Ürək əzələsinin fəaliyyətini dəstəkləyə və bəzi ürək çatışmazlığı əlamətlərinin azalmasına kömək edə bilər.
Darçın – Qan şəkərinin və xolesterin səviyyəsinin tənzimlənməsinə müsbət təsir göstərə biləcəyi düşünülür.
Yaşıl çay – Tərkibindəki katexinlər sayəsində damar sağlamlığının qorunmasına və oksidləşdirici stressin azalmasına dəstək ola bilər.
Zəncəfil – Antioksidant xüsusiyyətləri ilə qan dövranına və qan təzyiqinin tənzimlənməsinə təsir göstərə bilər.
Kətan toxumu – Omeqa-3 yağ turşuları və lignanlarla zəngin olması səbəbilə damar sağlamlığı üçün faydalı hesab olunur.
Rozmarin – Antioksidant xüsusiyyətləri ilə orqanizmdə oksidləşdirici stressin azalmasına kömək edə bilər.
Acı bibər – Tərkibindəki kapsaisin maddəsi qan dövranını dəstəkləyə və damar fəaliyyətinə təsir göstərə bilər.Demokrat.az

Для сохранения здоровья сердечно-сосудистой системы важна не только медикаментозная терапия, но и здоровое питание и правильный образ жизни. Известно, что полезные вещества, содержащиеся в некоторых растениях, которые используются в традиционной медицине в течение многих лет, могут поддерживать работу сердца.
По словам специалистов, хроническое воспаление и окислительный стресс могут привести к повреждению сосудов, атеросклерозу и повышению риска сердечных заболеваний. Антиоксиданты и противовоспалительные вещества, содержащиеся в некоторых растениях, могут помочь защитить сердечно-сосудистую систему.
В исследованиях были выделены 9 растений, связанных со здоровьем сердца:
Чеснок — благодаря содержащемуся в нем алицину может помочь снизить уровень холестерина и артериальное давление, поддерживать эластичность сосудов.
Куркума — богата куркумином, который обладает противовоспалительными и антиоксидантными свойствами. Сообщается, что при совместном приеме с черным перцем эффект усиливается.
Глог — считается одним из растений, используемых в традиционной медицине для сердца. Может поддерживать работу сердечной мышцы и способствовать уменьшению симптомов сердечной недостаточности.
Корица — считается, что она положительно влияет на регулирование уровня сахара и холестерина в крови.
Зеленый чай — благодаря содержащимся в нем катехинам может способствовать сохранению здоровья сосудов и снижению окислительного стресса.
Имбирь — обладает антиоксидантными свойствами, может влиять на кровообращение и регулирование артериального давления.
Льняное семя — считается полезным для здоровья сосудов благодаря содержанию омега-3 жирных кислот и лигнанов.
Розмарин — благодаря антиоксидантным свойствам способствует снижению окислительного стресса в организме.
Острый перец — содержащийся в нем капсаицин может поддерживать кровообращение и влиять на функции сосудов.Demokrat.az