Tramp və Zelenski Ankarada görüşəcək
ABŞ Prezidenti Donald Trampın iyulun 8-də Ankarada keçiriləcək NATO sammiti çərçivəsində ukraynalı həmkarı Volodimir Zelenski ilə görüşü planlaşdırılır.
Bu barədə Ağ Evin mətbuat xidmətinin iyulun 5-də yayımladığı ABŞ liderinin iş qrafikində qeyd olunub.
Vaşinqton administrasiyasının rəhbəri iyulun 7-də Ankaraya gələrək Türkiyə lideri Rəcəb Tayyib Ərdoğanla görüşəcək. İyulun 8-də isə Tramp Zelenski (Bakı vaxtı ilə 15:30) və Suriya Prezidenti Əhməd əş-Şaara (Bakı vaxtı ilə 16:30) ilə jurnalistlər üçün qapalı formatda ikitərəfli görüşlər keçirəcək.
Bakı vaxtı ilə saat 17:15-də Vaşinqton administrasiyasının rəhbəri mətbuat konfransında çıxış edəcək. Bundan sonra o, ABŞ-yə geri dönəcək.
Bazar günü "Reuters" agentliyinin yüksəkrütbəli ABŞ rəsmisinə istinadən verdiyi məlumata görə, Tramp Zelenski ilə Ukrayna münaqişəsinin həlli yollarını müzakirə etmək niyyətindədir. Bu görüşdən sonra isə Amerika liderinin böyük ehtimalla Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə əlaqə saxlayacağı gözlənilir./oxu.az

Запланирована встреча президента США Дональда Трампа с украинским коллегой Владимиром Зеленским 8 июля в Анкаре в рамках саммита НАТО.
Об этом говорится в графике работы лидера США, опубликованном пресс-службой Белого дома 5 июля.
Глава администрации Вашингтона прибудет в Анкару 7 июля и проведет встречу с турецким лидером Реджепом Тайипом Эрдоганом. 8 июля Трамп проведет закрытые для журналистов двусторонние встречи с Зеленским (по бакинскому времени в 15:30) и с президентом Сирии Ахмедом аль-Шара (по бакинскому времени в 16:30).
По бакинскому времени в 17:15 глава администрации Вашингтона выступит на пресс-конференции. После этого он вернется в США.
В воскресенье агентство "Reuters" со ссылкой на высокопоставленного американского чиновника сообщило, что Трамп намерен обсудить с Зеленским пути урегулирования конфликта в Украине. По ожиданиям, после этой встречи американский лидер с большой вероятностью свяжется с президентом России Владимиром Путиным./oxu.az