Rusiyadan deportasiya olunan əcnəbilərin sayı artıb
Bu ilin yanvar–iyun aylarında Rusiyadan 59 ölkəyə ümumilikdə 43 700 əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs deportasiya olunub.
Bu barədə "Vedomosti" qəzeti Federal Məhkəmə İcraçıları Xidmətinin (FSSP) mətbuat xidmətinə istinadən məlumat yayıb.
Göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 65,5 faiz artıb. Belə ki, 2025-ci ilin yanvar–iyun aylarında Rusiyadan 26 400 əcnəbi ölkədən çıxarılmışdı.
İyulun 24-də Rusiya Federasiya Şurası əcnəbilərin ölkədən çıxarılması ilə nəticələnə biləcək inzibati xətaların siyahısının genişləndirilməsini nəzərdə tutan qanunu təsdiqləyib. Yeni qanuna əsasən, belə xətaların sayı 22-dən 45-ə çatdırılıb.
Bu hüquq poztuntularına ictimai asayişin pozulması, sərhədçilərin qanuni tələblərinə tabe olmamaq, diskriminasiya halları, habelə internetdə insan ləyaqətini alçaldan məlumatların yayılması daxildir.

In the first half of this year, a total of 43,700 foreigners and stateless persons were deported from Russia to 59 countries.
This information was reported by the "Vedomosti" newspaper citing the press service of the Federal Bailiffs Service (FSSP).
The indicator increased by 65.5 percent compared to the same period last year. In fact, from January to June 2025, 26,400 foreigners were deported from Russia.
On July 24, the Federation Council of Russia approved a law expanding the list of administrative offenses that could result in the deportation of foreigners from the country. According to the new law, the number of such offenses has been increased from 22 to 45.
These violations include public order disturbances, failure to comply with the lawful demands of border guards, cases of discrimination, as well as the dissemination of information that degrades human dignity on the internet.