Rusiyadan deportasiya olunan əcnəbilərin sayı artıb
Bu ilin yanvar–iyun aylarında Rusiyadan 59 ölkəyə ümumilikdə 43 700 əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs deportasiya olunub.
Bu barədə "Vedomosti" qəzeti Federal Məhkəmə İcraçıları Xidmətinin (FSSP) mətbuat xidmətinə istinadən məlumat yayıb.
Göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 65,5 faiz artıb. Belə ki, 2025-ci ilin yanvar–iyun aylarında Rusiyadan 26 400 əcnəbi ölkədən çıxarılmışdı.
İyulun 24-də Rusiya Federasiya Şurası əcnəbilərin ölkədən çıxarılması ilə nəticələnə biləcək inzibati xətaların siyahısının genişləndirilməsini nəzərdə tutan qanunu təsdiqləyib. Yeni qanuna əsasən, belə xətaların sayı 22-dən 45-ə çatdırılıb.
Bu hüquq poztuntularına ictimai asayişin pozulması, sərhədçilərin qanuni tələblərinə tabe olmamaq, diskriminasiya halları, habelə internetdə insan ləyaqətini alçaldan məlumatların yayılması daxildir.

В январе–июне этого года из России депортировали в общей сложности 43 700 иностранцев и лиц без гражданства в 59 стран.
Об этом сообщает газета "Ведомости" со ссылкой на пресс-службу Федеральной службы судебных приставов (ФССП).
Показатель вырос на 65,5 процента по сравнению с тем же периодом прошлого года. Так, в январе–июне 2025 года из России было выдворено 26 400 иностранцев.
24 июля Совет Федерации РФ утвердил закон, предусматривающий расширение списка административных правонарушений, которые могут привести к выдворению иностранцев из страны. Согласно новому закону, число таких правонарушений увеличено с 22 до 45.
В эти нарушения входят условия, нарушающие общественный порядок, неповиновение законным требованиям пограничников, случаи дискриминации, а также распространение в интернете информации, унижающей человеческое достоинство.