Sosial media fenomenləri Endryu və Tristan Teyt ABŞ-nin Florida ştatında saxlanılıblar.
Demokrat.az xəbər verir ki, CBS News-un məlumatına görə, ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin sözçüsü bildirib ki, qardaşlar Böyük Britaniya ilə ABŞ arasında qüvvədə olan ekstradisiya sazişi və hüquq-mühafizə orqanları arasında əməkdaşlıq çərçivəsində Mayamidə nəzarətə götürülüblər.
Nazirliyin federal hüquq-mühafizə qurumunun sözçüsü Bredi Makkarron isə "Associated Press"ə açıqlamasında saxlanılma ilə bağlı orderin məxfi olduğunu deyib. O, ittihamlarla bağlı əlavə məlumat verməyib.
Qeyd edək ki, Böyük Britaniyada 39 yaşlı Endryu Teyt 7 təcavüz, insan alveri, qəsdən xəsarət yetirmə və uşaq istismarı görüntüləri ilə bağlı çoxsaylı ittihamlarla üz-üzədir.
38 yaşlı Tristan Teyt isə cinsi zorakılıq, iki təcavüz və insan alveri ilə əlaqədar ittiham olunur.
Həm ABŞ, həm də Böyük Britaniya vətəndaşlığına malik olan Teyt qardaşları 2016-cı ildə Rumıniyaya köçüblər. Onlar 2022-ci ildə insan alveri ilə bağlı aparılan istintaq çərçivəsində bu ölkədə də saxlanılıblar.

Феномены социальных сетей Эндрю и Тристан Тейт задержаны во Флориде, США.
По данным Demokrat.az, со ссылкой на CBS News, представитель Министерства юстиции США сообщил, что братья были задержаны в Майами в рамках действующего между Великобританией и США соглашения об экстрадиции и сотрудничества правоохранительных органов.
Представитель федерального правоохранительного органа ведомства Бреди Маккаррон в интервью Associated Press заявил, что ордер на задержание является секретным. Он не предоставил дополнительной информации по предъявленным обвинениям.
Отметим, что в Великобритании 39-летний Эндрю Тейт обвиняется по множеству статей, включая 7 случаев изнасилования, торговлю людьми, умышленное причинение вреда и насилие над детьми.
38-летний Тристан Тейт обвиняется в сексуальном насилии, двух случаях изнасилования и торговле людьми.
Братья Тейт, обладающие гражданством как США, так и Великобритании, переехали в Румынию в 2016 году. В 2022 году они также были задержаны в этой стране в рамках расследования, связанного с торговлей людьми.