Şəhid ailələrinin statusunda yenilik
Peşə təhsili, orta ixtisas təhsili, ali təhsil müəssisələrində təhsil alanlara şəhid ailəsi statusunun verilməsi ilə bağlı qanunvericiliyə dəyişiklik təklif edilir.
Trend.Az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunan İnsan hüquqları üzrə müvəkkilin (Ombudsmanın) 2025-ci il üzrə məruzəsində öz əksini tapıb.
"Şəhid adının əbədiləşdirilməsi və şəhid ailələrinə edilən güzəştlər haqqında" Qanuna əsasən, ər-arvad, valideyn, 18 yaşına çatmamış uşaqlar, 18 yaşına çatanadək əlilliyi müəyyən olunmuş 18 yaşından yuxarı əlilliyi olan övladları, qardaşlar və bacılar, uşaq evlərində tərbiyə olunanlar, peşə təhsili, orta ixtisas təhsili, ali təhsil müəssisələrində təhsil alanlar isə həmin təhsil müəssisələrini bitirənədək, lakin ən çoxu 23 yaşına çatanadək, qanunla onları saxlamalı şəxs yoxdursa, babalar və nənələr şəhid ailəsinin üzvləri hesab edilirlər.
Ombudsmanın məruzəsində şəhid ailəsinin üzvlərinin təhsil hüququnun təmin olunması ilə bağlı səmərəliliyin artırılması məqsədilə yuxarıdakı abzasda müəyyən edilmiş peşə təhsili, orta ixtisas təhsili va ali təhsil müəssisələrində təhsil alanlara münasibətdə 23 yaş məhdudiyyətinin artırılması təklif edilir.

Нововведение в статусе семей шехидов
В законодательство предлагается внести изменения, касающиеся предоставления статуса семьи шехида обучающимся в учреждениях профессионального образования, среднего специального и высшего образования.
Как сообщает Trend.Az, это нашло отражение в докладе Уполномоченного по правам человека (омбудсмана) на 2025 год, обсуждавшемся на сегодняшнем заседании Комитета по правам человека Милли Меджлиса.
В соответствии с Законом «Об увековечивании имени шехида и льготах, предоставляемых семьям шехидов», к членам семьи шехида относятся супруги, родители, дети до 18 лет, дети с инвалидностью до 18 лет, а также совершеннолетние дети с инвалидностью, братья и сёстры, воспитанники детских домов, а также обучающиеся в учреждениях профессионального, среднего специального и высшего образования – до окончания соответствующего учебного заведения, но не более до достижения 23 лет, если по закону за ними никто не осуществляет уход, к членам семьи шехида считаются также бабушки и дедушки.
В докладе омбудсмана для повышения эффективности обеспечения права на образование членов семей шехидов предлагается увеличить возрастное ограничение 23 года, установленное для обучающихся в учреждениях профессионального, среднего специального и высшего образования, указанное в вышеупомянутом абзаце.