Paşinyan rusiyalı sərhədçiləri yerlilərlə əvəzləmək istəyir
“Dövlətin imkanları artdıqca Ermənistan sərhədçiləri İran və Türkiyə ilə sərhədin müəyyən hissələrində mərhələli şəkildə yerləşdiriləcək”.
“Qafqazinfo” Ermənistan mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Baş naziri Nikol Paşinyan brifinq zamanı açıqlama verib.
“Biz həm də rusiyalı sərhədçilərə sərhədin mühafizəsinə görə ödəniş edirik. Elə hallar olub ki, rusiyalı tərəfdaşlarımız ödənişin artırılması məsələsini qaldırıblar, çünki mövcud vəsait bu xidmətin göstərilməsi üçün kifayət deyil”, - o deyib.
O, ödənişin artırılmasına xərclənə biləcək vəsaitin Ermənistanın öz sərhədçilərinin imkanlarının genişləndirilməsinə yönləndirilməsinin məqsədəuyğunluğu məsələsini nəzərdən keçirdiklərini bildirib.
Paşinyanın sözlərinə görə, rusiyalı tərəfdaşlar Ermənistan üçün məqbul olan məbləğ qarşılığında işləməyə davam edə bilərlər, qalan hissəni isə ermənistanlı sərhədçilər mərhələli şəkildə nəzarətə götürəcəklər.

«По мере увеличения возможностей государства армянские пограничники будут поэтапно размещаться на определённые участки границы с Ираном и Турцией».
«Qafqazinfo», ссылаясь на армянские СМИ, сообщает, что об этом на брифинге заявил премьер-министр страны Никол Пашинян.
«Мы также осуществляем оплату русским пограничникам за охрану границы. Бывали случаи, когда наши российские партнёры поднимали вопрос о повышении оплаты, поскольку существующих средств недостаточно для предоставления этой услуги», — сказал он.
Он отметил, что рассматривается целесообразность направлять средства, которые могут быть использованы для повышения оплаты, на расширение возможностей армянских пограничников.
По словам Пашиняна, российские партнёры могут продолжать работать за сумму, приемлемую для Армении, а остальную часть контроля армянские пограничники будут постепенно брать на себя.