Paşinyan rusiyalı sərhədçiləri yerlilərlə əvəzləmək istəyir
“Dövlətin imkanları artdıqca Ermənistan sərhədçiləri İran və Türkiyə ilə sərhədin müəyyən hissələrində mərhələli şəkildə yerləşdiriləcək”.
“Qafqazinfo” Ermənistan mətbuatına istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Baş naziri Nikol Paşinyan brifinq zamanı açıqlama verib.
“Biz həm də rusiyalı sərhədçilərə sərhədin mühafizəsinə görə ödəniş edirik. Elə hallar olub ki, rusiyalı tərəfdaşlarımız ödənişin artırılması məsələsini qaldırıblar, çünki mövcud vəsait bu xidmətin göstərilməsi üçün kifayət deyil”, - o deyib.
O, ödənişin artırılmasına xərclənə biləcək vəsaitin Ermənistanın öz sərhədçilərinin imkanlarının genişləndirilməsinə yönləndirilməsinin məqsədəuyğunluğu məsələsini nəzərdən keçirdiklərini bildirib.
Paşinyanın sözlərinə görə, rusiyalı tərəfdaşlar Ermənistan üçün məqbul olan məbləğ qarşılığında işləməyə davam edə bilərlər, qalan hissəni isə ermənistanlı sərhədçilər mərhələli şəkildə nəzarətə götürəcəklər.

"As the state's capabilities increase, Armenian border guards will be gradually deployed at certain sections of the border with Iran and Turkey."
"Qafqazinfo," citing the Armenian press, reports that the country's Prime Minister Nikol Pashinyan made a statement about this during a briefing.
"We also pay Russian border guards for border protection. There have been cases where our Russian partners have raised the issue of increasing the payment, because the existing funds are not sufficient to provide this service," he said.
He stated that they are considering the advisability of directing funds that could be spent on increasing the payment towards expanding the capabilities of Armenia's own border guards.
According to Pashinyan, Russian partners can continue working for a reasonable amount for Armenia, and the remaining part will be gradually taken over by Armenian border guards.