Ona görə “Dəmir yumruq” hazır vəziyyətdə olmalıdır
“İrəvandakı Respublika meydanında bir qrup şovinistin Türkiyə bayrağını yandırması bu ölkədə Türkiyə və Azərbaycana qarşı hələ də düşmənçilik hisslərinin qaldığını göstərir”. Siyasi elmlər doktoru, professor Vaqif Abdullayev Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, dövlət bayrağının yandırılması vəhşilikdir: “Təəssüf doğuran odur ki, bu hadisəni bəzi ictimai qüvvələr və siyasi partiyalar da dəstəkləyir. “Daşnaksütyun” Partiyasının, Robert Köçəryanın başçılıq etdiyi Ermənistan blokunun və digər təşkilatların at oynatmasında, Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı ərazi iddiaları irəli sürülməsində Ermənistan hakimiyyətinin də günahı var. Doğrudur, baş nazir Paşinyan bu hadisəni qınadı, bunu açıq-aydın gərginliyə səbəb olan təxribatçı davranış adlandırdı. Ancaq belə hallara yol verməmək üçün hakimiyyət lazımi tədbirlər görə bilərdi.
Azərbaycan 5 aydır ki, Ermənistana ucuz benzin, yanacaq verir, Qazaxıstan, Rusiya və başqa ölkələrdən gələn malların asan və maneəsiz bu ölkəyə keçidini təmin edir. Azərbaycan Ermənistana normal qonşuluq münasibəti qurmaq üçün humanizmin bütün təzahürlərini nümayiş etdirir.
Eləcə də qardaş Türkiyə ermənilərə öz qapılarını açıb, işləməyə gələn minlərlə erməniyə yer verib, hazırda sərhədləri açmaq üçün məsləhətləşmə aparılır.
Bu cür normallaşma mühitində qondarma erməni soyqırımının ildönümünün keçirilməsi, “məşəl yürüşü”nün təşkili, Türkiyə və Azərbaycan əleyhinə şüarlar səsləndirilməsi, Türkiyə bayrağının yandırılması qəbuledilməz və bağışlanmazdır.
Tipik erməni təfəkkürünün nümunəsi olan bu hadisələr göstərir ki, ermənidən dost olmaz, düşmən öz fitnə-fəsadından, hiyləgərliyindən geri çəkiləsi deyil. Ona görə də, "Dəmir yumruq" həmişə hazır vəziyyətdə olmalıdır”.

«Сожжение группы шовинистов турецкого флага на площади Республики в Ереване показывает, что в этой стране до сих пор сохраняются враждебные чувства к Турции и Азербайджану». Доктор политических наук, профессор Вагиф Абдуллаев так заявил в интервью Medianews.az.
Он отметил, что сожжение государственного флага — это дикость: «Жаль, что это событие поддерживают некоторые общественные силы и политические партии. В причастности к действиям «Дашнакцутюн» партии, блока Армении во главе с Робертом Кочаряном и других организаций, а также в выдвижении территориальных претензий к Азербайджану и Турции виновато и правительство Армении. Правда, премьер-министр Пашинян осудил этот инцидент и назвал его открытой провокацией, вызывающей напряжение. Однако, чтобы не допускать таких случаев, власти могли принять необходимые меры.
Азербайджан уже пять месяцев поставляет Армении дешевый бензин и топливо, обеспечивает беспрепятственный и простой проход товаров из Казахстана, России и других стран в эту страну. Азербайджан демонстрирует все проявления гуманизма в целях установления нормальных соседских отношений с Арменией.
Так же братская Турция открыла свои двери армянам, предоставив место тысячам армян, приехавших на работу, и в настоящее время ведутся консультации о открытии границ.
В таком контексте нормализации проведение годовщины мнимого армянского геноцида, организация «марша факелов», выкрикивание лозунгов против Турции и Азербайджана, сожжение турецкого флага являются неприемлемыми и непростительными.
Эти события, являющиеся типичным примером армянского мышления, показывают, что из армянина не получится друга, враг не откажется от своих интриг и коварства. Поэтому «Железный кулак» должен всегда быть готовым».