Ona görə “Dəmir yumruq” hazır vəziyyətdə olmalıdır
“İrəvandakı Respublika meydanında bir qrup şovinistin Türkiyə bayrağını yandırması bu ölkədə Türkiyə və Azərbaycana qarşı hələ də düşmənçilik hisslərinin qaldığını göstərir”. Siyasi elmlər doktoru, professor Vaqif Abdullayev Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, dövlət bayrağının yandırılması vəhşilikdir: “Təəssüf doğuran odur ki, bu hadisəni bəzi ictimai qüvvələr və siyasi partiyalar da dəstəkləyir. “Daşnaksütyun” Partiyasının, Robert Köçəryanın başçılıq etdiyi Ermənistan blokunun və digər təşkilatların at oynatmasında, Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı ərazi iddiaları irəli sürülməsində Ermənistan hakimiyyətinin də günahı var. Doğrudur, baş nazir Paşinyan bu hadisəni qınadı, bunu açıq-aydın gərginliyə səbəb olan təxribatçı davranış adlandırdı. Ancaq belə hallara yol verməmək üçün hakimiyyət lazımi tədbirlər görə bilərdi.
Azərbaycan 5 aydır ki, Ermənistana ucuz benzin, yanacaq verir, Qazaxıstan, Rusiya və başqa ölkələrdən gələn malların asan və maneəsiz bu ölkəyə keçidini təmin edir. Azərbaycan Ermənistana normal qonşuluq münasibəti qurmaq üçün humanizmin bütün təzahürlərini nümayiş etdirir.
Eləcə də qardaş Türkiyə ermənilərə öz qapılarını açıb, işləməyə gələn minlərlə erməniyə yer verib, hazırda sərhədləri açmaq üçün məsləhətləşmə aparılır.
Bu cür normallaşma mühitində qondarma erməni soyqırımının ildönümünün keçirilməsi, “məşəl yürüşü”nün təşkili, Türkiyə və Azərbaycan əleyhinə şüarlar səsləndirilməsi, Türkiyə bayrağının yandırılması qəbuledilməz və bağışlanmazdır.
Tipik erməni təfəkkürünün nümunəsi olan bu hadisələr göstərir ki, ermənidən dost olmaz, düşmən öz fitnə-fəsadından, hiyləgərliyindən geri çəkiləsi deyil. Ona görə də, "Dəmir yumruq" həmişə hazır vəziyyətdə olmalıdır”.

“The burning of the Turkish flag by a group of chauvinists in the Republic Square in Yerevan shows that hostile feelings against Turkey and Azerbaijan still remain in this country.” Political Science Doctor, Professor Vagif Abdullayev said this in an interview with Medianews.az.
He stated that burning the state flag is barbarism: “What is regrettable is that some public forces and political parties also support this incident. The Armenian government is also to blame for the actions of the “Dashnaktsutyun” Party, the Armenia bloc led by Robert Kocharyan, and other organizations, in making moves and pressing territorial claims against Azerbaijan and Turkey. It is true that Prime Minister Pashinyan condemned this event and called it an openly provocative behavior causing tension. However, the government could have taken necessary measures to prevent such incidents.”
Azerbaijan has been supplying cheap gasoline and fuel to Armenia for 5 months, ensuring the easy and unhindered passage of goods coming from Kazakhstan, Russia, and other countries into that country. Azerbaijan demonstrates all manifestations of humanism to establish normal neighborly relations with Armenia.
Likewise, brotherly Turkey has opened its doors to the Armenians and accommodated thousands of Armenians who came to work, and consultations are currently being held to open the borders.
In such an environment of normalization, holding the anniversary of the so-called Armenian genocide, organizing the “torch march,” shouting slogans against Turkey and Azerbaijan, and burning the Turkish flag are unacceptable and unforgivable.
These events, which are typical examples of the Armenian mindset, show that an Armenian will never be a friend; the enemy will not desist from his intrigue, mischief, and deceit. Therefore, the “Iron Fist” must always be ready.”