Meningit epidemiyası yayılır:
Medianews.az xəbər verir ki, Ştatın səhiyyə komissarı Faruk Abubakarın məlumatına görə, təxminən bir ay əvvəl başlayan xəstəlik artıq 8 rayona yayılıb.
Bu müddətdə 256 şübhəli yoluxma qeydə alınıb.
Məlumata əsasən, xəstəlik əsasən 1-15 yaş arası uşaqlar arasında yayılıb. Sıx yaşayış şəraiti və quru küləklər yoluxma riskini artıran əsas amillər kimi göstərilir.
Rəsmi qurum epidemiyanın genişlənməsi fonunda təcili tədbirlərin gücləndirildiyini bildiri. Nigeriya hökuməti isə 2030-cu ilə qədər meningitlə mübarizə və xəstəliyin aradan qaldırılması üçün yeni proqramlar həyata keçirdiyini açıqlayıb.
Qeyd edək ki, meningit hava-damcı yolu ilə yayılan və əsasən beyin və sinir sistemini zədələyən təhlükəli infeksion xəstəlikdir.

Распространяется эпидемия менингита:
По сообщению Medianews.az, по данным Комиссара здравоохранения штата Фарука Абубакара, болезнь, начавшаяся примерно месяц назад, уже распространилась на 8 районов.
За этот период зарегистрировано 256 подозрительных случаев заражения.
Согласно информации, болезнь в основном распространяется среди детей в возрасте от 1 до 15 лет. Плотные условия проживания и сухие пыльные ветры считаются основными факторами, увеличивающими риск заражения.
Официальные органы сообщают, что в связи с расширением эпидемии принимаются срочные меры. Правительство Нигерии заявило, что до 2030 года внедряет новые программы по борьбе с менингитом и искоренению болезни.
Отметим, что менингит — это опасное инфекционное заболевание, передающееся воздушно-капельным путем и в первую очередь поражающее мозг и нервную систему.