Məhkəmə NATO sammitinə qatılmasına
Məhkəmə, İspaniyanın Baş naziri Pedro Sançezin həyat yoldaşı Beqona Qomezin onunla Türkiyədəki NATO sammitinə getməsinə qarşı qərar qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, iyunun 20-də hakim Xuan Karlos Peynado baş nazirin həyat yoldaşına qarşı məhkəmə prosesinin açılmasını, qabaqlayıcı tədbir olaraq, onun pasportunun müsadirə edilməsini və ölkədən çıxışının qadağan edilməsini əmr edib.
Qomez Peynadodan əvvəlcə 7-8 iyul tarixlərində Ankarada keçiriləcək NATO sammitinə, daha sonra isə qızının məzun olması üçün Londona getməsinə icazə verməsini istəyib.
Baş nazirin həyat yoldaşına Ankaraya səyahət etmək üçün icazəsi verilməyib. Lakin Qomezin Böyük Britaniyaya səfər etməsinə icazə verilib. Böyük Britaniyaya səfərindən sonra o, pasportunu təhvil verməlidir.
Qeyd edək ki, İspaniya Baş nazirinin həyat yoldaşına qarşı istintaq 2024-cü ildə başlayıb. O, əlaqələrdən sui-istifadə, mənimsəmə və biznes korrupsiyasında şübhəli bilinir.

The court has made a decision against Begoña Gómez, wife of Spain's Prime Minister Pedro Sánchez, regarding her accompanying him to the NATO summit in Turkey.
According to Medianews.az, on June 20, Judge Juan Carlos Peinado ordered the initiation of a court case against the prime minister's wife, and as a preventive measure, ordered the confiscation of her passport and prohibited her from leaving the country.
Gómez initially asked Peinado for permission to attend the NATO summit in Ankara on July 7-8, and later to travel to London for her daughter's graduation.
The prime minister's wife was not granted permission to travel to Ankara. However, Gómez was allowed to travel to the United Kingdom. She must surrender her passport after her trip to the UK.
It should be noted that the investigation against the wife of the Spanish Prime Minister began in 2024. She is suspected of abuse of connections, embezzlement, and business corruption.