İnsanlar bölgələrdə iş tapsa,
Medianews.az xəbər verir ki, Milli Məclisin deputatı Fazil Mustafa bildirdi ki, bunlar da tıxacın qarşısını almayacaq:
"Çünki tıxac daha qlobal bir problemdir. Bu problemin həlli üçün alternativ yolların çəkilməsi, dəniz üzərindən nəqliyyat marşrutlarının yaradılması və ya körpü infrastrukturunun daha müasir, çoxmərtəbəli, asma tipli modellərlə inkişaf etdirilməsi daha effektiv nəticə verə bilər. Digər vacib məsələ isə Bakının yükünün azaldılması istiqamətində addımların atılmasıdır".
Millət vəkilinin fikrincə, regionların inkişafı və sahibkarlığın dəstəklənməsi vacibdir ki, insanlar yaşadıqları bölgələrdə iş tapa bilsinlər:
"İnsanlar regionlarda məşğulluq imkanları əldə etdikcə, paytaxta axın da azalacaq. Nəticə etibarilə, əhali sıxlığı azaldıqca tıxac probleminin də müəyyən dərəcədə aradan qaldırılması mümkün olacaq".

В Баку вскоре обсуждается переход на переменный рабочий график.
Как сообщает Medianews.az, депутат Милли Меджлиса Фазил Мустафа заявил, что это тоже не решит проблему пробок:
"Потому что пробки — это более глобальная проблема. Для её решения более эффективным может быть создание альтернативных путей, организация транспортных маршрутов через море или развитие мостовой инфраструктуры с использованием более современных, многоуровневых, подвесных моделей. Другой важный вопрос – принятие мер по снижению нагрузки на Баку".
По мнению депутата, важно развивать регионы и поддерживать предпринимательство, чтобы люди могли находить работу в тех местах, где они живут:
"По мере того как люди получают возможности для занятости в регионах, поток в столицу уменьшится. В итоге, с уменьшением плотности населения, можно будет в определённой степени решить проблему пробок".