19 aprel imtahanlarının nəticələri - Cəmi bir nəfər 300 bal yığdı
- Əvvəlki illərin məzunları üçün qəbul imtahanının I mərhələsi, V ixtisas qrupu üzrə ali təhsil müəssisələrinə və 11 illik təhsil bazasında kolleclərə qəbul imtahanı;
- Müsabiqədə buraxılış imtahanında verdiyi xarici dildən fərqli dil üzrə iştirak etmək istəyən cari ilin məzunları üçün əlavə xarici dil imtahanı;
- Qəbul imtahanını buraxılış imtahanında verdiyi dildən fərqli dil üzrə vermək istəyən cari ilin məzunları üçün əlavə tədris dili imtahanı;
- Mart ayında keçirilmiş buraxılış imtahanlarında üzrlü səbəblərdən iştirak edə bilməmiş və barəsində Mərkəzə müraciət edilmiş cari ilin XI sinif şagirdləri üçün buraxılış imtahanı;
- Eksternat qaydasında XI sinif üzrə yekun attestasiyada iştirak etmək istəyən şəxslər üçün buraxılış imtahanı;
- Buraxılış imtahanlarında üzrlü səbəblərdən iştirak edə bilməmiş və barəsində Mərkəzə müraciət edilmiş əvvəlki illərin XI sinif məzunları üçün buraxılış imtahanı;
- Naxçıvan MR-də yerləşən məktəblərin cari ilin XI sinif şagirdləri üçün buraxılış imtahanı.
1-3-cü kateqoriyaya aid olan imtahan iştirakçıları nəticələrini öyrənmək üçün bu linkdən, 4-7-ci kateqoriyaya aid olan imtahan iştirakçıları isə bu linkdən istifadə etməlidirlər.
Abituriyentlər (şagirdlər) imtahan nəticələri haqqında məlumatı (hər fənn üzrə ümumi balı), mobil operatorlar (Azercell, Bakcell, Nar) vasitəsilə imtahana buraxılış vərəqəsində verilən kodu 7727 nömrəsinə göndərməklə də öyrənə bilərlər.
Bu imtahanlarında iştirakı nəzərdə tutulan 37593 nəfərdən 2205 nəfər imtahana gəlməyib. 14 nəfər tələb olunan qaydaları pozduğu üçün imtahandan xaric olunub.
İmtahanda ən yüksək nəticəni 300 bal toplayan Naxçıvan Muxtar Respublikası, Ordubad rayonu, Aşağı Əylis kənd tam orta məktəbinin cari il məzunu  Babazadə Ayxan Asiman oğlu göstərib. Xatırladaq ki, imtahanda toplanılması mümkün olan maksimal bal 300-dür.
İmtahan nəticələri ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün DİM-də Apellyasiya Komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Apellyasiya Komissiyasına müraciət etmək istəyənlər 18 may saat 10:00-dan 20 may saat 17:00-dək DİM-in saytında yerləşdiriləcək elektron ərizəni doldurmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Göstərilən müddət ərzində qeydiyyatdan keçməyənlər sonradan Apellyasiya Komissiyasına müraciət edə bilməyəcəklər. Elektron ərizədə haqqında müraciət edilən tapşırığın nömrəsi seçilməli, onunla bağlı müraciətin məzmunu yazılmalı və meyarın hansı bəndinə uyğun hesab edildiyi göstərilməlidir. Elektron ərizədə müraciətin məzmunu qeyd olunmadığı halda ərizə qəbul edilmir və həmin müraciət araşdırılmır.
Apellyasiya prosesi aşağıdakı ardıcıllıqla aparılır:
İmtahan iştirakçılarının müraciət etdikləri tapşırıqlar üzrə ekspert rəyi (yazılı şəkildə) apellyasiya ərizələrinə əlavə edilir;
İmtahan iştirakçılarının apellyasiya ərizələrində qeyd etdikləri telefon nömrəsinə apellyasiya prosesinin başa çatması ilə bağlı “sms” göndərilir.
Bundan sonra şagirdlər (abituriyentlər) apelyasiya.dim.gov.az saytında ərizələrinə daxil olaraq apellyasiyanın nəticəsi ilə tanış ola və ekspert rəyini oradan çap edə bilərlər.
Apellyasiya Komissiyasına müraciət etməmişdən əvvəl şagirdlər (abituriyentlər) DİM-in saytında, imtahan nəticələri ilə bağlı səhifədə öz nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri, hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları ilə, həmçinin tapşırıqların şərti və izahlarla (https://shorturl.at/r0TdK) tanış ola bilərlər. Ötən imtahanların təcrübəsi göstərir ki, apellyasiya üçün ərizə yazanların təqribən 15%-i ümumiyyətlə tapşırığa cavab verməyib və ya öz cavabı ilə mümkün doğru cavabları, qiymətləndirmə şkalasını müqayisə edib tanış olmadan komissiyaya müraciət ediblər. İmtahan iştirakçılarının nəzərinə çatdırırıq ki, bu tip müraciətlərə baxılmayacaq.

Results of the exams held on April 19 have been announced.
- The first stage of the entrance exam for graduates of previous years, admission exam to higher education institutions for group V specialties, and admission exam to colleges based on 11-year education;
- Additional foreign language exam for current year graduates who wish to participate in a different foreign language than the one given in the graduation exam;
- Additional instruction language exam for current year graduates who wish to take the entrance exam in a different language than the one given in the graduation exam;
- Graduation exam for current year 11th-grade students who could not attend the graduation exams held in March due to valid reasons and whose applications were submitted to the Center;
- Graduation exam for those wishing to participate in the final attestation of 11th grade in external studies;
- Graduation exam for graduates of previous years' 11th grade who could not attend the graduation exams due to valid reasons and whose applications were submitted to the Center;
- Graduation exam for 11th-grade students of schools located in the Nakhchivan Autonomous Republic.
Exam participants in categories 1-3 can find out their results through this link, while exam participants in categories 4-7 should use this link.
Applicants (students) can also learn about their exam results (total score per subject) by sending the code given on the exam admission ticket via mobile operators (Azercell, Bakcell, Nar) to the number 7727.
Out of 37,593 people expected to take part in these exams, 2,205 did not show up. 14 people were expelled from the exam for violating the required rules.
The highest result in the exam was achieved by Ayxan Asiman oglu Babazade, a current year graduate of the Secondary School of Ashaghy Aylis village, Ordubad district, Nakhchivan Autonomous Republic, scoring 300 points. Recall that the maximum possible score in the exam is 300.
To review appeals regarding exam results, an Appeals Commission will operate at the SEC. Those wishing to apply to the Appeals Commission can register by filling out the electronic application on the SEC website from 10:00 on May 18 until 17:00 on May 20. Those who do not register within the specified period will not be able to appeal to the Appeals Commission later. In the electronic application, the number of the task being appealed must be selected, the content of the appeal must be written, and the clause of the criteria according to which it is considered must be indicated. Applications not containing the content of the appeal will not be accepted, and such appeals will not be examined.
The appeal process is conducted in the following sequence:
The Appeals Commission reviews all works subject to appeal;
An expert opinion (written) on the tasks appealed by the exam participants is attached to the appeal applications;
A "sms" notification about the completion of the appeal process is sent to the phone number indicated in the appeal applications of the exam participants.
After this, students (applicants) can log into their applications on the apelyasiya.dim.gov.az website, get acquainted with the results of the appeal, and print out the expert opinion from there.
Appeals related to answers written in non-compliant ways on the answer sheet, including corrections that cause the optical device to mistakenly mark the answer as wrong (e.g., shading two circles in a multiple-choice question, etc.), will not be considered.
Before applying to the Appeals Commission, students (applicants) can familiarize themselves with their results, graphical representation of the answer sheet, evaluation criteria for each open-type task, and the conditional notations and explanations of tasks at the page related to exam results on the SEC website (https://shorturl.at/r0TdK). Experience from previous exams shows that approximately 15% of those who write appeals did not answer the task at all or applied to the commission without comparing their own answers with possible correct answers and the evaluation scale. We inform exam participants that such appeals will not be considered.