"Arzum" niyə 5 il 2 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edildi? -
Paytaxtın Xəzər rayonunda bir nəfərin ölümü, bir nəfərin isə ağır bədən xəsarəti alması ilə nəticələnən yol nəqliyyat hadisəsi törətməkdə təqsirləndirilən "Arzum 9999" ləqəbli tiktoker İlduzə Hacıyevanın cinayət işi üzrə qəbul edilmiş məhkəmə hökmü sosial şəbəkələrdə və müxtəlif media resurslarında geniş müzakirə olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Bakı şəhər Xəzər Rayon Məhkəməsinin media ilə əlaqələrə məsul şəxs, hakim Ramilə Xəzri açıqlama verib.
O bildirib ki, İ. Hacıyevaya qarşı irəli sürülən ittihama əsasən, o, 27 iyun 2025-ci il tarixində saat 00:53 radələrində "Changan Qiyuan A05 Plug-in Hibrid" markalı, 10-BY-117 dövlət qeydiyyat nişanlı minik avtomobili ilə Bakı şəhəri Xəzər rayonu ərazisində Mərdəkan–Qala avtomobil yolunda Qala istiqamətində hərəkətdə olarkən "Yol hərəkəti haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 42-ci maddəsinin 1-ci hissəsinin (sürücü hərəkətə başlamadan, yer dəyişmədən, dönmədən, ötmədən və dayanmadan qabaq müvafiq istiqamətə dönmək üçün xarici işıq siqnallarının köməyi ilə, bunlar olmadıqda və ya nasazlıq yarandıqda isə əl işarələri ilə siqnal verməlidir. Bu zaman manevr təhlükəsiz olmalı və hərəkətin digər iştirakçıları üçün mane yaratmamalıdır) və 37-ci maddəsinin 4-cü hissəsinin (hadisə haqqında Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanına xəbər verməli, hadisəni görmüş adamların soyadlarını, ünvanlarını yazmalı və Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı əməkdaşlarının gəlməsini gözləməlidir) tələblərini pozmuşdur.
Nəticədə İ. Hacıyeva Məlikov Amal Musa oğlunun idarə etdiyi "Mercedes-Benz D2" markalı, 77-UK-890 dövlət qeydiyyat nişanlı avtomobilin arxa təkərinə sürtməklə vurub ehtiyatsızlıqdan çarpaz toqquşmaya səbəb olub.
"Belə ki, İ. Hacıyeva "Mercedes-Benz D2" markalı avtomobilin sağa istiqamətlənərək yolun sağ kənarında olan beton maneəyə çırpılması nəticəsində həmin avtomobildə olan sərnişin Muradova Sənubər Firdovsi qızının ağır bədən xəsarəti almasına, sürücü Məlikov Amalın isə ölümünə səbəb olan yol-nəqliyyat hadisəsi törətmişdir. İ. Hacıyeva yol-nəqliyyat hadisəsini törətdikdən sonra öz şəxsiyyəti barədə Azərbaycan Respublikasının hüquq-mühafizə orqanlarına xəbər vermədən, həmin orqanların əməkdaşlarının gəlməsini gözləmədən və zərərçəkmiş şəxslərə yardım göstərmədən idarə etdiyi avtomobillə hadisə yerindən qaçmışdır. Bundan sonra istintaqdan yayınmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının hüdudlarını tərk edərək Almaniya Federativ Respublikasına getmişdir", - hakim bildirib.
İ. Hacıyevaya qarşı Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 263.2-ci (yol hərəkəti və nəqliyyat vasitələrinin istismarı qaydalarını pozma ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) və 264-cü (yol-nəqliyyat hadisəsi yerindən qaçma) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb və baxılması üçün məhkəməyə göndərilib.
"Məhkəmə araşdırması zamanı müəyyən edilmişdir ki, iş üzrə təyin edilmiş ekspert rəyinə əsasən, İ. Hacıyevanın hərəkətlərində "Yol hərəkəti haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 42-ci maddəsinin 1-ci hissəsinin tələblərinə uyğunsuzluq olmuş və həmin maddənin tələblərinə riayət etdiyi təqdirdə, onun hadisənin qarşısını almağa texniki imkanı olmuşdur. Eyni zamanda məhkəmə prosesində dövlət ittihamçısı İ. Hacıyevaya qəti olaraq 5 il 9 ay müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilməsini təklif etmişdir. Məhkəmə tərəfindən İ. Hacıyevanın yol-nəqliyyat hadisəsi yerindən qaçması, ölmüş zərərçəkmişin hüquqi varisi ilə və ağır bədən xəsarəti almış zərərçəkmiş şəxsin özü ilə barışığın olmaması, himayəsində yetkinlik yaşına çatmayan uşaqlarının olması nəzərə alınaraq İ. Hacıyevaya qəti olaraq 5 il 2 ay müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilmişdir", - Ramilə Xəzri deyib.
Hakim qeyd edib ki, iş üzrə məhkəmə hökmündən narazı olan tərəflər qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada apellyasiya şikayəti vermək hüququna malikdir.

В Хазарском районе столицы расследуется уголовное дело против тиктокера с ником "Arzum 9999" Ильдюзы Гаджиевой, обвиняемой в совершении дорожно-транспортного происшествия, повлекшего смерть одного человека и тяжкие телесные повреждения другого. Судебное решение по делу вызвало широкий резонанс в социальных сетях и различных медиа ресурсах.
Medianews.az сообщает, что по этому вопросу официальное разъяснение дала Рамиля Хезри, ответственный за связи с медиа в Хазарском районном суде города Баку.
Она заявила, что согласно предъявленному обвинению, Ильдюза Гаджиева 27 июня 2025 года около 00:53 на автомобиле марки "Changan Qiyuan A05 Plug-in Hybrid" с государственным номером 10-BY-117, двигалась в районе Хазарского района города Баку по дороге Мердекан–Кала в направлении Кала и нарушила требования статьи 42, часть 1 Закона Азербайджанской Республики "О дорожном движении" (водитель перед началом движения, перестроением, поворотом, обгоном и остановкой обязательно должен подавать внешние световые сигналы, а при их отсутствии или неисправности — предупреждать жестами. В то же время маневр должен быть безопасным и не создавать препятствий для других участников движения) и части 4 статьи 37 (обязан сообщить компетентному органу исполнительной власти Азербайджана о происшествии, указать имена и адреса свидетелей и ожидать прибытия сотрудников соответствующего органа).
В результате Ильдюза Гаджиева допустила соприкосновение с задним колесом автомобиля марки "Mercedes-Benz D2" с номером 77-UK-890, управляемого Амалом Мусой оглы Меликовым, что привело к невнимательному столкновению.
"Так, в результате того, что автомобиль "Mercedes-Benz D2" под управлением Ильдюзы Гаджиевой направился вправо и врезался в бетонное заграждение, расположенное на правой стороне дороги, пассажир этого автомобиля Санубэр Фирдовси кызы Мурадова получила тяжкие телесные повреждения, а водитель Амал Меликов погиб в этой дорожно-транспортной аварии. После совершения происшествия Ильдюза Гаджиева скрылась с места ДТП, не сообщив правоохранительным органам Азербайджанской Республики о своей личности, не дождавшись прибытия сотрудников и не оказав помощь пострадавшим. После этого, с целью уклонения от следствия, она покинула территорию Азербайджанской Республики и уехала в Федеративную Республику Германия," – — сказала судья.
Ильдюзе Гаджиевой предъявлены обвинения по статьям 263.2 (нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего) и 264 (скрытие с места дорожно-транспортного происшествия) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, и дело направлено в суд для рассмотрения.
"В ходе судебного разбирательства было установлено, что согласно назначенной экспертизе, действия Ильдюзы Гаджиевой противоречили требованиям части 1 статьи 42 Закона Азербайджанской Республики "О дорожном движении", и при соблюдении этих требований она технически могла избежать происшествия. Также на судебном процессе государственный обвинитель настоял на назначении Ильдюзе Гаджиевой строгого наказания — лишения свободы сроком на 5 лет 9 месяцев. Суд, учитывая побег Ильдюзы Гаджиевой с места аварии, отсутствие примирения с законными наследниками погибшего и пострадавшим с тяжелыми телесными повреждениями, а также наличие у нее несовершеннолетних детей, вынес решение о назначении ей строгого наказания — лишения свободы сроком на 5 лет 2 месяца," — подчеркнула Рамиля Хезри.
Судья также отметила, что стороны, неудовлетворенные судебным решением, имеют право подать апелляционную жалобу в порядке, установленном законодательством.