Rusiya hökuməti daxili bazara tədarükü artırmaq üçün dizel yanacağının ixracına qadağa qoyub.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak Vladimir Putinin hökumətlə keçirdiyi iclasda bildirib.
"Bu gün dizel yanacağının ixracına qadağa qoyduq və bu, daxili bazara tədarükün həcmini artırmağa imkan verəcək. İyulda, həmçinin neft məhsullarının idxalına başlayırıq. Daxili bazarda tələbatı ödəmək üçün daha aşağı ekoloji sinfə aid neft məhsulları hesabına əlavə istehsal həcmlərini artırırıq. Neft məhsullarının və qatqıların idxalına sıfır gömrük rüsumunun tətbiqi müddətini daha bir il uzatdıq", - deyə Novak qeyd edib.
Aprel ayında Rusiya hökuməti benzinin ixracına embarqo tətbiq edib və bu qadağa iyulun sonuna qədər qüvvədədir.
Həmçinin 2026-cı il iyunun 1-dən noyabrın 30-dək Rusiyadan aviasiya kerosininin ixracına müvəqqəti qadağa qoyulub.//İnterfax

Правительство России ввело запрет на экспорт дизельного топлива для увеличения поставок на внутренний рынок.
Medianews.az сообщает, что об этом сообщил заместитель премьер-министра России Александр Новак на заседании правительства с Владимиром Путиным.
"Сегодня мы ввели запрет на экспорт дизельного топлива, и это позволит увеличить объемы поставок на внутренний рынок. В июле мы также начинаем импорт нефтепродуктов. Для удовлетворения спроса на внутреннем рынке мы увеличиваем дополнительные объемы производства за счет нефтепродуктов более низкого экологического класса. Срок действия применения нулевой таможенной ставки на импорт нефтепродуктов и присадок продлен еще на год", - отметил Новак.
В апреле правительство России ввело эмбарго на экспорт бензина, и этот запрет действует до конца июля.
Кроме того, с 1 июня по 30 ноября 2026 года введен временный запрет на экспорт авиационного керосина из России.//Интерфакс