Azərbaycan ssenaristləri sistemi dəyişmək istəyir - “Pulu verən mənəm, belə istəyirəm” yanaşması kinoya ziyan vurur -
Azərbaycan ssenaristləri sistemi dəyişmək istəyir - “Pulu verən mənəm, belə istəyirəm” yanaşması kinoya ziyan vurur - MÜSAHİBƏ
Medianews.az saytının müsahibi Azərbaycan Ssenaristlər Gildiyasının sədri Nicat Dadaşovdur.
- Ssenaristlər Gildiyası ötən ayın sonlarında Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının dəstəyilə təsis olunub. Ssenaristləri bir araya gətirmək, peşəkar əməkdaşlığı gücləndirmək, ssenari sənətinin inkişafına töhfə vermək - təsis toplantısında bunları əsas məqsədlər elan etmisiniz. Yeni Gildiya ölkəmizdə bu sahədə ilk qurumdurmu? Ssenaristlərin cəmləndiyi başqa qurumlar da varmı?
- Azərbaycan Ssenaristlər Gildiyası bu sahədə ilk rəsmi peşəkar qurumdur. Ssenaristlər bir qayda olaraq həmişə ya fərdi şəkildə, ya da ayrı-ayrı layihələr çərçivəsində fəaliyyət göstəriblər. Kinematoqrafiya birlikləri olsa da, sırf ssenaristlərin hüquqlarını, peşə standartlarını və inkişafını hədəfləyən ixtisaslaşmış gildiya ilk dəfədir yaradılıb.
- Azərbaycanda təxminən neçə ssenaristin olduğu bəllidirmi?
- Hazırda ölkədə fəal və ya potensial fəaliyyət göstərən ssenaristlərin dəqiq sayı haqda rəsmi statistika yoxdur. Amma biz Gildiya olaraq Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı ilə birlikdə bu sahədə ilk addımlardan biri kimi “Azərbaycan ssenaristləri” adlı bələdçi kitab hazırlayırıq. Bu kitabda təxminən 300-ə yaxın fəaliyyət göstərən və ya potensialı olan ssenarist haqqında məlumat yer alacaq. Bu, həm də gələcəkdə sahənin inkişafını izləmək üçün baza yaradacaq.
- Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində ssenarist ixtisasına yiyələnməyin mümkün olduğundan xəbərdarıq. Ölkəmizdə ssenarist peşəsində yiyələnmək istəyənin üz tuta biləcəyi başqa ünvan da varmı? Gənc ssenaristlərin yetişməsi və inkişafı üçün əlavə imkanlar yaradılmalıdırmı?
- Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti əsas təhsil müəssisəsidir. Bundan əlavə, ölkədə müstəqil kino məktəbləri və kurslar da fəaliyyət göstərir. Lakin gənclərə tövsiyəm odur ki, hər hansı məktəbə və ya kursa müraciət etməzdən əvvəl onun rəhbərliyini, tədris proqramını və məzunlarının uğurlarını yaxşı araşdırsınlar. Sosial şəbəkələrdəki rəngarəng reklamlar bəzən reallıqdan fərqli təəssürat yaradır.
İnkişaf məsələsinə gəldikdə, əlbəttə ki, əlavə imkanlara böyük ehtiyac var. Gildiya olaraq biz bunu prioritet istiqamətlərimizdən biri etmişik. Bizim fəaliyyət planımızda ssenaristin inkişafı üçün lazım olacaq bütün instrumentlər yer alıb. Ustad dərsləri, ssenari laboratoriyaları, yaradıcılıq rezidensiyaları, beynəlxalq mentorlarla görüş, müsabiqələr, mükafatlar və sair. Əsas məqsədimiz gənclərin sahəyə inteqrasiyasına, yəni sadə dildə desək, sahədə öz yerini tapa bilməsinə dəstək olmaqdır.
- Yeni filmlərimizin, xüsusilə serialların ssenarilərindən narazı qalanlar az deyil. Sizcə, filmlərin, serialların uğursuz alınmasında ssenaristlərin günahı nə qədərdir?
- Uğursuzluqda ssenaristin payı olur, amma bu pay çox vaxt şişirdilir. Kino kollektiv sənətdir. Ssenari yaxşı yazılsa belə, inkişaf mərhələsində kifayət qədər vaxt və peşəkar müzakirə olmazsa, rejissorun baxışı ilə düzgün birləşməzsə və ya prodüser mərhələsində ciddi dəyişikliklərə məruz qalarsa, nəticə zəif alına bilər.
Problemin böyük hissəsi sistem xarakterlidir: ssenarinin inkişafına ayrılan vaxtın azlığı, ssenaristlərlə uzunmüddətli əməkdaşlıq mexanizmlərinin zəifliyi, bərbad vəziyyətdə olan müqavilələr və komanda işinin düzgün qurulmaması. Ssenarist də tənqidə açıq olmalıdır, amma uğursuzluğu yalnız ona yükləmək ədalətsizlikdir.
- Bəs, Azərbaycanda film istehsalçıları və televiziya kanalları yaxşı ssenariyə qiymət verməyi, keyfiyyətli ssenarini zəif ssenaridən seçməyi bacarırmı?
- Bu sahədə müəyyən irəliləyiş var, amma hələ də yetərli deyil. Əksər halda televiziya kanalları ssenari seçimi məsələsini sadəcə sinopsis səviyyəsində həll edir və ya bu işi sifariş verdikləri istehsalçı şirkətlərin üzərinə buraxır. Nəticədə hər şey əsasən həmin şirkətlərin zövqü və təcrübəsinə qalır.
Bəzi kanalların seçim komissiyalarında müəyyən meyarlar olsa da, ümumilikdə keyfiyyətli ssenarinin inkişafına ayrılan vaxt və maliyyə resursları çox məhduddur. Əsas problem odur ki, “pulu verən mənəm, belə istəyirəm” münasibəti hələ də geniş yayılıb. Halbuki vəsait xərcləyən tərəf peşəkar heyətə inanmalı, ssenari ilə bağlı fikirlərini müzakirə formatında bildirməlidir, diktə şəklində yox. Bu mexanizmi dəyişdirmək üçün hələ çox iş görülməlidir.
- Azərbaycanda ssenaristlərin əsas problemləri hansıdır: yaradıcılıq qabiliyyətinin, istedadın, savadın zəif olması (fərdi keyfiyyətlər), yoxsa kənar amillər – texniki, maddi dəstəyin zəifliyi?
- Hər ikisi var, amma əsas problem kənar amillərdədir. İstedadı, potensialı olan müəlliflər kifayət qədərdir. Lakin peşəkar inkişaf üçün sistemli dəstək, maliyyə mexanizmləri, ssenari inkişaf fondları, laboratoriyalar və stabil gəlir imkanı zəifdir.
Bir çox ssenarist əsas işini başqa sahədə saxlayıb, yaradıcılığa az vaxt ayıra bilir. Bu da keyfiyyətə və peşəkarlığın artmasına mane olur. Gildiya məhz bu sistem problemlərini hədəfləyir.
- Azərbaycan ssenaristlərinin beynəlxalq layihələrə qoşulmaq imkanları nə dərəcədədir?
- Hazırda beynəlxalq layihələrə qoşulma imkanları məhduddur və çox vaxt rejissor və ya prodüser vasitəsilə baş verir. Ssenaristin özü birbaşa beynəlxalq arenaya çıxmaqda çətinlik çəkir.
Dünyada çox uğurlu modellərdən biri də ssenaristlər üçün rezidensiya proqramlarıdır. Rezidensiya ssenaristin 1-3 ay ərzində sakit və yaradıcı mühitdə yalnız yazı ilə məşğul ola biləcəyi, eyni zamanda əcnəbi ekspertlərlə görüşüb təcrübə mübadiləsi edəcəyi proqramlardır.
Biz Gildiya olaraq bu təcrübəni Azərbaycana gətirmək, yerli ssenaristləri xaricdəki həmkarları ilə birbaşa əlaqələndirmək və ölkəmizin reallığına uyğunlaşdırmaq niyyətindəyik. Təbii ki, məqsəd beynəlxalq təcrübəni ölkə kinematoqrafiyasına inteqrasiya etməkdir.
Gildiyanın təqdimat mərasimində dediyim fikri bir daha təkrarlamaq istəyirəm. İnkişaf ilk növbədə bir-birimizə dəstək verməklə başlayacaq. Ona görə də mən bütün ssenaristləri, əsasən də gənc olanları Gildiyanın ətrafında toplaşmağa dəvət edirəm. Bizə dəstək olmaqla özünüzə də yol açırsınız. Çünki biz sizlər üçün çox maraqlı proqramlar hazırlayırıq. Gəlin Azərbaycan kinosunu birlikdə inkişaf etdirək.

Собеседником сайта Medianews.az является председатель Гильдии сценаристов Азербайджана Ниджат Дадашов.
- Гильдия сценаристов была основана в конце прошлого месяца при поддержке Союза кинематографистов Азербайджана. Объединить сценаристов, укрепить профессиональное сотрудничество, внести вклад в развитие искусства сценария ‒ это были основные цели учредительного собрания. Новая гильдия является в нашей стране первым учреждением в этой области? Есть ли другие организации, объединяющие сценаристов?
- Гильдия сценаристов Азербайджана – это первое официальное профессиональное объединение в этой области. Сценаристы, как правило, всегда действовали либо индивидуально, либо в рамках отдельных проектов. Несмотря на существование союзов кинематографистов, впервые создана специализированная гильдия, ориентированная именно на права сценаристов, профессиональные стандарты и развитие.
- Известно ли примерно, сколько сценаристов в Азербайджане?
- В настоящее время в стране нет официальной статистики о точном количестве активных или потенциальных сценаристов. Но мы, как Гильдия, вместе с Союзом кинематографистов Азербайджана готовим справочник под названием «Сценаристы Азербайджана» — один из первых шагов в этой области. В этой книге будет размещена информация примерно о 300 сценаристах, работающих или имеющих потенциал. Это также послужит базой для отслеживания развития отрасли в будущем.
- Известно, что в Университете культуры и искусства можно овладеть профессией сценариста. Есть ли в нашей стране другие места, куда может обратиться желающий стать сценаристом? Нужно ли создавать дополнительные возможности для подготовки и развития молодых сценаристов?
- Университет культуры и искусства — основное учебное заведение. Кроме того, в стране действуют независимые киношколы и курсы. Но я советую молодым перед поступлением тщательно изучать руководство, учебные программы и успехи выпускников этих школ и курсов. Разнообразная реклама в соцсетях порой создаёт нереалистичное впечатление.
Что касается развития, то, конечно, есть большая потребность в дополнительных возможностях. Как Гильдия мы сделали это приоритетным направлением. В нашем плане деятельности предусмотрены все инструменты, необходимые для развития сценариста: мастер-классы, сценарные лаборатории, творческие резиденции, встречи с международными менторами, конкурсы, премии и др. Наша главная цель — поддержать интеграцию молодёжи в отрасль, проще говоря, помочь им найти своё место в профессии.
- Многие недовольны сценариями наших новых фильмов, особенно сериалов. Как вы считаете, насколько сценаристы виноваты в неудачах фильмов и сериалов?
- В неудаче сценарист тоже виноват, но часто это доля преувеличена. Кино — это коллективное искусство. Даже если сценарий хорошо написан, если на стадии развития не уделяется достаточно времени и не проводится профессиональное обсуждение, если он не совпадает с видением режиссёра или претерпевает серьёзные изменения на этапе продюсирования, итог может оказаться слабым.
Большая часть проблемы носит системный характер: мало времени на развитие сценария, слабые механизмы долгосрочного сотрудничества со сценаристами, плохие контракты и неправильная организация командной работы. Конечно, сценарист должен быть открыт к критике, но обвинять его во всех неудачах — несправедливо.
- А как насчёт продюсеров фильмов и телевизионных каналов в Азербайджане? Умеют ли они оценивать хорошие сценарии, отличать качественные сценарии от слабых?
- В этой области есть определённый прогресс, но его ещё недостаточно. В большинстве случаев телевизионные каналы принимают решения о выборе сценария только на уровне синопсисов или полностью передают эту задачу производственным компаниям, с которыми сотрудничают. В итоге всё зависит от вкуса и опыта именно этих компаний.
Хотя у некоторых каналов есть критерии для комиссий по отбору, в целом, времени и финансовых ресурсов, выделяемых на развитие качественного сценария, очень мало. Основная проблема в том, что отношение «деньги даю я, значит, хочу так» всё еще широко распространено. Однако сторона, выделяющая средства, должна доверять профессиональной команде и выражать свои мысли по сценарию в формате обсуждения, а не диктата. Для изменения этого механизма еще предстоит много работы.
- Какие основные проблемы сценаристов в Азербайджане: слабое творческое мастерство, талант, образование (личные качества) или внешние факторы — слабая техническая и материальная поддержка?
- Есть и то, и другое, но главная проблема именно во внешних факторах. Талантливых и перспективных авторов достаточно. Но для профессионального роста не хватает системной поддержки, финансовых механизмов, фондов развития сценариев, лабораторий и стабильного дохода.
Многие сценаристы сохраняют основную работу в другой сфере и уделяют творчеству мало времени. Это мешает качеству и повышению профессионализма. Именно эти системные проблемы и нацелена решать Гильдия.
- Насколько сценаристы Азербайджана имеют возможности подключаться к международным проектам?
- В настоящее время возможности подключения к международным проектам ограничены и часто реализуются через режиссёров или продюсеров. Сценаристу самому сложно напрямую выйти на международную арену.
Одной из очень успешных моделей в мире являются резиденционные программы для сценаристов. Резиденция — это когда сценарист в течение 1-3 месяцев может в спокойной творческой обстановке заниматься только письмом, а также общаться с иностранными экспертами и обмениваться опытом.
Мы как Гильдия намерены привезти этот опыт в Азербайджан, напрямую связать местных сценаристов с коллегами за рубежом и адаптировать под реалии нашей страны. Разумеется, цель — интегрировать международный опыт в кинематографию страны.
Хочу повторить мысль, которую озвучил на презентации Гильдии. Развитие будет начинаться прежде всего с взаимной поддержки. Поэтому я приглашаю всех сценаристов, особенно молодых, объединиться вокруг Гильдии. Поддерживая нас, вы открываете путь для себя. Потому что мы готовим для вас очень интересные программы. Давайте вместе развивать азербайджанское кино.
Примечание: Статья подготовлена при финансовой поддержке Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса на тему «Популяризация истории государственности, национальных традиций, науки и культуры Азербайджана».