Qazaxıstan sərhəddən yanacağın qanunsuz ixracının qarşısını almaq üçün tədbirlər həyata keçirib.
Medianews.az Tengrinews.kz saytına istinadla xəbər verir ki, energetika nazirinin müavini Kayırrxan Tutkışbayev bu tədbirləri hökumət brifinqində açıqlayıb.
Nazir müavinin sözlərinə görə, tətbiq olunan tədbirlərdən biri həmsərhəd dövlətlərdən nəqliyyat vasitələrinin girişinə məhdudiyyət qoyulmasıdır.
"Hazırda həmsərhəd dövlətlərdən olan yük maşınlarının və minik avtomobillərinin Qazaxıstana gündə bir dəfədən çox olmayaraq daxil olmasına icazə verən tədbir qüvvədədir", - Kaiyrxan Tutkışbayev deyib.
Onun sözlərinə görə, əsas diqqət "boz" yanacaq ixracı üçün əlavə yanacaq çənləri istifadə edilən nəqliyyat vasitələrinin müəyyən edilməsidir.
Rəsmi şəxs deyib ki, qanunsuz yanacaq ixrac etməyə çalışan qayda pozucuları sərhəd bölgələrində müntəzəm olaraq müəyyən edilir.
Daha əvvəl baş nazir Oljas Bektenov yanacaq və sürtkü yağlarının qanunsuz ixracına nəzarətin artırılmasını əmr etmişdi. Hökumətin məlumatlarına görə, cəmi iki gün ərzində nəzarət məntəqələrində əlavə çənlərdə və bidonlarda üç tondan çox yanacaq ixrac etmək üçün 61 cəhdin qarşısı alınıb və ilin əvvəlindən bəri neft məhsullarının qanunsuz ixracı üçün 593 cəhdin qarşısı alınıb.
Qazax məmurlar “həmsərhəd dövlətlər” ifadəsindən istifadə edərkən, söhbətin hansı dövlətdən getdiyini konkretləşdirmirlər. Lakin hər kəs bilir ki, hazırda yanacaq qıtlığı Rusiya Federasiyasında hökm sürür və bu ölkənin Qazaxıstanla həmsərhəd olan vilayətlərinin bir çox sürücüləri Qazaxıstandan yanacaq daşımaqla həm öz ehtiyaclarını təmin etmək, həm də baha sataraq pul qazanmaq niyyətindədirlər.

Kazakhstan has taken measures to prevent the illegal export of fuel across the border.
Medianews.az reports citing Tengrinews.kz that the Deputy Minister of Energy, Kaiyrkhan Tutkyshbayev, announced these measures at a government briefing.
According to the deputy minister, one of the implemented measures is the restriction on the entry of vehicles from neighboring states.
"Currently, the measure allowing trucks and passenger cars from neighboring states to enter Kazakhstan no more than once a day is in effect," said Kaiyrkhan Tutkyshbayev.
According to him, the main focus is on identifying vehicles using additional fuel tanks for the export of "gray" fuel.
The official stated that violators attempting to illegally export fuel are regularly identified in border areas.
Earlier, Prime Minister Olzhas Bektenov ordered increased control over the illegal export of fuel and lubricants. According to government data, within just two days, 61 attempts to export more than three tons of fuel using additional tanks and cans were prevented at checkpoints, and since the beginning of the year, 593 attempts of illegal export of petroleum products have been stopped.
Kazakh officials do not specify which country they mean when using the term "neighboring states." However, everyone knows that currently there is a fuel shortage in the Russian Federation, and many drivers from the regions bordering Kazakhstan aim to satisfy their needs by transporting fuel from Kazakhstan and also to make money by selling it at high prices.