Qazaxıstan sərhəddən yanacağın qanunsuz ixracının qarşısını almaq üçün tədbirlər həyata keçirib.
Medianews.az Tengrinews.kz saytına istinadla xəbər verir ki, energetika nazirinin müavini Kayırrxan Tutkışbayev bu tədbirləri hökumət brifinqində açıqlayıb.
Nazir müavinin sözlərinə görə, tətbiq olunan tədbirlərdən biri həmsərhəd dövlətlərdən nəqliyyat vasitələrinin girişinə məhdudiyyət qoyulmasıdır.
"Hazırda həmsərhəd dövlətlərdən olan yük maşınlarının və minik avtomobillərinin Qazaxıstana gündə bir dəfədən çox olmayaraq daxil olmasına icazə verən tədbir qüvvədədir", - Kaiyrxan Tutkışbayev deyib.
Onun sözlərinə görə, əsas diqqət "boz" yanacaq ixracı üçün əlavə yanacaq çənləri istifadə edilən nəqliyyat vasitələrinin müəyyən edilməsidir.
Rəsmi şəxs deyib ki, qanunsuz yanacaq ixrac etməyə çalışan qayda pozucuları sərhəd bölgələrində müntəzəm olaraq müəyyən edilir.
Daha əvvəl baş nazir Oljas Bektenov yanacaq və sürtkü yağlarının qanunsuz ixracına nəzarətin artırılmasını əmr etmişdi. Hökumətin məlumatlarına görə, cəmi iki gün ərzində nəzarət məntəqələrində əlavə çənlərdə və bidonlarda üç tondan çox yanacaq ixrac etmək üçün 61 cəhdin qarşısı alınıb və ilin əvvəlindən bəri neft məhsullarının qanunsuz ixracı üçün 593 cəhdin qarşısı alınıb.
Qazax məmurlar “həmsərhəd dövlətlər” ifadəsindən istifadə edərkən, söhbətin hansı dövlətdən getdiyini konkretləşdirmirlər. Lakin hər kəs bilir ki, hazırda yanacaq qıtlığı Rusiya Federasiyasında hökm sürür və bu ölkənin Qazaxıstanla həmsərhəd olan vilayətlərinin bir çox sürücüləri Qazaxıstandan yanacaq daşımaqla həm öz ehtiyaclarını təmin etmək, həm də baha sataraq pul qazanmaq niyyətindədirlər.

Казахстан предпринимает меры по предотвращению незаконного вывоза топлива через границу.
Medianews.az со ссылкой на Tengrinews.kz сообщает, что заместитель министра энергетики Каиррхан Туткышбаев рассказал об этих мерах на правительственном брифинге.
По словам заместителя министра, одной из применяемых мер является ограничение въезда транспортных средств из соседних государств.
«В настоящее время действует мера, разрешающая въезд в Казахстан грузовых и легковых автомобилей из соседних государств не более одного раза в сутки», — заявил Каиррхан Туткышбаев.
По его словам, основное внимание уделяется выявлению транспортных средств с дополнительными топливными баками, используемыми для вывоза «серого» топлива.
Официальное лицо сообщило, что нарушители, пытающиеся незаконно вывезти топливо, регулярно выявляются в приграничных районах.
Ранее премьер-министр Олжас Бектенов распорядился усилить контроль за незаконным вывозом топлива и моторных масел. По данным правительства, всего за два дня на контрольных пунктах предотвращено 61 попытка вывоза более трех тонн топлива в дополнительных баках и канистрах, а с начала года — 593 попытки незаконного вывоза нефтепродуктов.
Казахстанские чиновники, используя выражение «соседние государства», не уточняют, о каком именно государстве идет речь. Однако всем известно, что в настоящее время в Российской Федерации наблюдается дефицит топлива, и многие водители из приграничных областей РФ, граничащих с Казахстаном, намерены обеспечить свои потребности и заработать деньги, перевозя топливо из Казахстана и продавая его по высокой цене.