"Yasin məni aldadıb işdən çıxartdırdı" -
Xalq artisti Tariyel Qasımov həmkarı Yasin Qarayevlə arasında illər əvvəl yaşanan qalmaqalın təfərrüatlarını açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Xalq artisti "Kanal S” televiziyasına müsahibəsində vaxtilə məhz Yasin Qarayevin onu aldatması səbəbindən ərizə yazaraq teatrdan ayrıldığını bildirib:
"Teatrımıza təzə direktor gəlmişdi. Sonradan məlum oldu ki, Yasinlə arvad tərəfdən qohumdurlar. Direktor iclas keçirdi və dedi ki, yaşı 65-dən yuxarı olanlar öz ərizələri ilə işdən çıxsınlar. Yasin mənə dedi ki, gəl, ikimiz də ərizə yazaq. Oturduq, guya ikimiz də yazırıq. Mən həqiqətən ərizə yazdım, amma sən demə, o yazmayıbmış. Ertəsi gün əmr verildi ki, Tariyel Qasımov öz xahişi ilə işdən azad olunsun. Yasin isə işdə qaldı və bu gün də teatrda çalışır. Hazırda onun 80 yaşı var”.
Xalq artisti aparıcının "Yasin Qarayev niyə belə etdi?” sualına da cavab verib:
"Mən Qazax Dövlət Dram Teatrında direktor və bədii rəhbər işləmişəm. Dağıstanın Dərbənd şəhərində teatr yaratmışam, rəhbərlik etmişəm. Bura yeni gələn adam da hiss edirdi ki, mənə asanlıqla söz keçirə bilməz. Nəsə desəydi, cavabını alacaqdı. Ona görə belə etdilər”.
Tariyel Qasımov bildirib ki, sonradan Yasin Qarayevdən bunun səbəbini soruşub:
"Ona dedim ki, mənə "gedək ərizə yazaq demişdin, bəs sən niyə yazmadın?” Cavabı belə oldu: "Yazmayaydın. Mən səni məcbur etmişdim? Sən gördün ki, mən ərizə vermədim, amma özün tələsib yazdın””.
Xatırladaq ki, 2011-ci ildə Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında yaşı 65-dən yuxarı olan 8 aktyor təqaüdə göndərilmişdi. Həmin siyahıda Tariyel Qasımovla yanaşı Xalq artistləri Firəngiz Şərifova, Solmaz Qurbanova, Ağaxan Salmanlı, həmçinin Əməkdar artistlər Rafiq Hüseynov, Lətifə Əliyeva, Sona Babayeva və Nazim İbrahimov da yer almışdı.(Musavat.com)

Народный артист Тариль Касымов рассказал подробности скандала, произошедшего много лет назад с его коллегой Ясыным Караевым.
Как сообщает Medianews.az, Народный артист в интервью телеканалу "Канал С" заявил, что именно Ясын Караев обманул его, из-за чего он написал заявление и ушел из театра:
"В наш театр пришел новый директор. Позже выяснилось, что Ясын и он — родственники по женской линии. Директор проводил собрание и сказал, что все, кому больше 65 лет, должны уйти по собственному желанию. Ясын сказал мне, чтобы мы оба написали заявления. Мы сели, будто бы оба пишем. Я действительно написал заявление, а он, оказалось, не писал. На следующий день был приказ уволить Тариля Касымова по его собственному желанию. Ясын же остался работать и до сих пор работает в театре. Сейчас ему 80 лет".
Народный артист также ответил на вопрос ведущего: "Почему Ясын Караев поступил так?"
"Я работал директором и художественным руководителем в Государственном драматическом театре Газиах. Создавал и руководил театром в городе Дербент, Дагестан. Человек, который пришел сюда недавно, чувствовал, что я не так просто соглашусь. Если бы он что-то сказал, получил бы ответ. Поэтому он так и поступил".
Тариль Касымов рассказал, что позже спросил у Ясына Караева причину его поступка:
"Я сказал ему: 'Ты говорил: давай напишем заявление, а почему ты сам не написал?' Он ответил: 'Ты бы не писал. Я тебя заставлял? Ты видел, что я заявление не подавал, а ты поспешил и написал сам'".
Напомним, что в 2011 году в Азербайджанском государственном молодёжном театре было отправлено на пенсию 8 актёров старше 65 лет. В этот список вместе с Тарилем Касымовым вошли Народные артисты Фиренгиз Шарифова, Солмаз Гурбанова, Агахан Салманлы, а также Заслуженные артисты Рафиг Гусейнов, Лятифа Алиева, Сона Бабаева и Назим Ибрагимов.(Musavat.com)