"Yasin məni aldadıb işdən çıxartdırdı" -
Xalq artisti Tariyel Qasımov həmkarı Yasin Qarayevlə arasında illər əvvəl yaşanan qalmaqalın təfərrüatlarını açıqlayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Xalq artisti "Kanal S” televiziyasına müsahibəsində vaxtilə məhz Yasin Qarayevin onu aldatması səbəbindən ərizə yazaraq teatrdan ayrıldığını bildirib:
"Teatrımıza təzə direktor gəlmişdi. Sonradan məlum oldu ki, Yasinlə arvad tərəfdən qohumdurlar. Direktor iclas keçirdi və dedi ki, yaşı 65-dən yuxarı olanlar öz ərizələri ilə işdən çıxsınlar. Yasin mənə dedi ki, gəl, ikimiz də ərizə yazaq. Oturduq, guya ikimiz də yazırıq. Mən həqiqətən ərizə yazdım, amma sən demə, o yazmayıbmış. Ertəsi gün əmr verildi ki, Tariyel Qasımov öz xahişi ilə işdən azad olunsun. Yasin isə işdə qaldı və bu gün də teatrda çalışır. Hazırda onun 80 yaşı var”.
Xalq artisti aparıcının "Yasin Qarayev niyə belə etdi?” sualına da cavab verib:
"Mən Qazax Dövlət Dram Teatrında direktor və bədii rəhbər işləmişəm. Dağıstanın Dərbənd şəhərində teatr yaratmışam, rəhbərlik etmişəm. Bura yeni gələn adam da hiss edirdi ki, mənə asanlıqla söz keçirə bilməz. Nəsə desəydi, cavabını alacaqdı. Ona görə belə etdilər”.
Tariyel Qasımov bildirib ki, sonradan Yasin Qarayevdən bunun səbəbini soruşub:
"Ona dedim ki, mənə "gedək ərizə yazaq demişdin, bəs sən niyə yazmadın?” Cavabı belə oldu: "Yazmayaydın. Mən səni məcbur etmişdim? Sən gördün ki, mən ərizə vermədim, amma özün tələsib yazdın””.
Xatırladaq ki, 2011-ci ildə Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında yaşı 65-dən yuxarı olan 8 aktyor təqaüdə göndərilmişdi. Həmin siyahıda Tariyel Qasımovla yanaşı Xalq artistləri Firəngiz Şərifova, Solmaz Qurbanova, Ağaxan Salmanlı, həmçinin Əməkdar artistlər Rafiq Hüseynov, Lətifə Əliyeva, Sona Babayeva və Nazim İbrahimov da yer almışdı.(Musavat.com)

People's Artist Tariyel Gasimov has revealed the details of the scandal that happened years ago with his colleague Yasin Karayev.
Medianews.az reports that the People's Artist stated in an interview with "Kanal S" television that he wrote a resignation letter and left the theater precisely because Yasin Karayev betrayed him:
"A new director had come to our theater. Later it became clear that Yasin and the director were related on the wife's side. The director held a meeting and said that those over the age of 65 should leave their jobs by submitting their resignation letters. Yasin told me, 'Come, let's both write resignation letters.' We sat down, supposedly both writing. I really wrote a letter, but it turned out he hadn't written one. The next day, an order was issued stating that Tariyel Gasimov would be dismissed at his own request. Yasin, however, stayed at work and still works in the theater today. He is currently 80 years old."
The People's Artist also answered the host's question, "Why did Yasin Karayev do this?":
"I have worked as a director and artistic director at the Gazakh State Drama Theater. I created and led a theater in the city of Derbent in Dagestan. The newcomer here also felt that he could not easily overpower me. If he had said something, he would have gotten a response. That’s why they did this."
Tariyel Gasimov said that later he asked Yasin Karayev the reason for this:
"I asked him, 'You told me, "Let's go write a resignation," but why didn't you write one?' His answer was: 'You shouldn't have written. Did I force you? You saw that I didn’t submit a resignation, but you hastened and wrote one yourself.'"
Let us remind that in 2011, 8 actors over the age of 65 were sent to retirement at the Azerbaijan State Young Spectators Theater. Among that list, alongside Tariyel Gasimov, were People's Artists Firangiz Sharifova, Solmaz Gurbanova, Agakhan Salmanli, and Honored Artists Rafiq Huseynov, Latifa Aliyeva, Sona Babayeva, and Nazim Ibrahimov as well. (Musavat.com)