Ərdoğan Özbəkistan Prezidentini COP31-ə dəvət edib
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevlə telefonla danışıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Türkiyə Prezident Administrasiyası məlumat yayıb.
Bildirilib ki, telefon danışığı zamanı Türkiyə–Özbəkistan ikitərəfli münasibətləri, həmçinin regional və qlobal məsələlər müzakirə olunub.
Ərdoğan iki ölkə arasında əməkdaşlığın gündən-günə dərinləşdiyini vurğulayıb.
Türkiyə Prezidenti ilk fürsətdə Özbəkistana səfər etməyi planlaşdırdığını bildirərək həmin səfər çərçivəsində keçiriləcək görüşlərin ikitərəfli əlaqələrdə mövcud dinamikanın qorunub saxlanmasına töhfə verəcəyinə ümid etdiyini söyləyib.
Ərdoğan may ayında Türküstanda keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının qeyri-rəsmi Zirvə görüşündə "Ailə Məclisi"nin gücləndirilməsi istiqamətində mühüm qərarlar qəbul olunduğunu xatırladıb.
O, oktyabrın 29-30-da Ankarada keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatının Zirvə görüşündə bu qərarların daha da irəli aparılmasının hədəfləndiyini bildirib.
Söhbət zamanı Türkiyə Prezidenti Şavkat Mirziyoyevi noyabrın 11-12-də Antalyada keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 31-ci sessiyasına (COP31) dəvət edib, eyni zamanda, onu doğum günü münasibətilə təbrik edib.

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan spoke on the phone with Uzbek President Shavkat Mirziyoyev.
It was stated that during the phone conversation, Turkey-Uzbekistan bilateral relations, as well as regional and global issues, were discussed.
Erdoğan emphasized that cooperation between the two countries is deepening day by day.
The Turkish President stated that he plans to visit Uzbekistan at the earliest opportunity and expressed hope that the meetings to be held within the framework of this visit will contribute to maintaining the current dynamic in bilateral relations.
Erdoğan recalled that important decisions were made at the unofficial Summit of the Turkic States Organization held in Turkistan in May to strengthen the "Family Assembly."
He stated that these decisions are aimed to be further advanced at the Turkic States Organization Summit to be held in Ankara on October 29-30.
During the conversation, the Turkish President invited Shavkat Mirziyoyev to the 31st session (COP31) of the UN Framework Convention on Climate Change Conference of the Parties, to be held in Antalya on November 11-12, and also congratulated him on his birthday.