Nazirliyin meşə yanğınları ilə bağlı -
Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin proqnozuna görə, yaxın günlərdə Azərbaycanda isti, quraq və küləkli hava şəraiti davam edəcək ki, bu da meşələrdə və digər təbiət ərazilərində yanğın riskini artırır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi (ETSN) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, meşə yanğınları ağac və bitki örtüyünün məhv olmasına, vəhşi heyvanların yaşayış mühitinin zədələnməsinə, torpağın münbit qatının sıradan çıxmasına və ekoloji tarazlığın pozulmasına səbəb olur.
Qeyd olunub ki, yanğından zərər çəkmiş ekosistemlərin bərpası uzun illər çəkə bilər.
Nazirlik vətəndaşlara meşələrdə və meşəətrafı ərazilərdə ocaq qalamamağı, söndürülməmiş siqaret kötüklərini təbiətə atmamağı, quru ot, kol-kos və məişət tullantılarını yandırmamağı, yanğına səbəb ola biləcək şüşə və digər tullantıları ərazidə saxlamamağı tövsiyə edib.
Vətəndaşlardan tüstü və ya yanğın əlaməti müşahidə etdikdə dərhal aidiyyəti qurumlara məlumat vermələri xahiş olunub.
ETSN bəyan edib ki, kiçik bir ehtiyatsızlıq geniş ərazilərin yanmasına, flora və faunanın məhvinə, eləcə də təbiətə uzunmüddətli zərərin dəyməsinə səbəb ola bilər və əhalini yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına ciddi əməl etməyə çağırıb.

По прогнозу Национальной гидрометеорологической службы, в ближайшие дни в Азербайджане сохранится теплая, сухая и ветреная погода, что увеличивает риск пожаров в лесах и других природных территориях.
Medianews.az сообщает, что об этом информирует Министерство экологии и природных ресурсов (МЭПР).
Отмечено, что лесные пожары приводят к уничтожению древесной и растительной покрова, повреждению среды обитания дикой природы, уничтожению плодородного слоя почвы и нарушению экологического равновесия.
Указано, что восстановление экосистем, пострадавших от пожара, может занять многие годы.
Министерство рекомендует гражданам не разводить костры в лесах и приграничных с лесом территориях, не выбрасывать в природу не потушенные окурки, не сжигать сухую траву, кустарник и бытовые отходы, а также не хранить на территории стекло и другие отходы, которые могут стать причиной пожара.
Гражданам настоятельно рекомендуется немедленно сообщать в соответствующие органы при обнаружении дыма или признаков пожара.
МЭПР заявляет, что небольшая неосторожность может привести к пожарам на больших территориях, уничтожению флоры и фауны, а также к длительному ущербу природе и призывает население строго соблюдать правила пожарной безопасности.