“Space TV” Müstəqil Televiziya və Radio Şirkətinin hesabları üzərinə həbs qoyulması ilə bağlı yayılan məlumatlara münasibət bildirib.
Media qurumundan məlumat verilib ki, bəhs olunan 140 min 313,06 ABŞ dolları məbləğində borc 2021-ci ildə “Xalq Bank” ASC-dən cəlb edilmiş 235 min ABŞ dolları məbləğində kredit xətti üzrə formalaşmış öhdəliklərin yerinə yetirilməməsi nəticəsində yaranıb.
“Belə ki, banka ən son ödəniş 2024-cü il yanvar ayının 19-da həyata keçirilib.
Bu öhdəliklərin vaxtında icra edilməməsinə görə bütün məsuliyyət 2023-cü ilin fevral ayından Space TV-yə rəhbərlik etmiş Vado Korovinin üzərinə düşür.
Keçmiş baş direktor Vado Korovin və o vaxtkı icraçı direktor Nəriman Abdul-Əliyev televiziya idarəçiliyi sahəsində peşəkar yanaşma nümayiş etdirmək əvəzinə, uzun illər formalaşmış televiziya idarəetmə prinsiplərindən uzaq bir idarəçilik modeli tətbiq etmiş, nəticədə kanal sistemli şəkildə zəiflədilmiş, peşəkar media qurumu kimi inkişaf etdirilmək əvəzinə qeyri-sistemli və xaotik idarəetmə yanaşmasının təsiri altında fəaliyyət göstərmişdir. Bu idarəçilik nəticəsində maliyyə intizamı pozulmuş, strateji inkişaf zəifləyib.
Bundan başqa, kanalın maddi-texniki bazası faktiki olaraq iflic vəziyyətinə salınıb. Balansda olan 24 xidməti avtomobildən cəmi 2-si işlək vəziyyətdə olub, avtomobillərin və texniki avadanlıqların təmiri və yenilənməsi illərlə həyata keçirilməyib, studiyalar baxımsız saxlanılıb, kanalın texniki infrastrukturu müasir televiziya tələblərindən geri qalıb.
Qeyd olunan dövrlər üzrə baş vermiş maliyyə və təsərrüfat pozuntuları ilə bağlı ilkin araşdırmalar davam etdirilir. Araşdırmaların nəticəsinə uyğun olaraq qanunvericiliyin nəzərdə tutduğu bütün hüquqi addımlar atılacaq”, - kanaldan bildirilib.
Bununla yanaşı, ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb ki, məhkəmənin qəbul etdiyi qərar müvəqqəti təminat tədbiridir və qərarın özündə də qeyd olunduğu kimi, bu tədbir əməkhaqqılarının ödənilməsinə, dövlət büdcəsinə vergi, sosial sığorta və digər məcburi ödənişlərin həyata keçirilməsinə heç bir məhdudiyyət yaratmır. Space TV normal fəaliyyətini davam etdirir:
“Hazırda kanalda genişmiqyaslı islahat proqramı həyata keçirilir. Qısa müddətdə 15 avtomobil əsaslı təmir edilərək yenidən istismara qaytarılıb, yeni pavilyonlar qurulub, müasir çəkiliş və yayım avadanlıqları alınıb, Naxçıvanda müxbir məntəqəsi yaradılmış, yeni sənədli və televiziya filmləri və xüsusi televiziya buraxılışları hazırlanıb, onlarla peşəkar kadr işə götürülüb. Eyni zamanda kanalın inzibati binasında və həyətində əsaslı təmir, abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülmüş, müasir LED sistemləri və monitorlar quraşdırılıb”.
Qeyd edilib ki, hazırda “Space TV” proqram siyasətini tamamilə yenidən formalaşdırır. Sentyabr ayından etibarən tamaşaçılar yeni layihələr, yeni simalar və müasir televiziya məhsulları ilə qarşılaşacaqlar:
“Məqsədimiz Space TV-ni yenidən ölkənin aparıcı televiziya kanallarından birinə çevirmək, əvvəlki dövrdə buraxılmış ciddi idarəetmə səhvlərinin nəticələrini aradan qaldırmaq və tamaşaçı etimadını daha da gücləndirməkdir.
“Space TV” əmindir ki, əvvəlki dövrdən miras qalmış bütün maliyyə və hüquqi problemlər qanun çərçivəsində həll olunacaq, aparılan islahatlar isə kanalın inkişafını təmin edəcəkdir”.

Компания «Space TV» Независимая Телевизионная и Радиокомпания прокомментировала информацию о наложении ареста на ее счета.
Из медиа-учреждения сообщили, что упомянутый долг в размере 140 313,06 долларов США возник в результате неисполнения обязательств по кредитной линии в 235 тысяч долларов США, привлеченной в 2021 году в АО «Халк Банк».
«Так, последний платеж в банк был осуществлен 19 января 2024 года.
Вся ответственность за несвоевременное исполнение этих обязательств лежит на Вадо Коровине, руководившем Space TV с февраля 2023 года.
Бывший генеральный директор Вадо Коровин и тогдашний исполнительный директор Нариман Абдул-Алиев, вместо того чтобы проявлять профессиональный подход в управлении телевидением, применили модель управления, далекую от принципов управления телевидением, сформировавшихся за многие годы, в результате чего канал систематически ослабевал и работал не как профессиональное медиа, а под влиянием несистемного и хаотичного управления. Вследствие этого управление было нарушено, финансовая дисциплина ухудшилась, стратегическое развитие ослабло.
Кроме того, материально-техническая база канала была фактически парализована. Из 24 служебных автомобилей на балансе работоспособными были только 2, ремонт и обновление автомобилей и технического оборудования не проводились годами, студии оставались без надлежащего ухода, техническая инфраструктура канала отставала от современных телевизионных требований.
Продолжаются предварительные расследования по фактам финансовых и хозяйственных нарушений, произошедших в указанный период. Согласно результатам расследования будут приняты все предусмотренные законодательством правовые меры», — сообщили в канале.
Кроме того, общественности доведено, что решение суда является мерой временного обеспечения, и как указано в самом решении, эта мера не создает никаких ограничений на выплату заработной платы, уплату налогов, социального страхования и других обязательных платежей в государственный бюджет. Space TV продолжает нормальную работу:
«В настоящее время на канале реализуется масштабная программа реформ. В кратчайший срок 15 автомобилей были капитально отремонтированы и возвращены в эксплуатацию, построены новые павильоны, приобретено современное съемочное и вещательное оборудование, создано корреспондентское бюро в Нахичевани, подготовлены новые документальные и телевизионные фильмы, специальные телевизионные передачи, наняты десятки профессиональных кадров. Одновременно в административном здании канала и во дворе проведен капитальный ремонт, благоустройство и озеленение, установлены современные LED-системы и мониторы».
Отмечено, что в настоящее время «Space TV» полностью переосмысливает свою программную политику. С сентября зрители смогут ознакомиться с новыми проектами, новыми лицами и современными телевизионными продуктами:
«Наша цель – вновь сделать Space TV одним из ведущих телеканалов страны, устранить последствия серьезных ошибок в управлении, допущенных в прежний период, и укрепить доверие зрителей еще больше.
«Space TV» уверен, что все финансовые и юридические проблемы, унаследованные с прошлого периода, будут решены в рамках закона, а проведенные реформы обеспечат развитие канала».